Główna Z głównej

Naszą witrynę przegląda teraz 566 gości 

q

 
Gminny Ośrodek Kultury w Goraju

Informacja

Email Drukuj PDF

Informujemy, że 17 stycznia 2022 r.

tj. poniedziałek

Gminny Ośrodek Kultury będzie nieczynny

Za utrudnienia przepraszamy

 

Oferta GOK 2021/2022

Email Drukuj PDF

Zajęcia prowadzone w Gminnym Ośrodku Kultury w roku szkolnym 2021/2022

Zajęcia teatralne:

Wtorek: 13.00     – grupa młodsza

14.00   – grupa starsza

Piątek :  17.30     – grupa dorosłych

 

Zajęcia dziennikarskie

Wtorek – 14.30 – zajęcia dziennikarskie dla młodzieży

 

Zajęcia muzyczne:

Czwartek:

14.30 – 16.00- zajęcia wokalne z dziećmi

Piątek

16.00  – zajęcia wokalne z młodzieżą i dorosłymi

Zajęcia indywidualne – wokalne do ustalenia z instruktorem.

 

Próby orkiestry dętej ustalane na bieżąco z kapelmistrzem: przynajmniej dwa razy w miesiącu.

Próby chóru Noster- wtorki i piątki od 20.00

 

 

XIV Gorajskie Kolędowanie

Email Drukuj PDF

 

Fotorelacja z Orszaku Trzech Króli 2022

Email Drukuj PDF

 

Wesołych Świąt

Email Drukuj PDF

 

Jest Kalendarz na 2022 rok!

Email Drukuj PDF

Drugi kalendarz na 2022 rok jest już dostępny!

jest to kalendarz stylizowanym ścienny, z udziałem modelek z terenu gminy Goraj,

Kalendarz ten wymagał więcej pracy niż poprzednie, ponieważ oprócz wybrania modeli, umalowania, wystylizowania i wybrania miejsca do sesji oraz wykonania zdjęć, przez kilka miesięcy trwały przygotowania kokoszników, czyli bogato zdobionych czepców. Inspiracją do kalendarza były nakrycia głowy popularne w Rosji, noszone przez mężatki , głównie w XVIII i  XIX wieku. „Kokoszniki po gorajsku” to kalendarz z pięknymi kobietami z gminy Goraj, które na głowach mają czepce inspirowane nie tylko kulturą Wschodu, ale również folklorem  z różnych stron świata. Modelkami w tym kalendarzu zostały: Paulina Jamroży, Anna Kozina, Joanna Bączek, Karolina Fiedurek, Monika Okuniewska, Ewa Fiedorek, Marzena Witko, Katarzyna Markowska, Oliwia Kapica, Gabriela Malec, Martyna Kańkowska i Karolina Madejska. Kokoszniki wykonały: Barbara Garbacz i Marta Miszczak-Najda. Zdjęcia: Magdalena Mękal i Monika Misa. Make-up: Marta Miszczak-Najda, stylizacja: Marta Miszczak- Najda i Barbara Garbacz, retusz: Justyna Grygiel.

Patronat medialny objęli: Tygodnik Zamojski, Kronika Tygodnia, Nowa Gazeta Biłgorajska, Biłgorajska Telewizja Kablowa, www.bilgoraj.com.pl i www.bilgorajska. pl. Skład i projekt: Creomedia

Oba kalendarze będą rozdysponowane w celach promocyjnych gminy Goraj i Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju. Ich nakład jest ograniczony.

A jak go zdobyć?

Wystarczy przyjść do GOK-u. Jeśli chcesz zaoferować coś w zamian, chętnie przyjmiemy niepotrzebne tkaniny, buty- szpilki lub biżuterię.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia publikowane w kalendarzu:

fot. Magdalena Mękal

fot. Magdalena Mękal

fot. Magdalena Mękal

fot. Magdalena Mękal

fot. Monika Misa

fot. Magdalena Mękal

fot. Monika Misa

fot.Magdalena Mękal

fot. Magdalena Mekal

fot. Monika Misa

fort. Monika Misa

fot. Magdalena Mękal

Wybranie 12 zdjęć z tysięcy jest wyczynem niemożliwym, dlatego poniżej prezentujemy namiastkę fantastycznych fotografii, które nie zostały opublikowane w kalendarzu

Styczeń - Modelka: Paulina Jamroży

Luty- Modelka: Anna Kozina

Marzec- Modelka: Joanna Bączek

Modelka: Karolina Fiedurek

Maj - modelka: Monika Okuniewska

Czerwiec- modelka: Ewa Fiedorek

Lipiec - modelka: Marzena Witko

Sierpień - modelka: Katarzyna Markowska

Wrzesień - modelka: Oliwia Kapica

Październik- modelka: Gabriela Malec

Listopad- modelka: Martyna Kańkowska

Grudzień -  modelka: Karolina Madejska

 

Spektakl pełen wzruszeń

Email Drukuj PDF

„Wigilia przez okno” to spektakl, który został wystawiony dwukrotnie  przez Gminny Ośrodek Kultury w Goraju 19 grudnia 2021r. Dostarczył nie tylko wrażeń artystycznych, ale również nastroił świątecznie i nie jedną osobę wzruszył do łez.

