Zajęcia artystyczne zawieszone do odwołania, wydarzenia i imprezy również, zaległości biurowe nadrobione, ?Cebulanka? nr 44 już w druku, za kilka dni będzie dostępna w Goraju, strona FB uzupełniana na bieżąco, kilka projektów napisane, jeden już dostał dofinansowanie. Nad czym teraz pracujemy w tym trudnym czasie pandemii? Nie próżnujemy. Z pewnością rok 2020 rok nie będzie najłatwiejszy i wiele wydarzeń stoi pod znakiem zapytania. Póki co stawiamy na publikacje. Planujemy 8 edycję kalendarza- konkurs na modela jest już ogłoszony. Planujemy również wznowić, zmienić i ulepszyć ?Informator turystyczny gminy Goraj? oraz pracujemy nad dość pracochłonną , ale z pewnością ciekawą pozycją historyczną, tytuł roboczy to ?Odczytane z kamienia? czyli wybrane biogramy osób najstarszych nagrobków nekropolii gorajskiej.
A oto fragment publikacji:
?Jednym z najbardziej ukrytych nagrobków na cmentarzu gorajskim jest grób Aleksandry Padzińskiej. Położony w oddaleniu od znanej wszystkim starej części cmentarza, schowany między współczesnym płytami nagrobnymi, wiosną przykryty przez gałęzie forsycji, staje się niemalże niewidoczny. A szkoda, bo to jeden z najstarszych i zabytkowych nagrobków na cmentarzu. Jest to charakterystyczny cokół dla XIX ?wiecznej z osadzonym na niej krzyżem żeliwnym i żeliwnymi figurami płaczących niewiast u podnóża.
W grobie tym została pochowana Aleksandra Padzińskia, która zmarła w 1878 roku. Była nauczycielką, podobnie jak jej rodzice: Aleksander Ignatowski, który uczył w Szkole Elementarnej w Uchaniach (powiat hrubieszowski) i Emilia Ignatowska z domu Selerowa. Aleksandra urodziła się 13 lutego 1845 roku. W 1868 roku wyszła za mąż za Leonarda Padzińskiego. Ślub wzięli w gorajskim kościele. Pan młody pracował w nim jako organista. Z ich związku narodziła się, 5 maja 1874 roku, córka: Feliksa Cecylia Agnieszka. Aleksandra żyła zaledwie 33 lata. Odeszła 10 maja 1878 roku??
Źródło: Baza Indeksów Metrykalnych Lubelszczyzny znajdujące się na stronie lubgens.eu
Poniżej fotografie wiosny na Roztoczu, niektóre z nich znajdą się w publikacji turystycznej: