Główna Osiągnięcia Bieżące Na Herodów nie ma mocnych

Na Herodów nie ma mocnych

Młodzieżowa Grupa Teatralna prowadzona przez Andrzeja Szarlipa po raz drugi w swojej działalności wywalczyła znaczące miejsce na przeglądzie ogólnopolskim. Przedstawienie "Herody", jakie zaprezentowali podczas II Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów i Grup Kolędniczych w Lublinie, zdobyło uznanie jury. Grupa z Goraja wywalczyła III miejsce. Dla przypomnienia: "Herody" to stara forma kolędowania, w przeszłości silnie zakorzeniona w kulturze ludowej, obecnie coraz rzadziej spotykana.

Herody 2011Herody 2011

To widowisko, opowiadające o historii króla Heroda, który wyraża swoje niezadowolenie z narodzin Jezusa. Widowisko jest starym obrzędem, sięgającym XIX wieku, dawniej "Herody" kolędowali w okresie świątecznym: od Dnia Św. Szczepana aż do święta Trzech Króli. Młodzież, głównie męska, w tym czasie odwiedzała domostwa i przedstawiała inscenizację, za kolędowanie otrzymywali pieniądze i smakołyki. W dzisiejszych czasach są również chętnie przyjmowani. Herody różnią się od tradycyjnych Kolędników, tym, że nie śpiewają kolęd i odwiedzają mieszkańców przez kilka świątecznych dni, a nie w Trzech Króli, jak to robiła tradycyjna grupa kolędnicza z Gwiazdą.