„Wigilia przez okno”  to spektakl, który składał się z kilku scenek przedstawiających Wigilię Bożego Narodzenia w różnych domach. Były to historie, które niejedną osobę w okresie świąt dotykają, bolą, stawiają przed trudnymi wyborami.  Dotyczyły takich tematów jak: pandemia, alkoholizm, samotność, niepełnosprawność, brak akceptacji, małostkowość czy też brak uważności na drugiego człowieka. Wszystkie role zsotały zagrane przez aktorów z grupy teatralnej działającej przy GOK. Każda scenka była przeplatana pięknymi kolędami i utworami świątecznymi w wykonaniu: Sylwii Żółw, Magdaleny Żółw, Wiktorii Kaziród i Magdaleny Kaziród.

Spektakl, zostanie jeszcze wystawiony 9 stycznia 2022 roku. O szczegółach poinformujemy z początkiem Nowego Roku. Wejściówki na trzecią odsłonę spektaklu będą dostępne od 3 stycznia 2022r.

Reżyseria, scenariusz, rekwizyty: Monika Rożek

Przygotowanie muzyczne wokalistek: Diana Adamska

Nagłośnienie: Sławomir Wasi

Aktorzy:

Marysia- Wiktoria Kaziród

Kasia- Lena Chrębała

Ojciec Marek- tato Marysi i Kasi- Jacek Doliński

Babcia Krysia – Ewa Gadzińska

Ewa – Magdalena Kaziród

Mama- mama Ewy- Magdalena Żółw

Starsza Pani – Grażyna Dolińska

Krzysztof- syn Starszej Pani – Maciej Oleszczuk

Głos Synowej (Basi)- żony Krzysztofa - Oliwia Ostrowska

Daniel – Szymon Czajka

Lena- żona Daniela – Roksana Rożek

Roxana- córka Leny i Daniela – Patrycja Żółw

Kobieta (p.Ania)- Oliwia Ostrowska

 

Sąsiadka ( p.Kazia)- Danuta Jabłońska

Przechodnie: Antoni Widz, Patryk Łukasik, Dominik Łukasik, Sylwia Żółw.

 

 

Kalendarz "Sołtysi gminy Goraj"

Email Drukuj PDF

Jednym z dwóch kalendarzy wydanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Goraju na 2022 rok jest kalendarz: „Sołtysi gminy Goraj”.  Przedstawia nie tylko sołtysów, ale również krajobrazy poszczególnych sołectw.

Jest to kalendarz biurkowy. Każdy miesiąc to zdjęcie sołtysa z danej miejscowości i zdjęcie krajobrazu adekwatne do pory roku, w którym widnieje portret sołtysa. Na każdej stronie również znajduje się krótki opis miejscowości lub wypowiedź sołtysa o sołectwie. Kalendarz został wydany w nakładzie 200 sztuk i zostanie rozdysponowany w celach promocyjnych gminy Goraj.

 

Wigilia przez okno

Email Drukuj PDF

UWAGA! W związku z zaostrzeniem obostrzeń epidemiologicznych wejście na spektakl tylko za okazaniem wejściówki. Do zdobycia od 13 grudnia 2021 r. w sklepie u Moniki Wlizło w Goraju i w Gminnym Ośrodku Kultury w Goraju

 

Informacja

Email Drukuj PDF

Uprzejmie informujemy, że 24 grudnia 2021 roku i 7 stycznia 2022 roku Gminny Ośrodek kultury w Goraju będzie nieczynny.


Są to dni wolne wprowadzone Zarządzeniem Dyrektora GOK Nr 5 i nr 16 (BIP) w związku z przyznaniem dni wolnych za święta przypadające w soboty (Kodeks Pracy- art. 130 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku)

 

Wartościowa inicjatywa i ważny projekt

Email Drukuj PDF
Cebularze - Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Gminy i Parafii Goraj dzięki dotacji udzielonej przez EuroregionRoztocze sfinansowano  renowację zabytkowego pomnika na cmentarzu parafialnym w Goraju.  Środki zbierane podczas kwesty parafialnej zostaną zainwestowane w kolejny zabytkowy pomnik .
Na stronie Euroregionu Roztocze znajdujemy taką oto informację:
"Renowacja zabytkowego pomnika na cmentarzu parafialnym w Goraju" Kolejny projekt zrealizowany przy wsparciu Euroregion Roztocze w ramach realizacji zadania publicznego "OBYWATELSKIE ROZTOCZE. Działania w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego i promocji Roztocza"
realizator: CEBULARZE - Stowarzyszenie Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Miejscowości Gminy i Parafii Goraj
projekt: "Renowacja zabytkowego pomnika na cmentarzu parafialnym w Goraju"
Projekt polegał na realizacji prac konserwatorskich i renowacyjnych mających na celu przywrócenie pierwotnego wyglądu zabytkowego nagrobku, pomnika Apolonii z Mazurów Łukasik z 1896 roku znajdującego się na cmentarzu parafialnym w Goraju. Cmentarz parafialny ze względu na walory architektoniczne został wpisany do rejestru zabytków w 1986 roku. Pomnik posiadał rzeźbę przedstawiającą Matkę Bożą utrąconą z postumentu i leżącą na ziemi przed nagrobkiem. Stan obiektu był fatalny. Powierzchnia kamiennych elementów pokryta była grubymi nawarstwieniami, widoczna była dezintegracja wapienia a brak stabilnych fundamentów doprowadził do nachyleń obiektu. Działania zostały wykonywane w oparciu o projekt prac konserwatorskich wykonanych przez konserwatora zabytków oraz stosowne pozwolenia na prace konserwatorskie wydane przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. www.obywatelskieroztocze.pl Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków #NOWFIO
Serdecznie gratulujemy Cebularzom pomysłu i realizacji!
 

