Naszą witrynę przegląda teraz 31 gości 

q

 
Ogólne

XIII Gorajskie Kolędowanie

Email Drukuj PDF

Zapraszamy do udziału w XIII Gorajskim Kolędowaniu!

Chcemy potrzymać tradycję wspólnego kolędowania i zachować ciągłość naszego przeglądu. Ze względu na sytuację epidemiczną będzie on realizowany w zmienionej formie - online. Podmioty wykonawcze prosimy o przygotowanie jednej kolędy lub pastorałki, nagranie jej i przesłanie do Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju. Występy  zostaną  udostępnione na naszych mediach społecznościowych.  Oferujemy też pomoc w nagraniu, którego można dokonać w GOK-u po wcześniejszym umówieniu się z organizatorami. Wszystkie zespoły otrzymają podziękowania i drobne nagrody rzeczowe.

Zgłoszenia przyjmujemy do 22 stycznia 2021 r. Nagrania realizować będziemy od 25 do 28 stycznia. Koncert finałowy planujemy opublikować  na stronie You Tube i facebooku Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju dnia 31 stycznia 2021 r.

Szczegółowe informacje można otrzymać dzwoniąc pod nr tel. 084 60 58 043

 

Zdjęcie niepublikowane i nieretuszowane Kalendarza Styliozwanego na 2021 rok

Email Drukuj PDF

 

Podsumowanie 2020 roku w gorajskiej kulturze

Email Drukuj PDF

Nowy Rok  skłania do przemyśleń, do robienia podsumowań. Co udało nam się zrealizować?

Mimo dwóch poważnych przeszkód: generalnego remontu budynku GOK i pandemii udało nam się zrealizować 11 imprez, kalendarz stylizowany, wydać  „Cebulankę”, zrealizować dwa projekty dofinansowane z NCK i Działaj Lokalnie – pozyskać 39 tys. zł. Nie zabrakło prac fizycznych, biurowych i twórczych. Zebraliśmy także materiały do książki o osobach pochowanych w zabytkowych grobach nekropolii gorajskiej oraz uaktualniliśmy informacje do nowego informatora turystycznego.

 

Styczeń

Może nie wszyscy wiedzą, ale rok zaczął się nam baaaaardzo ciężko. Wymiana pieca w styczniu! Prace remontowe w pełni. I w tych szalonych budowlanych warunkach udało nam się przygotować do XII Gorajskiego Kolędowania oraz brać czynny udział w I Orszaku Trzech Króli. Jeszcze w styczniu udało nam się ostatnim rzutem na taśmę złożyć wniosek do NCK.

A pod koniec stycznia Dziecięcy Zespół Wokalny przygotowany przez Dianę Adamską zdobył III miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Puławach.

Luty

W lutym organizowaliśmy wyjazd do kina dla młodzieży na film „Małe kobietki” i to było ostatni wyjazd dla uczestników zajęć artystycznych pod szyldem GOK w 2020 roku. W połowie lutego zorganizowaliśmy wspólnie z Towarzystwem dla Natury i Człowieka potańcówkę „Blacha nie marznie” z udziałem Warszawskiej Orkiestry Tanecznej Bonanza z Warszawy oraz Gminnej Orkiestry Dętej z Goraja. Tańce do późnych godzin nocnych odbyły się remizie w Zagrodach.

 

Marzec

Dzień przed wprowadzeniem restrykcyjnych obostrzeń, 10 marca zorganizowaliśmy Dzień Kobiet w Zespole Szkół w Goraju z udziałem kabaretu Czwarta Fala z Kielc. Od 11 marca zawieliśmy zajęcia artystyczne z dziećmi i młodzieżą. Była też dobra wiadomość w marcu: otrzymaliśmy dotację w wysokości 35 tys .zł, na realizację projektu „Nie siodoj, nie godoj tylko tańcz i śpiewaj!” z Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska. W marcu świętowaliśmy również 90-lat Janiny Pydo- ludowej śpiewaczki z Zastawia oraz 80-lat kapelmistrza Gminnej Orkiestry Dętej – Józefa Czerwa. Z tej okazji przygotowaliśmy szczególne prezenty od GOK-u  oraz  portrety jubilatów wykonane linorytowo przez Barbarę Garbacz.

