Główna Z głównej

Naszą witrynę przegląda teraz 25 gości 

q

 
Gminny Ośrodek Kultury w Goraju

Pani Janinia będzie reprezentować gminę w Lublinie

Email Drukuj PDF

Pani Janina Pydo po upływie trzech lat karencji ponownie mogła wziąć udział w eliminacjach do 55 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Eliminacje powiatowe, w których wzięła udział śpiewaczka z Zastawia odbyły się 9 maja 2021 w Janowie Lubelskim. Komisja w składzie: prof. Jan Adamowski, Andrzej Sar- pracownik Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, Barbara Nazarewicz – Dyrektor Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim postanowiła panią Janinę nagrodzić i nominować do eliminacji wojewódzkich w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie, które odbędą się prawdopodobnie w czerwcu 2021.

Gratulujemy Pani Janinie i życzymy powodzenia na kolejnych etapach konkursu!

 

40 Mały Konkurs Recytatorski

Email Drukuj PDF

6 maja 2021, po rocznej przerwie, odbyły się gminne eliminacje do 40 Małego Konkursu Recytatorskiego. W sali widowiskowej GOK komisja przesłuchała 11 osób z Zespołu Szkół w Goraju.

Jury w składzie: Tomasz Pąk- przewodniczący, Barbara Sajewska i Diana Adamska postanowiło wyróżnić Amelię Potocką, która zaprezentowała wiersz „Strasna zaba" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Tym samym Amelia zakwalifikowała się do eliminacji powiatowych w Biłgorajskim Centrum Kultury, które odbędą się 15 maja 2021.

Gratulujemy i trzymamy kciuki na kolejnym etapie.

 

230 Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

Email Drukuj PDF

230 Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3-go maja

Trzeciego maja 1791 roku czyli 230 lat temu Sejm Czteroletni uchwalił pierwszą ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3-go Maja. Była pierwszą konstytucją w Europie i drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Regulowała zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki ludności Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało zmniejszone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r. Konstytucja została zaprojektowana w celu zlikwidowania wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną i ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Niosła również, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia. Konstytucja formalnie zniosła praktycznie nieużywane od 27 lat  liberum veto.Po utracie niepodległości w roku 1795 przez 123 lata Konstytucja była symbolem dążeń narodu polskiego do odzyskania niepodległości.

Święto Konstytucji 3 Maja obchodzono do ostatniego rozbioru. Świętowanie Uchwalenia Konstytucji 3 Maja było zakazane we wszystkich zaborach, dopiero po I Wojnie Światowej, kiedy Polska odzyskała niepodległość święto  zostało wznowione. Podczas II Wojny Światowej w czasie okupacji niemieckiej i radzieckiej święto zostało zdelegalizowane. Dopiero w 1981 roku władza ludowa zezwoliła na obchody 3-majowe. Od kwietnia 1990 roku Święto Konstytucji 3 Maja stało świętem narodowym, a od 2007 roku obchodzone jest również na Litwie.

2021 rok jest  ogłoszonym  przez Sejm Rzeczypospolitej Rokiem Konstytucji 3-go Maja.

 

Życzenia

Email Drukuj PDF

 

 

Wyniki konkursu KOBIETA

Email Drukuj PDF

Mamy wyniki Regionalnego Konkursu "Kobieta"ogłoszonego przez Gminny Ośrodek Kultury w Goraju!!!. Konkurs był przeznaczony dla osób dorosłych i dotyczył pięciu kategorii: plastycznej, muzycznej, fotograficznej, filmowej, poetyckiej. Z wielką przyjemnością informujemy, że komisja w składzie: Henryka Widz- emerytowany instruktor ds. teatru i plastyki Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju, plastyk, pasjonat słowa mówionego i pisanego, Tomasz Pąk – pracownik Urzędu Miejskiego w Goraju, człowiek o artystycznych zamiłowaniach: aktorskich i muzycznych. Śpiewa w chórze Noster. Sławomir Kwiecień –operator obsługi urządzeń technicznych w MDK w Szczebrzeszynie, akustyk, muzyk.Justyna Stańczyk- instruktor ds. muzyki w MDK w Szczebrzeszynie, piosenkarka znana pod pseudonimem Lily Water.