Maria zaśpiewała z "Mazowszem"

Email Drukuj PDF

Cudownie było  zobaczyć (online) 27 listopada 2021 r.  Marię Dumę na scenie II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka w Otrębusach, niedaleko Warszawy.

Maria zajęła III miejsce w kategorii wiekowej 20-25 lat, przy czym trzeba zaznaczyć, że w jej kategorii nie było I i II miejsca Bardzo gratulujemy! Marysia z zespołem "Mazowsze" zaśpiewała "Bandoskę" - wybrzmiało to bardzo przejmująco i kto nie oglądał niech żałuje.

 

Razem z nią była Diana Adamska, która przygotowywała Marię do występu. Transmisję online można zobaczyć na stronie Konkursu, na kanale You Tube

 

Ogromny sukces Marii

Email Drukuj PDF

24 listopada 2021 r. przejdzie do historii kultury gorajskiej. Maria Duma z Zastawia, pracująca pod okiem Diany Adamskiej, została laureatką II Ogólnopolskiego  Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka.

Konkurs został zorganizowany przez Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "MAZOWSZE" im. Tadeusza Sygietyńskiego. Pierwszy etap konkursu miał miejsce w poszczególnych regionach Polski. Maria w I etapie wzięła udział w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie 16 października 2021 roku. Tam zakwalifikowała się do przesłuchań ogólnopolskich. 24 listopada 2021 r. w Otrębusach niedaleko Warszawy odbył się II etap, podczas którego Maria Duma w swojej  kategorii wiekowej została laureatką. Zaśpiewała „Bandoska” i „ W kadzidlańskim boru”. Przesłuchania oceniało jury w składzie: Jacek Boniecki, Kira Dal, Jolanta Janucik, Anna Maria Jopek, Izabela Kłosińska, Zdzisław Kordyjalik i Zbigniew Kułagowski.

Według jurorów poziom konkursu był  niezwykle wysoki. Ze wszystkich czterech grup wiekowych wyłoniono siedmioro laureatów, którzy zaśpiewają podczas Gali Finałowej Konkursu wraz z chórem, baletem i orkiestrą zespołu "Mazowsze". Koncert odbędzie się 27 listopada 2021 r. o godzinie 18.00 i będzie transmitowany online w mediach społecznościowych. O tym kto zajął które miejsce będzie można dowiedzieć się podczas Gali Finałowej.

Serdecznie gratujemy ogromnego sukcesu Marii i Dianie i nie możemy się doczekać soboty, by zobaczyć Marię w gronie laureatów śpiewających wraz z „Mazowszem”

 

Świąteczne warsztaty ceramiczne

Email Drukuj PDF

Gminny Ośrodek Kultury w Goraju oraz Pracownia Ceramiczna Raganka Art serdecznie zapraszają na Świąteczne Warsztaty Ceramiczne dla dorosłych.

Na dwóch dwugodzinnych spotkaniach pod okiem instruktora stworzycie własnoręcznie zaprojektowane ozdoby świąteczne. Mogę one przystroić Wasz świąteczny dom lub sprawić miły prezent Twoim bliskim.

Glina jest materiałem, który rozwija zdolności plastyczne, manualne, rozbudza wrażliwość artystyczną i zapał twórczy oraz uczy kreatywności, cierpliwości, organizacji i planowania.

Stworzone podczas zajęć dzieła, po wysuszeniu, pomalowaniu, szkliwieniu i wypale w piecu, stają się własnością artysty.

Terminy:

Wtorek, 30 listopad 2021 – 2h, godz. 16:30

Wtorek, 14 grudzień 2021 – 2h, godz. 16:30

Cena za jedno spotkanie 40 zł/os

Cena za dwa spotkania 80 zł/os

Płatność gotówką podczas warsztatów u prowadzącej Raganka Art

Spotkanie odbędzie się w Gminnym Ośrodku Kultury w Goraju

Ul. Frampolska 23

23-450 Goraj

 

XIV Gorajskie Kolędowanie - zaproszenie

Email Drukuj PDF

karta gk.pdf

Gorajskie Kolędowanie”

czyli XIV Gminny Przegląd Form Artystycznych

o Tematyce Bożonarodzeniowej

i Noworocznej

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału

w czternastym przeglądzie „Gorajskie Kolędowanie”.