 

Kwiecień

Był miesiącem zawieszenia, przeobrażenia i planowania. Zaczęliśmy pracę nad dwiema publikacjami, których finał będzie miał miejsce w 2021 roku: aktualizacją Informatora Turystycznego, Książki o biogramach osób pochowanych w najstarszych nagrobkach na cmentarzu „Odczytanie z kamienia”(tytuł roboczy).

Instruktor ds. plastyki pracowała nad obrazami, grafikami do wykorzystania na gadżetach promocyjnych, które mieszkańcy gminy oraz goście mogli  dostać podczas różnych wydarzeń.

Maj

To miesiąc przeniesienia wielu działań do Internetu: stworzenie galerii retro, szkoleń online i wydarzeń online.

Czerwiec

Otrzymaliśmy dotację na realizację projektu „Na żółto i na niebiesko - optymistyczna kreacja przestrzeni lokalnej po/w trakcie/pandemii” z Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej w ramach Programu Działaj Lokalnie. Kwota dotacji: 4 tys. Wniosek o grant został napisany w kwietniu.

Ponadto braliśmy udział w część konkursowej- przygotowaliśmy konkurs wiedzy o gminie, Porytowym Wzgórza i parafii gorajskiej.

Zaczęliśmy również zbierać kostiumy i rekwizyty do kalendarza na 2021 i nieśmiało negocjować ceny z artystami na koncerty sierpniowe i wrześniowe.

Lipiec

Mimo ciągłych obostrzeń epidemicznych zaczęliśmy planować imprezy i wydarzenia kulturalne z zachowaniem reżimu sanitarnego. W lipcu również ruszyliśmy ze zdjęciami do Kalendarza stylizowanego na 2021 rok oraz spotkaniami organizacyjnym w sprawie realizacji projektu dotyczącego sztuki w przestrzeni w ramach programu Działaj Lokalnie.

 

Sierpień

Mimo deszczu i upałów przychodzących falami zorganizowaliśmy V Grę Uliczną w Goraju  pn.: „ O gruszce i o pietruszce”. Gra dotyczyła zadań z różnych dziedzin. Wydarzenie rozpoczęło się odprawą w parku gorajskim, gdzie na starcie każda z drużyn otrzymała mapy, kolejność odnajdowania  postaci, gadżety promocyjne i ogólne zasady uczestnictwa.

24 sierpnia w dzień odpustu w Goraju zorganizowaliśmy  Festyn z tradycjami. Festyn odbył się  w ramach projektu "Nie siodoj, nie godoj - tylko tańcz i śpiewaj" dofinansowanego z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020. Na festynie można było posmakować smakołyków kgw i stowarzyszeń. Na scenie posłuchać lokalnych wykonawców oraz gości: Andrzjeowych Nutek, Góralskiej Hory, Drewutni oraz Roxait.   W świat tradycji i dawnych rzemiosł wprowadził nas  Gród Słowiański z Wólki Bieleckiej oraz Wioska Ginących Zawodów z Koronowa.

 

Wrzesień

Jesień obfitowała w wydarzenia. Początek tradycyjnie rozpoczął się Narodowym Czytaniem. Wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną czytanie zainscenizowaliśmy przy starym domostwie śp. Mieczysława Omiotka.

W drugiej połowie września przygotowaliśmy VI Międzygminny Festiwal Muzyki Ludowej im. Anny Malec. Festiwal odbył się inaczej, ponieważ w formule nagraniowej. 20 września 2020 roku remiza w Jedrzejówce rozbrzmiewała nie tylko od pieśni śp. Anny Malec, ale również od melodii tradycyjnych Roztocza Gorajskiego.

Jeszcze we wrześniu miały miejsce dwa wydarzenia kulturalne. Takiego koncertu w naszej gminie, jaki miał miejsce w Hoszni Ord. nie było. W jesienny wieczór, bez sceny, na trawie, gdzie głos instrumentów i muzyków odbijał się od roztoczańskich pagórków. Koncert muzyki tradycyjnej odbył się w ramach Jesiennej Fanfary organizowanej wspólnie z Towarzystwem dla Natury Człowieka z Lublina. Podczas klimatycznego koncertu zaśpiewały Hosznianki, Janina Pydo z Agnieszką Szokaluk –Gorczycą oraz Warszawska Orkiestra Bonanza z Warszawy. Podczas wydarzenia odbyło się również wspomnienie Śp. Eugenii Czajka, śpiewaczki ludowej.