Komisja postanowiła przyznać następujące nagrody:
- w kategorii plastycznej postanowiła przyznać trzy równorzędne nagrody dla: Gabrieli Dumy z Goraja, Justyny Małek z Kocudzy Górnej i Ewy Dumy z Zastawia.
- w kategorii poetyckiej przyznała I miejsce Beacie Blicharz Księżpola, II miejsce ex aequo Januszowi Szczurowi z Księżpola oraz Feliksowi Kunie z Woli Radzięckiej, III miejsce ex aequo Pawłowi Gawdzie z Bononiii Krystynie Bednarz z Rakówki.
- w kategorii filmowej - I miejsce dla Zespołu Śpiewaczego Andrzejkowe Nutki i II miejsce dla Kamili Dubiel z Frampola
- w kategorii muzycznej: I miejsce dla Agnieszki Łukasik z Zofianki Górnej, II miejsce dla Męskiego Zespołu "Borowiacy" z Branwii i III miejsce ex aequo dla zespołu "Malinowa Dolina" i "Stowarzyszenia Kobiet Goraja - Kobieta Aktywna z Goraja
- w kategorii fotograficznej: I miejsce dla Magdaleny Mękal z Zastawia, II miejsce dla KGW "Chrzanowianki z Chrzanowa i III miejsce dla KGW Goraj z Goraja
Bardzo prosimy o odbiór nagród wszystkich w/w osób i zespołów od 18 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Goraju w godzinach od 8.00 do 17.00. Nagrody mogą być odbierane przez członka rodziny, przyjaciela lub przedstawiciela grupy (w przypadku nagrodzonego zespołu) Serdecznie gratujemy laureatom!

 

Takie cudeńka

Email Drukuj PDF

Takie cudeńka przygotowali uczestnicy z gminy Goraj na II Wojewódzki Konkurs na Palmę i Pisankę Wielkanocną

Trzymamy kciuki!!!

Alina Furmaga- technika współczesna

 

Ewelina i Paweł Furmagowie - technika współczesna

Małgorzata Duma - technika współczesna

Stowarzyszenie Kobiet Goraja- Kobieta Aktywna - technika tradycyjna

 

Dzień Mężczyzny

Email Drukuj PDF

 

regulaminkonkursdlamezczyzn.pdf

 

Kolejny konkursz okazji Dnia Kobiet

Email Drukuj PDF

Wystarczy napisać hasło pod postem z tym plakatem na naszej stronie FB GOK Goraj

 

Konkurs KOBIETA

Email Drukuj PDF

 

regulaminkobieta.pdf

formularzzgloszeniowy.pdf

 

 

XIII Gorajskie Kolędowanie - podsumowanie

Email Drukuj PDF

W tym roku ze względu na panującą pandemię XIII Gorajskie Kolędowanie odbyło się w wersji online. Polegało to na tym, że chętni mogli wysłać własne nagranie lub zgłosić potrzebę nagrania w Gminnym Ośrodku Kultury w Goraju. Nagrania zarówno samodzielne, jak przy pomocy pracowników GOK zostały umieszczone na kanale YOU TUBE GOK Goraj oraz udostępnione na kanale FB GOK Goraj. Filmiki zostały umieszczone 29 stycznia 2021 i wciąż można je oglądać. Kolędowanie miało charakter przeglądu. Dla każdego uczestnika były przewidziane dorbne upominki i dyplomy.

Do XIII Gorajskiego Kolędowania zgłosiło się 25 grup i solistów. Nagrań wszystkich było 27 (dwa występy po dwie kolędy). Uczestników ponad 140.

