MUZYKA!
Jędrzejówka, Radzięcin 14-15 listopada 2015
14.11.2015 (sobota) godz 17.00
JĘDRZEJÓWKA Remiza OSP
Koncert i zabawa taneczna:
Janina Chmiel z Wólki Ratajskiej
Gminna Orkiestra Dęta w Goraju
Kapela Bornego z Podzamcza (Lublin)
Decelit Projekt (Lublin)
+ niespodzianka
-prezentacja archiwalnych nagrań i fotografii muzyków i śpiewaków z Jędrzejówki i okolic
-wystawa „jędrzejowscy i radzięccy. Muzykanci”
15.11.2015 godz 17.00
RADZIĘCIN Remiza OSP
Koncert i zabawa taneczna:
Jarzębina z Kocudzy
Kapela Bornego z Podzamcza (Lublin)
Decelit Projekt (Lublin)
-prezentacja archiwalnych nagrań i fotografii muzyków i śpiewaków z Radzięcina i okolic
-wystawa „jędrzejowscy i radzięccy. Muzykanci”
wstęp: wolny
ale liczymy na co łaska do kapelusza dla muzykantów 😉
MUZYKA!
Celem wydarzenia jest przypomnienie bogactwa lokalnych tradycji muzycznych oraz możliwości
spotkania i wspólnego spędzania czasu, jakie ta muzyka daje. A także oddanie hołdu kilku pokoleniom artystów z Jędrzejówki i Radzięcina, których twórczość znamy z nielicznych nagrań archiwalnych oraz licznych poruszających opowieści zasłyszanych od mieszkańców.
W dniach 7-8 listopada w Radzięcinie odbywają się warsztaty śpiewacze poświęcone tradycyjnym pieśniom z tej miejscowości.
szczegóły https://www.facebook.com/events/1032011786860687
WYKONAWCY
Jarzębina z Kocudzy
Jeden z najważniejszych i najbardziej znanych wiejskich zespołów śpiewaczych w Polsce, założony w 1990 roku. Wielopokoleniowa grupa wykonująca szeroki repertuar pieśni zaczerpniętych z lokalnej tradycji. Była wielokrotnie nagradzana (m.in trzykrotnie Basztą na festiwalu w Kazimierzu, Nagroda Kolberga), a jej nagrania były publikowane na licznych wydawnictwach płytowych (m.in trzy płyty własne „Jarzębiny”). Znana jest nie tylko ze stylowych i wyrazistych wykonań pieśni, ale także z przedstawień obrzędowych oraz współpracy z polskimi i zagranicznymi wykonawcami muzyki dawnej i teatrami. Przy zespole działa także dziecięcia grupa „Wisienki”
Janina Chmiel
ur. 1937, śpiewaczka i tancerka.
Wielokrotnie nagradzana zarówno w dziedzinie śpiewu jak i tańca (Baszta w Kazimierzu, Nagroda „Muzyka Źródeł” Polskiego Radia, Nagroda Kolberga, „Taneczny krąg” i in. )
Jako śpiewaczkę wyróżnia ją szeroki repertuar – od kołysanek, pieśni sierocych i ballad, przez obrzędowe pieśni weselne, po kolędy, a także emocjonalny sposób śpiewania, donośny głos o oryginalnej barwie.
Gminna Orkiestra Dęta w Goraju
Powstała w 2002 r. po połączeniu orkiestry dętej z Jędrzejówki i Hoszni z orkiestrami z Łady i Zagród. Orkiestra dęta w Jędrzejówce założona została w 1949 i kontynuowała tradycje orkiestry istniejącej już w okresie międzywojennym. W repertuarze oprócz zaaranżowanych na orkiestrę oberków, polek i walców ma także utwory patriotyczne i wojskowe, a także marsze żałobne.
Decelit Projekt
Płyta decelitowa to jedna z dawnych technik rejestracji dźwięku, charakteryzująca się dużą wrażliwością na odtwarzanie. Takich nośników używały m.in ekipy Ogólnopolskiej Akcji Zbierania Folkloru Muzycznego, a więc także grupa J. i M Sobieskich, która rejestrowała muzyków i śpiewaków z Radzięcina i Jędrzejówki w sierpniu 1950 roku. Nagrane wówczas pieśni, przechowywane w archiwum Polskiej Akademii Nauk, stanowią repertuar tej efemerycznej grupy, składającej się z lubelskich śpiewaczek młodszego pokolenia, od lat zajmujących się poznawaniem i praktyką tradycyjnego śpiewu Lubelszczyzny, w dużym stopniu poprzez naukę od wybitnych wiejskich artystek.
Kapela Bornego z Podzamcza
Kapela wykonuje tradycyjną muzykę taneczną oraz pieśni liryczne, głownie z zachodniego Roztocza. Muzycy korzystają z instrumentów takich jak: skrzypce, suka biłgorajska, basy dłubane, bęben obręczowy. Repertuar czerpią od takich mistrzów jak Stanisław Głaz, Bronisław Bida, Stanisław Fijałkowski, Leon Krzos, Zbigniew Butryn. Podczas imprezy kapela wykona także kilka melodii z Radzięcina i Jędrzejówki poznanych na podstawie nagrań archiwalnych.
kontakt Towarzystwo dla Natury i Człowieka Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Zrealizowano w ramach projektu stypendialnego finansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu ?Aktywność Obywatelska?.
współpraca
Towarzystwo dla Natury i Człowieka (Lublin), Gminny Ośrodek Kultury w Goraju, Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury we Frampolu, OSP Jędrzejówka, OSP Radzięcin, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół w Radzięcinie