27 września 2020 roku w remizie w Zagrodach (gmina Goraj)  odbyło się ostatnie wydarzenie w ramach projektu „Nie siodoj, nie godoj- tylko tańcz i śpiewaj” realizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Goraju. Było to połączenie koncertu z potańcówką. Na potańcówce uczestnicy wydarzenia mogli posłuchać lokalnej Gminnej Orkiestry Dętej oraz Zespołu Jarzębina z Kocudzy i Kapeli Bornego z Podzamcza (Lublin).

 

Październik i listopad

Dla nas był to czas urlopów. W lecie nie mogliśmy pozwolić sobie na zwolnienie tempa. Oprócz urlopów przez dwa miesiące intensywnie pracowaliśmy przy realizacji  naszego  drugiego projektu dofinansowanego z zewnątrz. Projekt nosił nazwę „Na żółto i na niebiesko - optymistyczna kreacja przestrzeni lokalnej po/w trakcie/pandemii w ramach  programu dofinansowano ze środków „Działaj Lokalnie” Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.W ramach projektu powstały: kwietnik w kształcie rozlanej farby wraz z konstrukcją w kształcie tubki, zasadzono wrzosy, lampion inspirowany ludowym pająkiem, lampion w kształcie nuty, instalacja z kolorowych tasiemek wokół altany, mural: geometryczna Mona Lisa oraz dziewczynka czytającą książkę i symbole świąteczne (piernik, skarpeta Św. Mikołaja i choinka). Na początku miesiąca zorganizowaliśmy głosowanie online w na najlepszy występ podczas festiwalu Anny Malec w Jędrzejówce.

 

W listopadzie również odbyły się skromne uroczystości związane z Odzyskaniem Niepodległości przez Polskę.

 

Grudzień

W pierwszej połowie grudnia otrzymaliśmy efekt kilkumiesięcznej pracy Nieformalnej Grupy „Aaricia” czyli Kalendarz stylizowanego „Glaomur w każdym wieku” w nakładzie 600 sztuk.  Przygotowaliśmy  również wystawę zdjęć niepublikowanych i nieretuszowanych. Wystawa wkrótce będzie dostępna dla każdego lub jeśli nie będzie to możliwe przygotujemy ją online.

W miedzy czasie zaczęliśmy urządzać się po remoncie: sprzątać, porządkować i organizować pracę w wyremontowanym budynku.  Nie zabrakło również prac administracyjnych, biurowych i rozliczeń z projektami.

 

Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli, życzliwym i wspierającym za wspólne działania w 2020 roku. Dziękujmy za to, że jesteście – bo dla Was pracujemy. Życzymy dalszej owocnej współpracy oraz by Nowy Rok przyniósł wiele radości, nowych pomysłów i zapału twórczego.

Jeśli  Państwo czegoś nie wiedzą, coś Państwa intryguje zapraszamy do GOK-u. Przyjdźcie, zapytajcie, napiszcie, zadzwońcie. Jesteśmy otwarci na sugestie, odpowiadamy wyczerpująco na pytania i możemy wprowadzić Was w  świat kultury.

 

Życzenia świątecZne

Email Drukuj PDF

 

Kalendarz na 2021 rok

Email Drukuj PDF

Kalendarz.pdf

 

