Czcionka: A A+ A++ Kontrast Kontrast

Filmowy wieczór pełen wrażeń, wzruszeń i uśmiechu

2023-02-20

19 lutego 2023 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Goraju odbył się powtórnie  seans filmu „Dzień i noc” Kasi Machałek i Łukasza Machowskiego, w którym jedną z ról gra pani Janina Pydo z Zastawia. Film ten w pokazie zamkniętym, przedpremierowym, był prezentowany dla mieszkańców gminy Goraj w listopadzie 2021 roku.

Film „Dzień i noc” to kino artystyczne łączące w sobie film dokumentalny i film fabularny. Opowiada o kobietach z Roztocza, o ich przyjaźni, o przemijaniu, o magii i różnych obrzędach towarzyszących im w życiu na wsi. Pierwsza część jest o paniach z zespołu  Aleksandrowiacy, kobietach wesołych, żywiołowych, spotykających się na cotygodniowych próbach i pogaduchach. Druga część opowiada o pani Janinie, mieszkającej samotnie w niebieskiej chatce, której starość wygląda odmiennie od pań z Aleksandrowa. Jest cicha, kontemplacyjna i niespieszna.

Po seansie filmowym odbyło się spotkanie z  twórcami filmu: Kasią Machałek i Łukaszem Machowskim. Rozmowa z nimi była bardzo ciekawym przeżyciem dla osób oglądających film. Nie zabrakło opowieści o powstawaniu  filmu, historiach związanych z planowaniem, realizacją „od kuchni” a także zabawnych sytuacjach i wzruszeniach. O swojej perspektywie udziału w filmie opowiadała również pani Janina Pydo.

Łukasz Machowski, Janina Pydo i Kasia Machałek

Ostatnio dodane