W wyjątkowym kolędowaniu udział wzięli:

Antoni i Przemysław Wasil

Magda Dańko

Milena Maciąg

KGW Goraj

KGW Zagrody

Promyczki Św. Bartłomieja

KGW Malinianki

Stowarzyszenie Kobiet Goraja - Kobieta Aktywna

Gabriela i Małgorzata Duma

Zespół Wokalny GOK

Sylwia Żółw

Oliwia Ostrowska

Młodzieżowy Zespół Parafialny

Stowarzyszenie Biała Łada z Łady

Jadwiga Skoczylas

Zespół Hosznianki

Weronika Kulasza

Grażyna Dolińska

Janina Pydo

Stanisław Z. i Ryszard. K.

Zespół ALTUM

Spoza gminy i parafii Goraj:

Zuzanna Lemantowicz z Chorzowa

Natalia Lemantowicz z Chorzowa

Szczebrzeszynki z MDK Szczebrzeszyn

Emila Wyrostkiewicz z MDK Szczebrzeszyn

Serdecznie dziękujemy za wszystkie zgłoszenia, za niezwykłą aktywność i zaangażowanie. Dziękujemy również za nieocenioną pomoc techniczną Sławkowi Kwietniowi i Justynie Stańczyk z MDK SZczebrzeszyn oraz Sławkowi Wasilowi.

 

XIII Gorajskie Kolędowanie

Email Drukuj PDF

Zapraszamy do udziału w XIII Gorajskim Kolędowaniu!

Chcemy potrzymać tradycję wspólnego kolędowania i zachować ciągłość naszego przeglądu. Ze względu na sytuację epidemiczną będzie on realizowany w zmienionej formie - online. Podmioty wykonawcze prosimy o przygotowanie jednej kolędy lub pastorałki, nagranie jej i przesłanie do Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju. Występy  zostaną  udostępnione na naszych mediach społecznościowych.  Oferujemy też pomoc w nagraniu, którego można dokonać w GOK-u po wcześniejszym umówieniu się z organizatorami. Wszystkie zespoły otrzymają podziękowania i drobne nagrody rzeczowe.

Zgłoszenia przyjmujemy do 22 stycznia 2021 r. Nagrania realizować będziemy od 25 do 28 stycznia. Koncert finałowy planujemy opublikować  na stronie You Tube i facebooku Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju dnia 31 stycznia 2021 r.

Szczegółowe informacje można otrzymać dzwoniąc pod nr tel. 084 685 8043

oswiadczenieRODO.pdf

 

Zdjęcie niepublikowane i nieretuszowane Kalendarza Styliozwanego na 2021 rok

Email Drukuj PDF

 

Podsumowanie 2020 roku w gorajskiej kulturze

Email Drukuj PDF

Nowy Rok  skłania do przemyśleń, do robienia podsumowań. Co udało nam się zrealizować?

Mimo dwóch poważnych przeszkód: generalnego remontu budynku GOK i pandemii udało nam się zrealizować 11 imprez, kalendarz stylizowany, wydać  „Cebulankę”, zrealizować dwa projekty dofinansowane z NCK i Działaj Lokalnie – pozyskać 39 tys. zł. Nie zabrakło prac fizycznych, biurowych i twórczych. Zebraliśmy także materiały do książki o osobach pochowanych w zabytkowych grobach nekropolii gorajskiej oraz uaktualniliśmy informacje do nowego informatora turystycznego.

 

Styczeń

Może nie wszyscy wiedzą, ale rok zaczął się nam baaaaardzo ciężko. Wymiana pieca w styczniu! Prace remontowe w pełni. I w tych szalonych budowlanych warunkach udało nam się przygotować do XII Gorajskiego Kolędowania oraz brać czynny udział w I Orszaku Trzech Króli. Jeszcze w styczniu udało nam się ostatnim rzutem na taśmę złożyć wniosek do NCK.

A pod koniec stycznia Dziecięcy Zespół Wokalny przygotowany przez Dianę Adamską zdobył III miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Puławach.