Już jest!!!!!! Kalendarz stylizowany na 2021 rok "Glamour w każdym wieku" wydawany przez Gminny Ośrodek Kultury w Goraju już jest dostępny!
To już 9 edycja kalendarza stylizowanego na 2021 rok. Został wydany w nakładzie 600 sztuk.
Każdego roku organizatorzy kalendarza czyli Nieformalna Grupa Aaricia działająca przy GOK (Marta Miszczak-Najda- wizaż i stylizacja, Monika Misa- pomoc, Barbara Garbacz- fryzury i kostiumy, stylizacja, Magdalena Mękal- fotografia, Jadwiga Widz- coach, pomoc, Marta Bracha- rekwizyty i Kamil Wykrętek- fotografia, Justyna Grygiel- retusz) starają się przygotować nie tylko inny temat przewodni, ale również inną formułę kalendarza. Zdjęcia do kalendarza na 2021 rok powstawały studyjnie, a tematem nawiązywały do Złotej Ery Hollywood. Wzięło w nie udział 20 modeli i modelek w wieku od 3 do 90 lat. Zdjęcia były wykonywane od lipca do października. Podobnie jak w latach ubiegłych było to wiele godzin spędzonych przy sesjach zdjęciowych. Kostiumy i rekwizyty w dużej mierze pochodziły z ciuchlandów oraz garderoby GOK i prywatnych zbiorów.
Modelami w poszczególnych miesiącach byli:. Styczeń – Lidia Bucior i Alicja Klenk- fot. Magdalena Mękal, Luty- Ewa Godek-Żyśko i Aleksandra Żyśko- fot. Kamil Wykrętek,, Marzec- Janina Pydo- fot. Magdalena Mękal, Kwiecień – Mikołaj Kalinowski i Gabriela Gąbka- fot. Kamil Wykrętek, Maj – Weronika Antonowicz i Rafał Antonowicz- fot. Kamil Wykrętek, czerwiec- Mateusz Dzwolak i Patrycja Kondrat- fot. Kamil Wykrętek, Lipiec- Ewelina Wasil i Wojciech Walec- Magdalena Mękal, Sierpień – Jadwiga Oleszek- fot. Magdalena Mękal, Wrzesień – Justyna Dycha- Kamil Wykrętek, Październik – Diana Borowska- fot. Magdalena Mękal, Listopad- Tadeusz Bastrzyk- fot. Kamil Wykrętek, Grudzień – Katarzyna Siek, Nadia Smyk, Julia Dolińska- fot. Magdalena Mękal.
Patroni medialni: Nowa Gazeta Biłgorajska, Biłgorajska Telewizja Kablowa, Kronika Tygodnia, www.bilgoraj.com.pl i www.bilgorajska.pl
Liczba kalendarza jest ograniczona i jest rozdysponowany w celach promocyjnych GOK i gminy Goraj. W pierwszej kolejności otrzymują go modele/modelki oraz ich rodziny, osoby pracujące przy kalendarzu i pomocnicy oraz wszystkie osoby, które w różny sposób współpracują z GOKie-em czyli sponsorzy, darczyńcy, radni, urzędnicy, sołtysi, instytucje współpracujące, patroni medialni, młodzież uczęszczająca na zajęcia artystyczne, stowarzyszenia, KGW, zespoły artystyczne, artyści odwiedzający i występujący podczas imprez organizowanych przez GOK, goście odwiedzający GOK i gminę Goraj.
Wszystkie inne osoby, które chcą zdobyć kalendarz, a nie przynależą do żadnej z w/w grup mogą również zdobyć kalendarz - do wyczerpania zapasów w GOK-u w godzinach 9.00-16.00 od poniedziałku do piątku.
Będzie nam miło jak zechcą Państwo zaoferować coś w zamian np.: przynieś z domu jakieś zbędne tasiemki, koronki, koraliki, guziki lub starą biżuterię, która jest niemodna, zepsuta lub po prostu tylko zagraca mieszkanie. Dla wielu osób to zbędna rzecz, którą chce się wyrzucić - dla nas materiał do wykorzystania przy kolejnych stylizacjach do kalendarzy lub element dekoracyjny przydatny w codziennej pracy GOK.
Wkrótce wystawa zdjęć niepublikowanych w kalendarzu w wersji online oraz "na żywo" przed budynkiem GOK.
Powyżej mogą Pąństwo pobrać wersję pdf. A poniżej prezentujemy zdjęcia z kalendarza:
Poniżej zdjęcia nieretuszowane i niepublikowane w kalendarzu:
 

Optymistyczny efekt działań artystycznych wokół budynku GOK

Email Drukuj PDF

Już można oglądać wszystkie elementy ozdobne- sztukę w przestrzeni, które powstały w ramach projektu realizowanego przez Nieformalną Grupę „Aarcia” działającą przy Gminnym Ośrodku Kultury w Goraju.

Projekt był realizowany od czerwca 2020 roku i nosił nazwę „Na żółto i na niebiesko - optymistyczna kreacja przestrzeni lokalnej po/w trakcie/pandemii w ramach  programu dofinansowano ze środków „Działaj Lokalnie” Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.

