Czcionka: A A+ A++ Kontrast Kontrast

W miłosnym i weselnym klimacie

2019-05-22

 

 

Nie tylko pieśni Anny Malec rozbrzmiewały 19 maja 2019 r. w ciepłe majowej popołudnie, w pięknej wsi Jędrzejówce(gmina Goraj). Ludowe pieśni z Roztocza Gorajskiego prezentowali muzycy z kilu gmin podczas V Międzygminnego Festiwalu im. Anny Malec.

Festiwal odbywał się po raz piąty. Z roku na rok zainteresowanie nim wzrasta nim zarówno wśród publiczności jak wśród występujących. Tradycyjnie pierwsza część festiwalu miała charakter konkursowy, podczas którego wystąpiło 18 zespołów i solistów z gminy Goraj, Dzwola, Turobin i  Chrzanów. W części konkursowej wystąpili:

Młodzieżowy Zespół Wokalny

KGW Kalina z Zagród

Janina Pydo

Malinianki z Malinia

Stanisław Kowalik

Eugenia Czajka

KGW Zastawianki

Grażyna Dolińska

Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych ?Zagrodzanie?

Jadwiga Skoczylas

Stowarzyszenie Kobiet Goraja ? Kobieta Aktywna

Walentyna Pikul

Stowarzyszenia ?Biała Łada?

Hosznianki

Alina Myszak

KGW Chrzanowianki

Zespół ?Kocudzanki? przy Klubie Seniora

Zespół męski ?Borowiacy?

Występy uczestników oceniało trzyosobowe jury:

dr hab. Tomasz Rokosz ? kulturoznawca, etnomuzykolog, polonista kierownik Katedry Etnomuzykologii i Hymnologii KUL, juror licznych konkursów piosenki i przeglądów folklorystycznych, praktykujący muzyk i wokalista.

–  Mateusz Niwiński – etnolog, pedagog, animator kultury, organizator wydarzeń i projektów muzycznych poświęconych polskiej muzyce tradycyjnej, współautor nagradzanych wydawnictw płytowych. Skrzypek, uczeń wybitnych muzykantów z Mazowsza.

Agnieszka Szokaluk ? Gorczyca ? historyk sztuki, doktorantka Instytutu Kulturoznawstwa UMCS.. Badaczka tradycji śpiewaczych Lubelszczyzny, współautorka wydawnictw płytowych i monografii na temat muzyki wiejskiej Roztocza, śpiewaczka wykonująca i ucząca tradycyjnego śpiewu, uczennica wiejskich mistrzyń m. in. z Roztocza.

 

Po burzliwych i bardzo długich obradach jury postanowiło nagrodzić: I miejsce przyznano Zespołowi ?Kocudzanki?, II miejsce Zespołowi męskiemu ?Borowiacy?, III Janinie Pydo. Wyróżnienia otrzymali: Zespół Śpiewaczy ?Hosznianki?, Młodzieżowy Zespół Wokalny działający przy GOK-u oraz Alina Myszak z Kocudzy. Grand Prix czyli specjalną nagrodę za utwór Anny Malec otrzymała Jadwiga Skoczylas. Natomiast Nagrodę Publiczności przyznaną w głosowaniu otrzymało KGW Chrzanowianki.

Po obradach jury odbył się koncert gości festiwalowych czyli Kapeli Niwińskich. To uczniowie wiejskich muzykantów, praktycy i badacze muzycznych tradycji Polski, poszukujący rdzennego brzmienia muzyki wiejskiej, inicjatorzy i uczestnicy licznych działań na rzecz ożywiania rodzimej tradycji muzycznej. Ten muzyczny kolektyw tworzą Mateusz i Agnieszka Niwińscy, a także współpracujący z nimi min. Angela Zajcewa i Jan Tarkowski. Muzycy repertuar czerpią z muzyki skrzypcowej Polski Centralnej i południowo-wschodniej, nauczony wprost od rdzennych mistrzów, odnaleziony w archiwalnych nagraniach i zapisach nutowych. Wykonując wiejskie tańce i zabawy sięgają po sprawdzoną przez pokolenia formułę spontanicznego, wiejskiego muzykowania kultywując taneczny kontekst starej muzyki. W repertuarze mają min. wiejskie oberki i ciągłe mazury śpiewaki, poleczki, krakowiaki, walczyki, liczne tańce i pieśni. Muzycy chętnie wracają ze swoją muzyką do miejsc, z których ona wyszła, grają na lokalnych festiwalach, wiejskich i miejskich potańcówkach, weselach.

Przez cały dzień festiwalowi towarzyszyła Gminna Orkiestra Dęta działająca przy GOK-u, która otwierała imprezę i przygrywała również podczas przerwy i potańcówki wieczornej.

Festiwal prowadziła Olga Wykrętek, prawnuczka Anny Malec.

Wydarzenie zostało zorganizowane przy udziale Wójta Gminy Goraj, Przewodniczącego Gminy Goraj oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Nowa Gazeta Biłgorajska oraz portale: www.bilgoraj.com.pl oraz www.bilgorajska.pl.

Festiwal odbył się w ramach projektu ?Zadrży, że zadrżyj moje serce- tradycyjna muzyka weselna i miłosna? dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt jest realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Goraju od maja do listopada 2019 r.

Ostatnio dodane