Czcionka: A A+ A++ Kontrast Kontrast

VI Międzygminny Festiwal Muzyki Ludowej im. Anny MAlec

2020-09-21

VI Międzygminny Festiwal Muzyki Ludowej im. Anny Malec

Inaczej, ponieważ w formule nagraniowej odbył się VI Międzygminny Festiwal Muzyki Ludowej im. Anny Malec . 20 września 2020 roku remiza w Jedrzejówce rozbrzmiewała nie tylko od pieśni śp. Anny Malec, ale również od melodii tradycyjnych Roztocza Gorajskiego.

Formuła festiwalu była podyktowana wytycznymi  rządowymi w czasie pandemii oraz formą festiwalu zapisaną podczas aktualizacji wniosku  do NCK w czasie lockdawn?u. Wydarzenie zostało zrealizowane w projekcie GOK ?Nie siodoj, nie godoj ? tylko tańcz i śpiewaj!? dofinansowanym z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020.

Do tej nietypowej formuły festiwalu zgłosiło się piętnaście grup i solistów z pięciu gmin: Goraj, Radecznica, Turobin, Dzwola i Chrzanów. Na scenie można było obejrzeć 14 występów. Wszystkie nagrania artystów wkrótce zostaną udostępnione na stronie FB GOk Goraj i w podanym przez organizatorów czasie będzie można oddać głos na ulubione wykonanie. Wykonanie, które zdobędzie największą liczbę „lajków” otrzyma nagrodę publiczności. Oprócz nagrody publiczności zostaną przyznane nagrody komisji konkursowej ? wyniki komisji podamy wraz z ogłoszeniem głosowania internetowego.

W skład komisji oceniającej występy na żywo wchodzili:

Przewodnicząca komisji: dr Agata Kusto – prowadzi zajęcia dydaktyczne na uczelni UMCS; swoją pracę naukowo-badawczą  koncentruje wokół ludowej kultury muzycznej, zwłaszcza Lubelszczyzny. Ukończyła muzykologię w Instytucie Muzykologii KUL .W 2009 obroniła rozprawę doktorską pt. Ludowe pieśni maryjne na Lubelszczyźnie. Studium etnomuzykologiczne, uzyskując stopień doktora nauk humanistycznych w dziedzinie historia ? muzykologia.
h. Od września 2013 jest redaktorem naczelnym Pisma Folkowego wydawanego przez Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego oraz UMCS.W tym roku Pismo Folkowe otrzymało nagrodę Oskara Kolberga podczas 45 edycji ?Za zasługi dla kultury ludowej?.

Pozostali członkowie komisji:

-Diana Adamska instruktor ds. muzyki w GOKu, założyciel i dyrygent chóru parafialnego w Goraju, opracowuje pieśni ludowe, laureat Konkursu Kompozytorskiego Melodie Regionalne w opracowaniu w 2014 r. ,współautorka badań i publikacji „Dajcie stołka cisowego. Muzyka tradycyjna Roztocza Gorajskiego i jej wykonawcy”. Zaangażowana w projekty: w 2017 z Narodowego Centrum Kultury „Muzyka! Roztoczańskie Kluby Tańca” oraz z „Ej za stodołą ścieżka. Muzyczny rok obrzędowy Roztocza Gorajskiego” dofinansowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Iwona Paszko ? absolwentka kulturoznawstwa UMCS o specjalizacji folklor. Uczestniczka wielu badań terenowych i nagrań pieśni z Roztocza Zachodniego.  Obecnie pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Goraju. Miłośniczka muzyki tradycyjnej Roztocza Gorajskiego i współorganizator projektów realizowanych przez GOK w Goraju dotyczących koncertów, potańcówek i konkursów o muzyce tradycyjnej.

Pierwsze zaprezentowały się Kobiety z KGW „Biała Łada” z gminy Chrzanów, które zaśpiewały:

1. „Gnała wołki dolinką”
2. „Cóżeś dziewcze”

Pani Jadwiga Skoczylas wystąpiła poza konkursem, ponieważ w ubiegłym roku zdobyła Grand Prix i zgodnie z regulaminem w tym  roku obowiązywała ją karencja. Pani Jadwiga Skoczylas zaśpiewała:

1. „Ej drobny groszek, drobny”
2. „Przez ten gęsty las”

Pan Stanisław Kowalik z Huty Turobińskiej jako jedyny uczestnik zagrał na instrumencie:  harmonijce ustnej. Zagrał następujące melodie:

1. „Cztery córy miał tata”
2. „Głęboka studzienka”

Zespół artystyczny ?Hosznianki? z Hoszni zaprezentował:

Zaprezentują:

1. „Pod winem, pod zielonym barwinem”
2. „Oj, co to za wesele”

 

Zespół „Malinowa dolina” z gminy Radecznica wykonał:

1. „Zachodzi słoneczko”
2. „A wy goście nie żałujcie”

„Andrzejkowe nutki” również gminy Radecznica

  1. „Oj ty rzeko”
  2. ?Po boru chodziła?
  1. Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Zagrodzanie zaprezentowało takie utwory:

1. „Piejo kury, piejo”
2. „Czemu ty dziewcze w lesie stoisz

Stowarzyszenie Kobiet Goraja – Kobieta Aktywna wykonało:

1. „Tam na polu sosna”
2. „Stalowe zegary smutno biją”

Pani Grażyna Dolińska z Łady wykonała:

1. „W moim ogrodzie”
2. „Była Kasia”

„Roztoczanki” z Branwi  z gminy Dzwola zaśpiewały:

1. „U mojej mamy”
2. „Zalicołem się dziewczynie”

Zespół „Marianki” z gminy Dzwola wykonał:

1. „Jasio kunia poiół”
2. „A tem w lesie jagodzina”

 

Zespół „Kocudzanki wykonały?:

1. „Szełem sobie drużynejkom „
2. „Zielone liście”

Zespół „Branwiacy” z gminy Dzwola zaśpiewał:

1. „Szumiała dąbrowa”
2. „Jak żem jechał do dzieweczki”

 

Pani Alina Myszak z Kocudzy wykonała:

  1. „Tem na wzgórzu”
  2. „Sła se Kasia”

Red.

Ostatnio dodane