W 2022 roku Kolędowanie będzie miało formułę podobną jak w latach ubiegłych. Zapraszamy do prezentowania dwóch utworów muzycznych:

jeden śpiewają występujący sami,

drugi razem z publicznością

Występujący są proszeni o podanie

tytułów utworów na karcie zgłoszeniowej

oraz o wybranie utworu, który będzie

śpiewany wspólnie z publicznością. Zgłaszający mogą również zaprezentować scenkę teatralną, widowisko.

W przeglądzie mogą uczestniczyć soliści,

duety i grupy amatorskie z terenu

gminy Goraj (bez ograniczeń wiekowych).

Każdy kto chciałby się zaprezentować

swoją twórczość będzie miał taką okazję

16 stycznia 2022 roku (tj. niedziela)

o godz. 13.00.

Gorajskie Kolędowanie po kilku latach

w 2022 roku powróci do sali widowiskowej

Gminnej Ośrodka Kultury.

Zgłoszenia przyjmujemy do:

3 stycznia 2022 roku.

Dla wszystkich uczestników przewidziane

są drobne upominki oraz zostanie przygotowany kącik kawowy.


 

Regulamin XIV Gminnego Przeglądu Form Artystycznych

o Tematyce Bożonarodzeniowej i Noworocznej

pt.: „Gorajskie Kolędowanie”

Goraj 2022

Organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Goraju

 1. 1 Celem przeglądu jest propagowanie zwyczajów i obrzędów związanych z okresem Bożego Narodzenia, aktywowanie społeczeństwa do udziału w życiu artystycznym gminy, konfrontacja dokonań amatorskich zespołów

i solistów muzycznych.

 1. 2 Przegląd skierowany jest do mieszkańców całej gminy Goraj i sąsiadujących miejscowości.

 1. 3. W przeglądzie mogą wziąć udział soliści lub zespoły.

 1. 4. Czas występów jest ograniczony: widowiska nie mogą trwać dłużej niż 15 minut, a utwory muzyczne nie mogą mieć więcej niż trzy zwrotki.

 1. 5. Osoby, które wybiorą prezentację muzyczną mogą zaśpiewać tylko dwa utwory muzyczne oraz powinny zaznaczyć w karcie zgłoszeniowej, który utwór będzie śpiewany z publicznością (proszę o dostarczenie tekstu)

 1. 6. Ograniczeń wiekowych nie ma.

 1. 7. Warunkiem uczestnictwa jest czytelne wypełnienie i nadesłanie lub dostarczenie karty zgłoszeniowej (dołączonej do regulaminu i dostępniej w GOK-u) do 3 stycznia 2022 roku.

 1. 8. Zgłoszenia przyjmowane są do 3 stycznia 2022 roku w Gminnym Ośrodku Kultury pod adresem: ul. Frampolska 23, 23-450 Goraj. Szczegółowych informacji udzielają: Marta Miszczak-Najda, Diana Adamska, pod nr tel. 84 685 8043 w godzinach 8.00- 16.00.

 1. 9. GOK zapewnia aparaturę nagłośnieniową, pianino, sprzęt AUDIO CD.

10. Elementy ruchome dekoracji, rekwizyty i kostiumy przygotowują sami    uczestnicy według własnych inwencji.

11. Nie dopuszcza się korzystania z playbacków.

12.Przegląd odbędzie się 16 stycznia 2022 r. roku w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju o godz. 13.00.

13. Uczestnicy przyjeżdżają na koszt własny.

14. Po zakończeniu przeglądu wszyscy uczestnicy otrzymują upominki i dyplomy.

15. Dla wszystkich uczestników przewidziany jest kącik kawowy.

16. Administratorem danych osobowych zbieranych i przetwarzanych w ramach Przeglądu jest Organizator. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże niezbędne do realizacji  scenariusza przeglądu.

17. Udział w Przeglądzie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych Uczestnika.

18. Organizator uprawniony jest do przetwarzania danych osobowych Uczestników Przeglądu jedynie w zakresie niezbędnym dla realizacji Przeglądu.

19. Dane osobowe Uczestników Przeglądu nie będą przekazywane jakimkolwiek podmiotom trzecim.

20. Udział w Przeglądzie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na treść niniejszego Regulaminu.

21. Organizator zastrzega sobie prawo do wykorzystania wizerunku Uczestników na zdjęciach oraz nagraniach video z przesłuchań, będących  relacją z w/w wydarzenia w celach promocyjnych wydarzenie i dokumentujących wydarzenie. Uczestnik ma możliwość wycofania tej zgody –w tym celu musi dostarczyć Organizatorowi pismo informujące o jego decyzji, przed przesłuchaniem.

22. Sposób przeprowadzenia i forma festiwalu zależeć będzie od aktualnej sytuacji epidemicznej. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do realizacji festiwalu w formie online!!!