Luty

W lutym organizowaliśmy wyjazd do kina dla młodzieży na film „Małe kobietki” i to było ostatni wyjazd dla uczestników zajęć artystycznych pod szyldem GOK w 2020 roku. W połowie lutego zorganizowaliśmy wspólnie z Towarzystwem dla Natury i Człowieka potańcówkę „Blacha nie marznie” z udziałem Warszawskiej Orkiestry Tanecznej Bonanza z Warszawy oraz Gminnej Orkiestry Dętej z Goraja. Tańce do późnych godzin nocnych odbyły się remizie w Zagrodach.

 

Marzec

Dzień przed wprowadzeniem restrykcyjnych obostrzeń, 10 marca zorganizowaliśmy Dzień Kobiet w Zespole Szkół w Goraju z udziałem kabaretu Czwarta Fala z Kielc. Od 11 marca zawieliśmy zajęcia artystyczne z dziećmi i młodzieżą. Była też dobra wiadomość w marcu: otrzymaliśmy dotację w wysokości 35 tys .zł, na realizację projektu „Nie siodoj, nie godoj tylko tańcz i śpiewaj!” z Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska. W marcu świętowaliśmy również 90-lat Janiny Pydo- ludowej śpiewaczki z Zastawia oraz 80-lat kapelmistrza Gminnej Orkiestry Dętej – Józefa Czerwa. Z tej okazji przygotowaliśmy szczególne prezenty od GOK-u  oraz  portrety jubilatów wykonane linorytowo przez Barbarę Garbacz.

 

Kwiecień

Był miesiącem zawieszenia, przeobrażenia i planowania. Zaczęliśmy pracę nad dwiema publikacjami, których finał będzie miał miejsce w 2021 roku: aktualizacją Informatora Turystycznego, Książki o biogramach osób pochowanych w najstarszych nagrobkach na cmentarzu „Odczytanie z kamienia”(tytuł roboczy).

Instruktor ds. plastyki pracowała nad obrazami, grafikami do wykorzystania na gadżetach promocyjnych, które mieszkańcy gminy oraz goście mogli  dostać podczas różnych wydarzeń.

Maj

To miesiąc przeniesienia wielu działań do Internetu: stworzenie galerii retro, szkoleń online i wydarzeń online.

Czerwiec

Otrzymaliśmy dotację na realizację projektu „Na żółto i na niebiesko - optymistyczna kreacja przestrzeni lokalnej po/w trakcie/pandemii” z Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej w ramach Programu Działaj Lokalnie. Kwota dotacji: 4 tys. Wniosek o grant został napisany w kwietniu.

Ponadto braliśmy udział w część konkursowej- przygotowaliśmy konkurs wiedzy o gminie, Porytowym Wzgórza i parafii gorajskiej.

Zaczęliśmy również zbierać kostiumy i rekwizyty do kalendarza na 2021 i nieśmiało negocjować ceny z artystami na koncerty sierpniowe i wrześniowe.

Lipiec

Mimo ciągłych obostrzeń epidemicznych zaczęliśmy planować imprezy i wydarzenia kulturalne z zachowaniem reżimu sanitarnego. W lipcu również ruszyliśmy ze zdjęciami do Kalendarza stylizowanego na 2021 rok oraz spotkaniami organizacyjnym w sprawie realizacji projektu dotyczącego sztuki w przestrzeni w ramach programu Działaj Lokalnie.

 

Sierpień

Mimo deszczu i upałów przychodzących falami zorganizowaliśmy V Grę Uliczną w Goraju  pn.: „ O gruszce i o pietruszce”. Gra dotyczyła zadań z różnych dziedzin. Wydarzenie rozpoczęło się odprawą w parku gorajskim, gdzie na starcie każda z drużyn otrzymała mapy, kolejność odnajdowania  postaci, gadżety promocyjne i ogólne zasady uczestnictwa.

