Zaczynamy przedstawianie naszych
muzycznych artystów, którzy zaprezentują się podczas Festynu Rodzinnego 20 lipca 2025r. ! Dzisiaj prezentacje artystów lokalnych!
anina Pydo – lokalna
Janina Pydo, obecnie 95-letnia, śpiewa od najmłodszych lat. Urodziła się w Zastawiu i tam mieszka do dziś. Muzyka towarzyszyła jej całe życie; podczas codziennych obowiązków, świąt i obrzędów. Obdarzona fenomenalną pamięcią oraz muzykalnością, pani Janina zgromadziła ogromny repertuar pieśni oraz przyśpiewek.
Jej aktywność folklorystyczna rozpoczęła się ok. 40 lat temu, gdy poznała wybitnego roztoczańskiego skrzypka, Bronisława Bidę z Gródek. Pani Janina zaczęła udzielać się artystycznie, m. in. na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, na „Powiślakach” w Maciejowicach (Konkurs Kapel i Śpiewaków Ludowych Regionów Nadwiślańskich) oraz na przeglądach szczebla wojewódzkiego, powiatowego i lokalnego, wszędzie zajmując czołowe miejsca. Cały czas uczestniczy w życiu kulturalnym regionu i nie tylko; występuje na koncertach, uroczystościach, festynach i przeglądach, prowadzi spotkania śpiewacze i warsztatowe, pisze wiersze, przyjmuje uczniów z całej Polski. Przez kilka lat współpracowała z dziecięcym zespół śpiewaczym w Goraju przy Gminnym Ośrodku Kultury. Jest w tej chwili jedną z ostatnich śpiewaczek na całym Roztoczu, a na Roztoczu Gorajskim jedyną, dlatego jej pieśni, styl śpiewu oraz opowieści są bezcenne dla uczniów śpiewu, badaczy oraz animatorów. Pani Janina jest stałą gościnią Festiwalu Fanfara skupiającego się wokół tradycji Roztocza, koncertowała i uczyła śpiewu w Lublinie na Jarmarku Jagiellońskim oraz w Warszawie na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Stała się prawdziwą wizytówką regionu, a przy tym ukochaną mistrzynią dla wielu. Twórczość pani Janiny Pydo została ujęta w publikacjach płytowych oraz książkowych. W ubiegłym roku dzięki staraniom Towarzystwa dla Natury i Człowieka ukazała się płyta monograficzna pani Janiny z wyjątkowym repertuarem obrzędowym, religijnym oraz świeckim. Pani Janina wystąpiła w programach „Szlakiem Kolberga” TVP Kultura, „Nuty biłgorajskie” TVP3 Lublin, zagrała samą siebie w filmie „Dzień i noc” oraz w filmie dokumentalnym „Ziemia”, wielokrotnie pojawiała się w audycjach Dwójki Polskiego Radia, Polskiego Radia Dzieciom, a także w podcaście portalu muzykatradycyjna.pl . W 2025 roku pani Janina została laureatką Nagrody Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” oraz zdobyła Złotą Basztę podczas 59 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych.
Jadwiga Skoczylas: Występuje podczas wielu gminnych uroczystości. Brała udział także, wraz z mężem Aleksandrem, który akompaniował jej na harmonijce ustnej w Festiwalu Muzyki Ludowej im. Anny Malec w latach 2015 – 2017. Od 2018 r. występuje jako solistka. W piątej edycji festiwalu w 2019 r. zdobyła nagrodę grand prix za najlepsze wykonanie piosenki z repertuaru Anny Malec. A w 2024 roku zajęła II miejsce w kategorii solistek!
Zespół śpiewaczy „Hosznianki” z Hoszni Ordynackiej Założony został w latach 70-tych XX wieku. W swoim dorobku ma wiele nagród i wyróżnień w różnych przeglądach od szczebla gminnego do ogólnopolskiego. Reaktywowany po ośmioletniej przerwie w roku 2009 do udziału w I Gorajskim Kolędowaniu w Gminnym Ośrodku Kultury. Zespół występuje podczas wielu uroczystości gminnych i parafialnych. Jego kierownikiem jest obecnie pani Maria Górniak.
Gminna Orkiestra Dęta w Goraju powstała w 2002 roku na bazie trzech mniejszych orkiestr dętych działających w Jędrzejówce, Zagrodach i Ładzie. Kapelmistrzem od marca 2021 jest nim Jan Białogłowski. Zabezpiecza m.in. oprawę artystyczną i muzyczną wszystkich świąt i rocznic państwowych oraz ważniejszych imprez kulturalnych na terenie gminy i powiatu.