23. W trakcie trwania festiwalu obowiązują zasady bezpieczeństwa związane z koronawirusem wprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczestnicy będą zobowiązani do zachowywania między sobą dystansu oraz zasłaniania nosa i ust. Stosowanie maseczek jest obowiązkowe w pomieszczeniach, toaletach i innych sytuacjach, kiedy stykamy się z innymi i nie ma możliwości zachowania odległości 1,5 m od innych uczestników. Prosimy, pamiętać i zawsze nosić przy sobie własne maseczki. Ze swojej strony udostępniamy oczywiście środki dezynfekcyjne. Zasady te dotyczą również dzieci, obowiązek noszenia maseczek nie dotyczy dzieci poniżej 4 roku życia.

24. Wypełnienie i podpisanie Karty zgłoszeniowej oraz uczestnictwo w Przeglądzie  jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem ich danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/W E (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) Organizator Przeglądu informuje osoby biorące w nim udział, że:

a)   Administratorem danych osobowych jest Gminny Ośrodek Kultury w Goraju, ul. Frampolska 23, 23-450 Goraj.
b)   Dane osobowe przetwarzane będą wyłącznie w celu organizacji
i promocji konkursu.
c)   Podstawą prawną do przetwarzania danych osobowych jest zgoda wyrażona przez uczestników (zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a RODO).
d)   Podanie danych jest dobrowolne, jednak niezbędne do wzięcia udziału w konkursie.
e)   Dane osobowe zwycięzców będą przechowywane przez okres 5 lat od zakończenia procedur wyłaniania laureatów, zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi dot. archiwizacji.
f)    Każdej osobie przysługuje prawo dostępu do treści danych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo sprzeciwu, żądania zaprzestania przetwarzania i przenoszenia danych, jak również prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
g)   Odbiorcami, do których mogą być przekazane dane osobowe są organy państwowe upoważnione do ich przetwarzania na mocy przepisów prawa.
h)   Udostępnione dane nie będą podlegały profilowaniu.
i)    Administrator danych nie będzie przekazywał danych osobowych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.
j)    Informacje o przetwarzaniu danych osobowych można uzyskać pisząc na adres e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Pokaz filmowy

Email Drukuj PDF

12 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Goraju odbyło się niecodzienne spotkanie. Był to przedpremierowy pokaz specjalny filmu: "Dzień i noc" w reżyserii Katarzyny Machałek i Łukasza Machowskiego. Dla gminy Goraj było to duże wyróżnienie, również ze względu na to, że jedną z bohaterek filmu była pani Janina Pydo, mieszkanka z Zastawia, wszystkim dobrze znana i utytułowana śpiewaczka ludowa.

Po seansie odbyło się spotkanie z reżyserami i Janiną Pydo. Katarzyna Machałek i Łukasz Machowski opowiadali o powstawaniu filmu, o kuluarach kręcenia filmu, o przyjaźni jaka zrodziła się na planie zdjęciowym z panią Janiną. Również pani Janina podzieliła się swoimi emocjami i spostrzeżeniami podczas powstawania i promocji filmu.

Jak twórcy filmu opisują "Dzień i noc" to film o sile kobiet, o magicznym Roztoczu, o życiu blisko natury i kontakcie z siłami nadprzyrodzonymi. Film jest hybrydą fabuły i dokumenty. W części fabularyzowanej opowiada o młodości bohaterek, w części dokumentalnej o życiu teraźniejszym członkiń zespołu "Aleksandrowiacy" i samotnie żyjącej Janiny Pydo z Zastawia. Pierwsza część uosabia dzień, jest pełen kolorów, gwaru, śpiewu, towarzystwa ale też i czarów, druga część jest pełna kontemplacji, mistycyzmu i ciszy- uosabia noc.

Serdecznie gratulujemy twórcom filmu i dziękujemy za możliwość zaprezentowania filmu:) Trzymamy kciuki, by film dostał się na wiele festiwalów filmowych i by szybko trafił do dystrybucji.


 

103 Rocznica Odzyskania Niepodległości

Email Drukuj PDF

11.11.2021 r. w Polsce obchodzono uroczyście 103 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Uroczystości w Goraju tradycyjnie rozpoczęły się zbiórką delegacji i pocztów sztandarowych przed budynkiem GOK. Korowód został poprowadzony przez Gminna Orkiestrę Dętą na rynek, gdzie zostały złożone wieńce pod pomnikiem poświęconym pomordowanym w czasie II wojny światowej. Uroczysta Msza Św.  odbyła się o godzinie 9.00 w kościele parafialnym w Goraju. Po mszy w sali widowiskowej GOK odbyła się część artystyczna.

W pierwszej części zaprezentował się zespół wokalny: dzieci oraz grupa starsza. Dzieci zaśpiewały: "Wojenko, wojenko", "Idą leśni" oraz "warszawskie dzieci". W grupie starszej Oliwia Ostrowska zaśpiewała "Czarną sukienkę", Elżbieta Fiedurek "Kolędę warszawską", Maria Duma "O mój rozmarynie" oraz duet Oliwia i Elżbieta zaprezentowały utwór "Przez ile dróg". Młodzież przygotowała Diana Adamska. Między koncertem, a spektaklem można było usłyszeć dwa nagrania w wykonaniu chóru Noster: "Ostatni Mazur" i "Wyszła dziewczyna". Spektakl "Obudź się Polsko" na podstawie "Wesela" Wyspiańskiego wyreżyserowała Monika Rożek.