W ramach projektu powstały: kwietnik w kształcie rozlanej farby wraz z konstrukcją w kształcie tubki, zasadzono wrzosy, lampion inspirowany ludowym pająkiem, lampion w kształcie nuty, instalacja z kolorowych tasiemek wokół altany, mural: geometryczna Mona Lisa oraz dziewczynka czytającą książkę i symbole świąteczne( piernik, skarpeta Św. Mikołaja i choinka).

Celem projektu było „ożywienie” przestrzeni publicznej i uatrakcyjnienie jej poprzez sztukę. Wykonanie obiektów sztuki odbyło się wokół budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju i ma również spełniać rolę uatrakcyjniania rzeczywistości w trakcie pandemii, wprawiania w dobry nastrój  i nasuwania dobrych skojarzeń. Czas grupy i młodzieży spędzony podczas powstawania obiektów był nową forma rozwoju artystycznego i rozbudzenia kreatywności.


 

Artystyczna kreacja przestrzeni

Email Drukuj PDF

Nie tylko na żółto i na niebiesko, ale na różowo, fioletowo, czerwono, a nawet neonowo zmienia się przestrzeń wokół budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju. Nieformalna Grupa „Aarcia” działająca przy GOK pracuje nad sztuką w przestrzeni publicznej w ramach programu „Działaj Lokalnie”.

Pierwszym etapem projektu były spotkania z młodzieżą w celu zapoznania z projektem i zaplanowaniem działań. Kolejnym krokiem było zakupienie potrzebnych akcesoriów i artykułów do wykonania kilku instalacji. Pierwszym obiektem stał się kwietnik w kształcie rozlanej żółtej farby ( żółte chryzantemy) i tubki farby wykonanej z materiałów nieprzemakalnych oraz ozdobienie wrzosami klombów i trawnika. Wszystkie te obiekty powstały na wyremontowanym placu z altaną przy budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju. Kolejnym etapem prac będzie montaż lampionów i kolorowych wstążek przy altanie, postać wykonana z materiałów nieprzemakalnych oraz mural przy wejściu do budynku GOK.

Sztuka w przestrzeni powstaje w ramach projektu „Na żółto i na niebiesko - optymistyczna kreacja przestrzeni lokalnej po/w trakcie/pandemii w ramach  programu dofinansowano ze środków „Działaj Lokalnie” Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.

Projekt zakłada wykonanie kilku instalacji artystycznych  wokół budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju. Głównym celem projektu jest "ożywienie" przestrzeni publicznej i uatrakcyjnienie jej poprzez sztukę. Projekt zakłada zaangażowanie młodzieży w zmienianie przestrzeni wokół siebie poprzez nowoczesną formę sztuki jaką jest sztuka w przestrzeni (landart). Obiekty z kwiatami już powstały. Drugim obiektem będzie postać (artysta lub pisarz) wspinająca się po budynku GOK lub postać stojąca przy wejściu do biblioteki- wykonana z materiałów nieprzemakalnych na bazie drucianej formy. Trzecim zadaniem będzie mural. Kolejnym obiektem będzie ozdobienie altanki przy budynku GOK kolorowymi elementami uplecionymi z tasiemek i elementów pasmanteryjnych. Naszym celem będzie również wykonanie jednej instalacji z efektami świetlnymi np. kolorowych lampionów. Projekt jest realizowany od 01.06.2020 r. do 30.11. 2020 r.

 

Ogłoszenie wyników i wybieranie nagrody publiczności

Email Drukuj PDF

Uwaga! Uwaga! Wybieramy nagrodę publiczności!

Od 5.10.2020 od godziny 15.15 do 8.10.2020 do godziny 12.00 mozna głosować na najlepsze wykonanie nagrane podczas VI Międzygminnego Festiwalu i.m Anny Malec w Jędrzejówce, który odbył się 20.09.2020 roku w ramach projektu "Nie siodoj, nie godoj - tylko tańcz i śpiewaj" dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "EtnoPolska 2020" .

Zasady głosowania: sumujemy tylko i wyłącznie "lajki" na stronie FB GOK Goraj oraz "lajki" na kanale you tube GOk Gok Goraj

 

Publikujemy wyniki obrad jury:

Nagrody i dyplomy będą do odebrania po 8 października 2020 roku w poszczególnych ośrodkach kultury.

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 1 z 35

Copyright © 2010 GOK - Goraj,
wyk. Łukasz Bracha