Orkiestra chętnie często zapraszana jest: do Lublina na Jarmark Jagielloński, gościnnie grała tam w 2015 i 2016 roku. W 2015 przygrywała na potańcówce w Kazimierzu Dolnym podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. W latach 2019-2024 uczestniczyła zapewniała oprawę muzyczną podczas Festiwalu Fanfara w Chłopkowie. W 2022 roku orkiestra dwukrotnie zagrała na Bielanach w Warszawie: W Poniedziałek Wielkanocny Gminna Orkiestra Dęta zagrała podczas Poniedziałku Mazurkowego i podczas Zielonych Świątek w Lasku Bielańskim. W 2022 roku orkiestra wzięła udział w nagraniu płyty „Ostatnia przysługa” wydanej przez Fundację Piszczałka Płyta ta w 2023 została nagrodzona II miejscem w konkursie Fonogram Żródeł 2022 w Radiowym Centrum Kultury Ludowej Polskiego Radia. W listopadzie 2024 dzięki Fundacji Piszczałka świętowali podczas drugiej płyty z ich udziałem.
Orkiestrą „Podróżniacy” powstała z połączenia grup młodych muzykantów uczących się gry na instrumentach dętych w Ogniskach Muzyki Tradycyjnej w Zdziłowicach i Goraju prowadzonych przez Fundację Piszczałka, w osobie Filipa Majerowskiego, którego mogą również Państwo znać z Gminnej Orkiestry Dętej. Jej członkowie poznają tajniki tradycyjnego repertuaru roztoczańskich orkiestr dętych – grają podróżniaki, polki, oberki, walce i foxtroty w starodawnym stylu. Praktykę wykonawczą szlifują podczas spotkań z mistrzami z Orkiestr Dętych ze Zdziłowic i Goraja. Instrumentarium orkiestry to klarnety, trąbki, sakshorny altowe i tenorowe, puzon, saksofon altowy, tuba i baraban. Żaden z muzykantów nie gra na swoim instrumencie dłużej niż dwa lata! Mimo że młoda, orkiestra grała już do tańca m.in. na festiwalu Fanfara w Hoszni Ordynackiej, na Lubelskiej Scenie Tradycji w Lublinie oraz na potańcówkach w Zdziłowicach i Żurawiu. W 2023 roku Podróżniacy zostali laureatami konkursu Muzyczne Źródełko zorganizowanego przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej
Stowarzyszenie Kobiet Goraja- Kobieta Aktywna. Stowarzyszenie Kobiet Goraja – Zespół śpiewa od wielu lat. Bierze udział w różnych uroczystościach kościelnych i państwowych, w tym w festiwalach i przeglądach muzyki ludowej, tradycyjnej i religijnej. Stowarzyszenie powstało 18 października 2007 r. Panie ze stowarzyszenia aktywnie działają nie tylko na polu lokalnym, ale również regionalnym i krajowym. Stowarzyszenie promuje również produkty lokalne w całym kraju. W 2011 roku panie zatwierdziły zupę cebulową jako lubelski produkt regionalny. W 2016 roku w Bełżcu panie ze stowarzyszenia zdobyły I miejsce w Konkursie kulinarnym „Na Kresowym Szlaku Smaku”. Warto też nadmienić, że zajęły I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” w Lublinie. Z Bankiem Żywności współpracują ściśle od 2010 roku.
Gabriela Duma śpiewa od 6 roku życia. Bierze udział w niezliczonych festiwalach i przeglądach piosenek na terenie gminy, powiatu i województwa. Niejednokrotnie była laureatką tychże festiwali. W czasach gimnazjum należała do zespołu ludowego Zawierucha w Biłgoraju.
Jej niezwykły porusza serca i duszę. Najlepiej czuje się w repertuarze polskich artystów sceny estradowej z pięknym tekstem i piękna melodią np. Zbigniew Wodecki, Anna Jantar, Krystyna Prońko, Zdzisława Sośnicka.
KGW Szlachecka Hosznia Abramowska. To grupa, która powstała w 2024 roku. Na swoim koncie ma już Piknik rodzinny, reprezentowanie gminy na Dożynkach Powiatowych w Obszy w 2024. Szefową grupy jest Jola Momot. Na scenie festynowej wystąpią drugi raz!
Maria Duma – Od najmłodszych lat przejawiała zamiłowanie do muzyki. Jako mała dziewczynka uczestniczyła w zajęciach wokalnych zbiorowych i indywidualnych w Gminnym Ośrodku Kultury w Goraju. Tutaj też poznawała tajniki muzyki ludowej uczestnicząc w warsztatach śpiewu tradycyjnego oraz biorąc udział, z sukcesami wraz z Zespołem Wokalnym działającym przy GOK w Goraju w Przeglądach i Festiwalach Muzyki Ludowej. Marysia jest zafascynowana muzyką ludową zarówno tą tradycyjną jak i jej artystycznymi wykonaniami. Świadczy o tym fakt, iż w 2021 roku zajęła III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie wokalnym im. Stanisława Jopka i miała zaszczyt wykonać wraz z Zespołem Mazowsze pieśń „Bandoska”.