 

 

Informacja

Email Drukuj PDF

Informujemy, że 12 listopada 2021 r. Gminny Ośrodek Kultury będzie czynny od godziny 12.00 do 22.00

 

11.11.2021r.

Email Drukuj PDF

 

Ognie Niepodległości

Email Drukuj PDF

 

Pokaz specjalny filmu

Email Drukuj PDF

wyk. Katarzyna Machałek

 

Tutaj realizowany jest projekt grantowy

Email Drukuj PDF

 

Królowej Anielskiej zaśpiewali w październikowe popołudnie

Email Drukuj PDF

Sześć chórów ziemi biłgorajskiej i zamojskiej zaśpiewało 24 października 2021 roku w gorajskim kościele podczas koncertu „Królowej Anielskiej Śpiewajmy”.

Po dwuletnie przerwie, z powodu pandemii, chóry spotkały się tradycyjnie w październiku w kościele p.w. Św. Bartłomieja w Goraju. Koncert odbył się  po uroczystej mszy św. Podczas mszy swoje 60 - lecie kapłaństwa obchodził ks. infułat Kazimierz Bownik, który wspominał swoją pierwszą parafii, którą była parafia w Goraju. Po mszy odbyło się również poświęcenie pomnika kardynała Wyszyńskiego w miejskim parku.

 

W koncercie zaprezentowały się chóry :

 

Chór Męski Ziemi Biłgorajskiej „Echo” pod dyrekcją Pawła Stelmacha. Kolejne chóry, które śpiewały w gorajskiej świątyni to: Chór parafii p.w. św. Jana Nepomucena i Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury we Frampolu pod dyrekcją Eweliny Wójcik. Następnie wystąpił Chór kameralny parafii p.w. św. Jerzego w Biłgoraju pod dyrekcją Zbigniewa Bilińskiego, Chór „Cantate Deo” parafii p.w. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju pod dyrekcją Ireneusza Pietrzniaka,Chór Ziemi Zamojskiej „CONTRA” pod dyrekcją Macieja Sztora, oraz Chór  NOSTER parafii p. w. św. Bartłomieja Apostoła w Goraju pod dyrekcją Diany Adamskiej.

 

Organizatorami koncertu byli: Chór „NOSTER” parafii p. w. św. Bartłomieja Apostoła w Goraju, Burmistrz Goraja oraz Gminny Ośrodek Kultury w Goraju.

 

Wielki sukces Marii

Email Drukuj PDF

Maria Duma, która przygotowywała się pod okiem instruktora ds. muzyki w GOK-u w Goraju : Diany Adamskiej, zajęła I miejsce podczas eliminacji wojewódzkich w II Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Stanisława Jopka w Lublinie.

Konkurs odbył się w sobotę 16 października 2021 roku w progach Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie. Laureaci poszczególnych grup wystąpią w etapie ogólnopolskim w Warszawie pod koniec listopada. Lubelszczyznę w różnych kategoriach wiekowych będzie reprezentować 7 osób, w tym Maria Duma z Zastawia.

Serdecznie gratulujemy!

 

Serdecznie zapraszamy!

Email Drukuj PDF

 

Zajęcia 2021/2022

Email Drukuj PDF

 

Podsumowanie festiwalu

Email Drukuj PDF

Za nami wydarzenie pełne wrażeń! Pogoda jak zamówiona, licznie przybyli goście i uczestnicy, piękna atmosfera. Międzygminny Festiwal Muzyki Ludowej im. Anny Malec odbył się już po raz siódmy. Impreza od lat odbywa się w Jędrzejówce ( gmina Goraj) w miejscu, w którym żyła i tworzyła Anna Malec- wybitna śpiewaczka ludowa, której utwór "Piejo, kury piejo" wykorzystał w swoim utworze Grzegorz Ciechowski. Laureatka I miejsca Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 1969 i 1972 roku. Za swoją twórczość została uhonorowana nagrodą Oskara Kolberga.

Formuła festiwalu od początku istnienia ma charakter konkursowy. Zespoły i soliści z gminy Goraj i gmin sąsiednich biorą udział w konkursie muzyki tradycyjnej. W tym roku do konkursu zgłosiło się 19 podmiotów wykonawczych z gminy Goraj, Nielisz, Chrzanów, Dzwola i Narol. Oceniała ich komisja w składzie:

dr Agata Kusto - prowadzi zajęcia dydaktyczne w Instytucie Muzyki UMCS.Ukończyła muzykologię w Instytucie Muzykologii KUL .W 2009 obroniła rozprawę doktorską pt. Ludowe pieśni maryjne na Lubelszczyźnie. Studium etnomuzykologiczne, uzyskując stopień doktora nauk humanistycznych w dziedzinie historia – muzykologia.Dokumentuje aktualne działania w zakresie muzyki tradycyjnej i muzyki folkowej. Dwa główne nurty badawcze to: religijny repertuar wokalny oraz ludowa muzyka instrumentalna. Obydwa zakresy tematyczne mają swe odzwierciedlenie w zrealizowanych publikacjach i projektach badawczych. Od września 2013 jest redaktorem naczelnym Pisma Folkowego wydawanego przez Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego oraz UMCS.W tym roku Pismo Folkowe otrzymało nagrodę Oskara Kolberga podczas 45 edycji „Za zasługi dla kultury ludowej”)

