IX Międzygminny Festiwal Muzyki Ludowej im. Anny Malec

2023-09-13

Podsumowanie Festiwalu im. Anny Malec w Goraju i Jędrzejówce

Dzień I

Festiwalowy wieczór rozpoczął się występem Marii Dumy – studentki Art and science w Instytucie Malarstwa i Edukacji Artystycznej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Młoda artystka opowiadała o performance, muzyce ludowej i projektach nawiązujących do muzyki, Anny Malec. Zaprezentowała również utwory: Anny Malec i Janiny Pydo. Jej piękne wykonanie „Przyjechał Jasio” i „W moim ogródku zakwitła róża” rozczuliły widownię. Następnie odbył się koncert zespołu: „Laboratorium Pieśni” . Takiego koncertu na deskach GOK-u jeszcze nie było. Brzmienie głosu pieśniarek było oszałamiające. Zespół śpiewa i aranżuje tradycyjne pieśni polifoniczne: ukraińskie, bułgarskie, białoruskie, serbskie, albańskie, bośniackie, polskie, a także gruzińskie i wiele innych. Pieśni Świata wykonują zarówno a capella, jak i przy akompaniamencie bębnów szamańskich i innych etnicznych instrumentów wnosząc w pieśni tradycyjne nową aranżację, przestrzeń improwizacji głosowych, inspirowanych dźwiękami natury, często intuicyjnych, dzikich, kobiecych.

Pod koniec wieczoru gościnnie i bardzo spontaniczne wystąpiła grupa „Borowiaków” z Branwii.

Publiczność w sali widowiskowej GOK
Maria Duma
Laboratorium Pieśni
Borowiacy

Dzień II

To dzień przesłuchań konkursowych muzyki tradycyjnej w trzech kategoriach: soliści, zespoły i instrumentaliści. Na scenie w Jędrzejówce zaprezentowało się 27 podmiotów, którym przysłuchiwała się komisja: dr Kinga Strycharz-Bogacz- etnomuzykolog, adiunkt Nauk o Sztuce KUL, dr Sławomir Niemiec- doktor nauk humanistycznych w zakresie kulturoznawstwa, instruktor muzyczny BCK, wykładowca Akademii Zamojskiej, Eliza Widz- Jagusztyn- instruktor muzyki w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Biszczy.

Zanim na scenie zaprezentowali się uczestnicy konkursu wystąpiła Gminna Orkiestra Dęta.

Gminna Orkiestra Dęta

Na scenie zaprezentowali się:

Chrzanowianki z Chrzanowa

Galicjanki z Roztocza

Stowarzyszenia Biała Łada z Łady

Biała Łada

Po przesłuchaniach konkursowych odbył się koncert fenomenalnej kapeli Drewutnia, która rozgrzewała serca i porywała do tańca.

Kapela Drewutnia

Festiwalowi towarzyszyło stoisko Grodu Słowiańskiego z Wólki Bieleckiej, w którym można było posmakować słowiańskich chwaścioków, pisać gęsim piórem czy też upleść motankę.

Imprezie towarzyszyło również bardzo smakowite stoisko kulinarne Stowarzyszenia Kobiet Goraja- Kobieta Aktywna, które wyżywiły nie tylko wszystkich artystów, ale również publiczność.

W trakcie koncertu ogłoszono wyniki konkursu:

Kategoria A- soliści :

I miejsce – Janina Pydo z Zastawia

II miejsce- Dorota Chorębała z Zagród

III miejsce – Grażyna Dolińska z Łady

Wyróżnienie: Alina Myszak z Kocudzy, Jadwiga Skoczylas z Kondrat, Antoni Gilas oraz Katarzyna Rączka z MDK w Biłgoraju.

Kategoria B- zespoły śpiewacze:

I miejsce – Galicjanki z Roztocza

II miejsce – Zielona Girlanda z Lublina

III miejsce – Chrzanowianki

Wyróżnienie: KGW Biała Łada, Kocudzanki, Natalia Kyc i Halina Szczur

Kategoria C- instrumrentaliści

I miejsce – Stanisław Rawski

II miejsce – Kapela Rawskich

III Kapela Przedwiośnie z Lublina

Wyróżnienie: Irena Krawiec i Janina Oleszek

Patronami medialnymi wydarzenia byli : bilgoraj.com.pl, Tygodnik Zamojski, Nowa Gazeta Biłgorajska, Kronika Tygodnia, bilgorajska.pl, Polskie Radio Lublin i Telewizja Biłgorajska.

W tym roku został dofinansowany ze środków Fundacji PZU w ramach projektu „Piejo kury, piejo – organizacja IX Międzygminnego Festiwalu Muzyki Ludowej im. Anny Malec”.

Dofinansowano ze środków Fundacji PZU

Scena została udekorowana pięknym portretem Anny Malec namalowanym przez Jej prawnuczkę – Olgę Wykrętek.

Prowadzące: Olga Wykrętek i Maria Duma

Organizatorami wydarzenia byli: Gminny Ośrodek Kultury w Goraju, Burmistrz Goraja, Przewodniczący Rady Miejskiej w Goraju oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Goraju