Czcionka: A A+ A++ Kontrast Kontrast

Niezwykły film o kobietach z Roztocza

2021-07-19

W piątek, 16 lipca 2021 r. , odbyła się prapremiera filmu ?Dzień i noc? w Biłgorajskim Centrum Kultury,  filmu, na który wiele osób z Roztocza czekało z niecierpliwością. Dla gminy Goraj  jest to szczególnie ważne dzieło, ponieważ jedną z bohaterek jest pani Janina Pydo z Zastawia.
Reżyserami filmu są: Katarzyna Machałek (reżyserka, artystka-ilustratorka) i Łukasz Machowski (reżyser, scenarzysta, autor zdjęć filmowych). I to oni dwa lata temu rozpoczęli projekt, którego efektem jest pełnometrażowy film opowiadający o sile kobiet, tajemnych obrzędach ludowych i życiu w naturze, w obecności zjawisk nadprzyrodzonych i magii. Tak o filmie opowiadają twórcy. „Dzień i noc” to artystyczne kino będące połączeniem formy dokumentalnej i fabularnej- fikcyjnej, ale inspirowanej życiem bohaterek z Roztocza.
W filmie obserwować można dwie linie czasowe: współczesność (dokument) oraz rok 1959 ( fikcja fabularna). Pierwsza część filmu rozpoczyna się mocną sceną: gdy wiedźma Nawoja zakopuje głowę martwej świni, rzucając tym samym klątwę na dom sąsiadki Bielakowej. Później śledzimy losy młodej Bielakowej, jej codzienne zmagania, dziwne zjawiska w jej życiu oraz próby zespołu ludowego, w którym bierze udział. W części dokumentalnej można obejrzeć spotkanie zespołu z Aleksandrowa, podczas którego kobiety dzielą się opowieściami z przeszłości.
W drugiej części filmu obserwujemy panią Janinę, jej dzień i noc, to jak samotnie spędza czas na modlitwie, śpiewie i obowiązkach domowych. W części fabularyzowanej można zobaczyć Janinę i jej przyjaciółkę. Ciężki los kobiet na wsi i siła przyjaźni to obraz, który wyłania się z fragmentów fabularyzowanych.
To artystyczne kino zostawia w głowie odbiorcy nie tylko obrazy (notabene przepiękne zdjęcia), ale również sceny, które można interpretować na wiele sposobów.
Dla pani Janiny to z pewnością niesamowita przygoda wziąć udział w takim projekcie, a potem oglądać siebie na dużym ekranie. Dla gminy Goraj ? wielka duma.
Pokaz specjalny filmu dla mieszkańców gminy Goraj jest zaplanowany jesienią w Goraju. Polecamy i gratulujemy reżyserom!

Ostatnio dodane