dr Sławomir Niemiec - dr kulturoznawstwa, instruktor Biłgorajskiego Centrum Kultury, wykładowca akademicki, jako muzyk gra najczęściej na skrzypcach, trąbce i suce biłgorajskiej.Lubi wykonywać muzykę ludową, którą grała niegdyś Kapela Braci Bździuchów z Aleksandrowa (jego pradziadek, skrzypek Franciszek Bździuch "Twardowski" wraz z bębnistą Janem Bździuchem "Zarosiakiem" występowali również z Wojciechem Sołtysem oraz z Anną Malec).W swojej aktywności muzycznej często nawiązuje do muzyki ze swoich stron; jego zespół "Melodia w Polsce" został nagrodzony na "Mikołajkach Folkowych" w Lublinie w 2010 roku oraz na Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja" w Warszawie w 2011 roku. W tym roku jego aranżacja zdobyła 3 nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu "Asia Folk" w Mongolii. Razem z kolegą z Islamskiej Republiki Iranu grają tam dwa utwory; znany w całej Persji utwór ludowy i temat ludowy grany dawniej w Aleksandrowie.

mgr Iwona Paszko - absolwentka kulturoznawstwa UMCS o specjalizacji folklor. Uczestniczka wielu badań terenowych i nagrań pieśni z Roztocza Zachodniego.  Obecnie pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Goraju. Miłośniczka muzyki tradycyjnej Roztocza Gorajskiego i współorganizator projektów realizowanych przez GOK w Goraju dotyczących koncertów, potańcówek i konkursów o muzyce tradycyjnej Gorajskiego

Jury oceniało dobór repertuaru, regionalny styl wykonawczy, autentyczność w sposobie prezentacji pieśni i utworów instrumentalnych oraz ogólny wyraz artystyczny. Komisja artystyczna przyznała następujące nagrody:'I nagrodę otrzymał zespół z Kocudzy III: "Kocudzanki", II równorzędne miejsca zajęły: Alina Myszak z Kocudzy i Halina Jakubczak ze Stawu Ujazdowskiego (gmina Nielisz). III równorzędne nagrody zdobył zespół "Borowiacy" z Dzwoli i Janina Pydo z Zastawia. Komisja postanowiła wyróżnić: Marię Dumę (gmina Goraj), Stanisława Rawskiego gmina Dzwola), Grażynę Dolińską (gmina Chrzanów) i zespół "Hosznianki"(gmina Goraj) za udział w przekazie tradycji osób młodych oraz odwołujących się do repertuaru rodzinnego.

Nagroda im. Anny Malec została przyznana Jadwidze Skoczylas (gmina Goraj) oraz zespołowi "Galicjanki z Roztocza"(gmina Narol).

Ponadto w konkursie wystąpili: Stowarzyszenie Kobiet Goraja - Kobieta Aktywna, zespół "Roztoczanki" z Branwii, zespół "Branwiacy", Dorota Chorębała z Zagród, Zespół "Borowiacy" z Branwii, zespół "Marianki", Stowarzyszenie "Biała Łada" z Łady, Barbara Kot ze Stawu Ujazdowskiego

.

W takcie festiwalu można było posłuchać Gorajskiej Gminnej Orkiestry Dętej oraz Stanisława Kowalika. Każdy z uczestników festiwalu mógł posmakować specjałów przy stoisku przygotowanym przez Stowarzyszenie Kobiet Goraja- Kobieta Aktywna. Festiwalowi towarzyszyła również wystawa fotografii, które powstały w ramach projektu "Gorajskie Kolor(L)ove- warsztaty, gra, wystawa" dofinansowanego ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Podczas oglądania wystawy można było również wziąć magnes ceramiczny promujący gminę Goraj. Magnesy również powstały w/w projektu.

Imprezie towarzyszył również punkt promujący szczepienia przygotowany przez Urząd Miejski w Goraju.

Gościem festiwalu była Orkiestra Św. Mikołaja, która zagrała w godzinach wieczornych. Żywiołowy koncert wywołał wiele entuzjazmu wśród publiczności, a ich barwny śpiew i granie było

Organizatorami imprezy byli: Gminny Ośrodek Kultury w Goraju, Burmistrz Goraja i Przewodniczący Rady Miejskiej w Goraju

Patronat medialny objęli: www.bilgorajska.pl, www.bilgoraj.com.pl i Nowa Gazeta Biłgorajska

 

Program szczegółowy festiwalu

Email Drukuj PDF

KOLEJNOŚĆ PREZENTACJI KONKURSOWYCH
na VII Międzygminnym Festiwalu im. Anny Malec w Jędrzejówce
12 września 2021 r.

1.Stowarzyszenie Kobiet Goraja - Kobieta Aktywna

2.  Grażyna Dolińska z Łady.

3. Jadwiga Skoczylas z Kondratów

4."Roztoczanki" z Branwi

5. Alina Myszak z Kocudzy

6. "Borowiacy" z Dzwoli

7. Janina Pydo z Zastawia

8. Zespół śpiewaczy „Hosznianki”

9. Dorota Chorębała z Zagród

przerwa - występ Gminnej Orkiestry Dętej

10. Zespół "Kocudzanki"

11. Maria Duma- GOK Goraj

12. "Branwiacy"

13.  Halina Jakubczak ze Stawu Ujazdowskiego

14. Zespół "Marianki"

15.  Barbara Kot ze Stawu Ujazdowskiego

16. "Galicjanki z Roztocza"

17.  Stanisław Rawski z Kocudzy

18. Borowiacy z Branwi

19. Stowarzyszenie "Biała Łada"

Ok. 18.00 Koncert Orkiestry Św. Mikołaja

Ok. 19.00 Ogłoszenie wyników

 

VII Międzygminny Festiwal Muzyki Ludowej im. Anny Malec

Email Drukuj PDF

 

 

Festyn 2021

Email Drukuj PDF

29.08. 2021 r Festyn Rodzinny w Goraju ze względu na trudne warunki pogodowe odbył się na placu gminnym przy szkole w Goraju. Jego forma była nieco skromniejsza niż w na boisku sportowym, ale w rezultacie Festyn można uznać za udany.

W programie nie zabrakło atrakcji na dzieci: dmuchańców, animatorów,malowania buziek. Stowarzyszenia Biała Łada i Stowarzyszenie Kobiet Goraja- Kobieta Aktywna przygotowały stoiska kulinarne. Konferansjerem był Grzegorz Płecha a organizatorami imprezy byli: Gminny Ośrodek Kultury w Goraju i Burmistrz Goraja.

W programie zaprezentowali się: Gminna Orkiestra Dęta z Goraja, wokalistki GOK: Sylwia Żółw i Maria Duma, śpiewaczka: Jadwiga Skoczylas, śpiewaczka Janina Pydo, Stowarzyszenia Biała Łada i Stowarzyszenie Kobiet Goraja- Kobieta Aktywna, młodzi tancerze: Lena Franczak i Oskar Kuryło, zespół Hosznianki. Wieczorem odbyły się koncerty zespołów: cygański Złoty Tabor, Stopa Sound z hitami lat 80-tych i 90-tych XX wieku, Koromysło- Folk Maszyna ze Szczebrzeszyna oraz zespół disco-polo Roxait.

 

I miejsce w Kazmierzu

Email Drukuj PDF

Pani Janina Pydo, śpiewaczka z Zastawia po raz kolejny zdobyła jedno z czterech I miejsc w kategorii soliści podczas 55 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Festiwal odbył się w dniach 27-29 sierpnia 2021.

Jury w składzie:

 • prof. dr hab. JAN ADAMOWSKI – przewodniczący
 • mgr MARIA BALISZEWSKA
 • prof. dr hab. STANISŁAWA NIEBRZEGOWSKA-BARTMIŃSKA
 • prof. dr hab. PIOTR DAHLIG
 • dr JACEK JACKOWSKI
 • dr BOŻENA LEWANDOWSKA
 • REMIGIUSZ MAZUR-HANAJ
 • prof. dr hab. BOŻENA MUSZKALSKA
 • dr JANINA BIEGALSKA – sekretarz jury

 

wysłuchało: 26 Kapel, 27 Zespołów Śpiewaczych, 13 Instrumentalistów, 25 Solistów Śpiewaków,oraz 24 grupy w konkursie „Mistrz i Uczeń”.

Pani Janina wystąpiła w piątek i drugi raz z rzędu zajęła I miejsce. Zaśpiewała: „Dajcie stołka ciosowego”, „Zarżyj, że zarżyj” , „Z poniedziałejku”.

Serdecznie gratulujemy!

 

Festyn Rodzinny 2021

Email Drukuj PDF

 

UWAGA! ZMIANA LOKALIZACJI

Email Drukuj PDF

 

Drugie spotkanie -warsztaty ceramiczne

Email Drukuj PDF
W piątek 13-go, o godzinie 13.00 w 13 osób wyruszyliśmy na drugi etap warsztatów ceramicznych do siedziby RagankaArt w Komodziance:) Pechowo jednak nie było;) Na drugim spotkaniu zajmowaliśmy się szkliwieniem magnesów powstałych podczas pierwszego spotkania. Wprawdzie na efekt końcowy musimy poczekać do kolejnego wypalenia, ale zabawy przy malowaniu szkliwami było co niemiara. Zaskoczeniem dla nas - uczestników było to, że szkliwa przed wypaleniem mają kompletnie inny kolor i pracowanie z nimi to nieustająca niespodzianka.
Warsztaty odbyły się w ramach projektu: "Gorajskie Kolor(L)ove- warsztaty, gra, wystawa".
Projekt dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.
Efekt końcowy pokażemy wkrótce!
 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 1 z 16

Copyright ? 2010 GOK - Goraj,
wyk. Łukasz Bracha