19 lipca 2015 roku na placu przy Zespole Szkół w Goraju odbył się I Gminny Festiwal Muzyki Ludowej im. Anny Malec. Impreza miała formułę konkursową. Zespoły i soliści z gminy Goraj prezentowali nie tylko dorobek Anny Malec, ale również inne pieśni ludowe.
Celem festiwalu było:- propagowanie i kultywowanie tradycji folkloru, poznanie muzyki ludowej regionu, ochrona i popularyzacja zanikających form folkloru muzycznego, prezentacja dorobku artystycznego gminnych zespołów, motywowanie społeczeństwa do aktywności artystycznej, odkrywanie zapomnianych pieśni i melodii ludowych, doskonalenie warsztatu muzycznego, wymiana doświadczeń.
Imprezę uroczyście otworzyła Władysława Kubina – córka Anny Malec, która zaśpiewała ?Piejo kury piejo?. Na scenie w konkursie wystąpili: Zespół Wokalny z Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju, Janina Pydo z Zastawia, KGW z Zastawia, Magdalena Oleszek z Zagród, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych ?Zagrodzanie?, Walentyna Pikul i Genowefa Czajka z Hoszni Ord., KGW z Bononii, Jadwiga i Aleksander Skoczylasowie. Wykonawców oceniała komisja w składzie: Lidia Tryka- instruktor ds. folkloru w Janowskim Ośrodku Kultury ? przewodniczący, Wiesława Kubów- dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej, Józef Czerw- kapelmistrz Gminnej Orkiestry Dętej w Goraju. Po przesłuchaniach komisja postanowiła nagrodzić I nagrodą Zespół Wokalny z GOK, II nagrodą Janinę Pydo, a III nagrodą Walentynę Pikul z Hoszni Ordynackiej.
Nagrody finansowe i zostały ufundowane przez Wójta Gminy Goraj i Radę Gminy Goraj. Imprezę prowadziły Olga Wykrętek (prawnuczka Anny Malec) i Katarzyna Kowal.
Patronat honorowy nad imprezą objęli Wójt Gminy Goraj oraz Rada Gminy Goraj. Poczęstunek dla uczestników został dofinansowany przez Kawiarnię – Pizzerię Impresja z Goraja.
Anna Malec to śpiewaczka z Jędrzejówki. Urodzona 6 września 1910 roku, zmarła 1 lutego 1991 roku. Urodziła się, żyła i tworzyła swoją muzykę w naszej gminie. Była bardzo znana wykonawczynią pieśni ludowych, zarówno tych zasłyszanych, przekazywanych w tradycji ustnej, ja i tych ułożonych przez siebie. Śpiewała pieśni: weselne, religijne, przyśpiewki oraz tak zwane pieśni polne. Śpiewała dla siebie, dla ludzi, na dożynkach, odpustach urzekając słuchaczy charakterystycznym, mocnym głosem o czystej barwie. Znawcy folkloru i etnografowie dostrzegli i docenili kunszt muzyczny Anny Malec i utrwalili jej dorobek artystyczny w licznych dokumentacjach. Jej piosenki zostały nagrane przez Redakcję Muzyki Ludowej Polskiego Radia, Akademię Muzyczną i sekcję folklorystyczną Instytutu Sztuki Państwowej Akademii Nauk. Była laureatką I Nagrody Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w latach 1969 oraz 1972, otrzymała Nagrodę Kolberga w roku 1983.