24 sierpnia w dzień odpustu w Goraju zorganizowaliśmy  Festyn z tradycjami. Festyn odbył się  w ramach projektu "Nie siodoj, nie godoj - tylko tańcz i śpiewaj" dofinansowanego z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020. Na festynie można było posmakować smakołyków kgw i stowarzyszeń. Na scenie posłuchać lokalnych wykonawców oraz gości: Andrzjeowych Nutek, Góralskiej Hory, Drewutni oraz Roxait.   W świat tradycji i dawnych rzemiosł wprowadził nas  Gród Słowiański z Wólki Bieleckiej oraz Wioska Ginących Zawodów z Koronowa.

 

Wrzesień

Jesień obfitowała w wydarzenia. Początek tradycyjnie rozpoczął się Narodowym Czytaniem. Wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną czytanie zainscenizowaliśmy przy starym domostwie śp. Mieczysława Omiotka.

W drugiej połowie września przygotowaliśmy VI Międzygminny Festiwal Muzyki Ludowej im. Anny Malec. Festiwal odbył się inaczej, ponieważ w formule nagraniowej. 20 września 2020 roku remiza w Jedrzejówce rozbrzmiewała nie tylko od pieśni śp. Anny Malec, ale również od melodii tradycyjnych Roztocza Gorajskiego.

Jeszcze we wrześniu miały miejsce dwa wydarzenia kulturalne. Takiego koncertu w naszej gminie, jaki miał miejsce w Hoszni Ord. nie było. W jesienny wieczór, bez sceny, na trawie, gdzie głos instrumentów i muzyków odbijał się od roztoczańskich pagórków. Koncert muzyki tradycyjnej odbył się w ramach Jesiennej Fanfary organizowanej wspólnie z Towarzystwem dla Natury Człowieka z Lublina. Podczas klimatycznego koncertu zaśpiewały Hosznianki, Janina Pydo z Agnieszką Szokaluk –Gorczycą oraz Warszawska Orkiestra Bonanza z Warszawy. Podczas wydarzenia odbyło się również wspomnienie Śp. Eugenii Czajka, śpiewaczki ludowej.

27 września 2020 roku w remizie w Zagrodach (gmina Goraj)  odbyło się ostatnie wydarzenie w ramach projektu „Nie siodoj, nie godoj- tylko tańcz i śpiewaj” realizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Goraju. Było to połączenie koncertu z potańcówką. Na potańcówce uczestnicy wydarzenia mogli posłuchać lokalnej Gminnej Orkiestry Dętej oraz Zespołu Jarzębina z Kocudzy i Kapeli Bornego z Podzamcza (Lublin).

 

Październik i listopad

Dla nas był to czas urlopów. W lecie nie mogliśmy pozwolić sobie na zwolnienie tempa. Oprócz urlopów przez dwa miesiące intensywnie pracowaliśmy przy realizacji  naszego  drugiego projektu dofinansowanego z zewnątrz. Projekt nosił nazwę „Na żółto i na niebiesko - optymistyczna kreacja przestrzeni lokalnej po/w trakcie/pandemii w ramach  programu dofinansowano ze środków „Działaj Lokalnie” Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.W ramach projektu powstały: kwietnik w kształcie rozlanej farby wraz z konstrukcją w kształcie tubki, zasadzono wrzosy, lampion inspirowany ludowym pająkiem, lampion w kształcie nuty, instalacja z kolorowych tasiemek wokół altany, mural: geometryczna Mona Lisa oraz dziewczynka czytającą książkę i symbole świąteczne (piernik, skarpeta Św. Mikołaja i choinka). Na początku miesiąca zorganizowaliśmy głosowanie online w na najlepszy występ podczas festiwalu Anny Malec w Jędrzejówce.

 

W listopadzie również odbyły się skromne uroczystości związane z Odzyskaniem Niepodległości przez Polskę.

 

Grudzień

W pierwszej połowie grudnia otrzymaliśmy efekt kilkumiesięcznej pracy Nieformalnej Grupy „Aaricia” czyli Kalendarz stylizowanego „Glaomur w każdym wieku” w nakładzie 600 sztuk.  Przygotowaliśmy  również wystawę zdjęć niepublikowanych i nieretuszowanych. Wystawa wkrótce będzie dostępna dla każdego lub jeśli nie będzie to możliwe przygotujemy ją online.

W miedzy czasie zaczęliśmy urządzać się po remoncie: sprzątać, porządkować i organizować pracę w wyremontowanym budynku.  Nie zabrakło również prac administracyjnych, biurowych i rozliczeń z projektami.

 

Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli, życzliwym i wspierającym za wspólne działania w 2020 roku. Dziękujmy za to, że jesteście – bo dla Was pracujemy. Życzymy dalszej owocnej współpracy oraz by Nowy Rok przyniósł wiele radości, nowych pomysłów i zapału twórczego.

Jeśli  Państwo czegoś nie wiedzą, coś Państwa intryguje zapraszamy do GOK-u. Przyjdźcie, zapytajcie, napiszcie, zadzwońcie. Jesteśmy otwarci na sugestie, odpowiadamy wyczerpująco na pytania i możemy wprowadzić Was w  świat kultury.

 

XIII Gorajskie Kolędowqanie 2021

Email Drukuj PDF

XIII Gorajskie Kolędowanie 2021

Zapraszamy do udziału w XIII Gorajskim Kolędowaniu!

Chcemy potrzymać tradycję wspólnego kolędowania i zachować ciągłość naszego przeglądu. Ze względu na sytuację epidemiczną będzie on realizowany w zmienionej formie - online. Podmioty wykonawcze prosimy o przygotowanie jednej kolędy lub pastorałki, nagranie jej i przesłanie do Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju. Występy  zostaną  udostępnione na naszych mediach społecznościowych.  Oferujemy też pomoc w nagraniu, którego można dokonać w GOK-u po wcześniejszym umówieniu się z organizatorami. Wszystkie zespoły otrzymają podziękowania i drobne nagrody rzeczowe.

Zgłoszenia przyjmujemy do 22 stycznia 2021 r. Nagrania realizować będziemy od 25 do 28 stycznia. Koncert finałowy planujemy opublikować  na kanale You Tube  i facebooku Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju dnia 31 stycznia 2021 r.

Szczegółowe informacje można otrzymać dzwoniąc pod nr tel. 084 60 58 043 (pon- piątek 8.00-17.00)

 

 

Życzenia świątecZne

Email Drukuj PDF

 

Kalendarz na 2021 rok

Email Drukuj PDF

Kalendarz.pdf

 

Już jest!!!!!! Kalendarz stylizowany na 2021 rok "Glamour w każdym wieku" wydawany przez Gminny Ośrodek Kultury w Goraju już jest dostępny!
To już 9 edycja kalendarza stylizowanego na 2021 rok. Został wydany w nakładzie 600 sztuk.
Każdego roku organizatorzy kalendarza czyli Nieformalna Grupa Aaricia działająca przy GOK (Marta Miszczak-Najda- wizaż i stylizacja, Monika Misa- pomoc, Barbara Garbacz- fryzury i kostiumy, stylizacja, Magdalena Mękal- fotografia, Jadwiga Widz- coach, pomoc, Marta Bracha- rekwizyty i Kamil Wykrętek- fotografia, Justyna Grygiel- retusz) starają się przygotować nie tylko inny temat przewodni, ale również inną formułę kalendarza. Zdjęcia do kalendarza na 2021 rok powstawały studyjnie, a tematem nawiązywały do Złotej Ery Hollywood. Wzięło w nie udział 20 modeli i modelek w wieku od 3 do 90 lat. Zdjęcia były wykonywane od lipca do października. Podobnie jak w latach ubiegłych było to wiele godzin spędzonych przy sesjach zdjęciowych. Kostiumy i rekwizyty w dużej mierze pochodziły z ciuchlandów oraz garderoby GOK i prywatnych zbiorów.
Modelami w poszczególnych miesiącach byli:. Styczeń – Lidia Bucior i Alicja Klenk- fot. Magdalena Mękal, Luty- Ewa Godek-Żyśko i Aleksandra Żyśko- fot. Kamil Wykrętek,, Marzec- Janina Pydo- fot. Magdalena Mękal, Kwiecień – Mikołaj Kalinowski i Gabriela Gąbka- fot. Kamil Wykrętek, Maj – Weronika Antonowicz i Rafał Antonowicz- fot. Kamil Wykrętek, czerwiec- Mateusz Dzwolak i Patrycja Kondrat- fot. Kamil Wykrętek, Lipiec- Ewelina Wasil i Wojciech Walec- Magdalena Mękal, Sierpień – Jadwiga Oleszek- fot. Magdalena Mękal, Wrzesień – Justyna Dycha- Kamil Wykrętek, Październik – Diana Borowska- fot. Magdalena Mękal, Listopad- Tadeusz Bastrzyk- fot. Kamil Wykrętek, Grudzień – Katarzyna Siek, Nadia Smyk, Julia Dolińska- fot. Magdalena Mękal.
Patroni medialni: Nowa Gazeta Biłgorajska, Biłgorajska Telewizja Kablowa, Kronika Tygodnia, www.bilgoraj.com.pl i www.bilgorajska.pl
Liczba kalendarza jest ograniczona i jest rozdysponowany w celach promocyjnych GOK i gminy Goraj. W pierwszej kolejności otrzymują go modele/modelki oraz ich rodziny, osoby pracujące przy kalendarzu i pomocnicy oraz wszystkie osoby, które w różny sposób współpracują z GOKie-em czyli sponsorzy, darczyńcy, radni, urzędnicy, sołtysi, instytucje współpracujące, patroni medialni, młodzież uczęszczająca na zajęcia artystyczne, stowarzyszenia, KGW, zespoły artystyczne, artyści odwiedzający i występujący podczas imprez organizowanych przez GOK, goście odwiedzający GOK i gminę Goraj.
Wszystkie inne osoby, które chcą zdobyć kalendarz, a nie przynależą do żadnej z w/w grup mogą również zdobyć kalendarz - do wyczerpania zapasów w GOK-u w godzinach 9.00-16.00 od poniedziałku do piątku.
Będzie nam miło jak zechcą Państwo zaoferować coś w zamian np.: przynieś z domu jakieś zbędne tasiemki, koronki, koraliki, guziki lub starą biżuterię, która jest niemodna, zepsuta lub po prostu tylko zagraca mieszkanie. Dla wielu osób to zbędna rzecz, którą chce się wyrzucić - dla nas materiał do wykorzystania przy kolejnych stylizacjach do kalendarzy lub element dekoracyjny przydatny w codziennej pracy GOK.
Wkrótce wystawa zdjęć niepublikowanych w kalendarzu w wersji online oraz "na żywo" przed budynkiem GOK.
Powyżej mogą Pąństwo pobrać wersję pdf. A poniżej prezentujemy zdjęcia z kalendarza:
Poniżej zdjęcia nieretuszowane i niepublikowane w kalendarzu:
 

Optymistyczny efekt działań artystycznych wokół budynku GOK

Email Drukuj PDF

Już można oglądać wszystkie elementy ozdobne- sztukę w przestrzeni, które powstały w ramach projektu realizowanego przez Nieformalną Grupę „Aarcia” działającą przy Gminnym Ośrodku Kultury w Goraju.

Projekt był realizowany od czerwca 2020 roku i nosił nazwę „Na żółto i na niebiesko - optymistyczna kreacja przestrzeni lokalnej po/w trakcie/pandemii w ramach  programu dofinansowano ze środków „Działaj Lokalnie” Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.

W ramach projektu powstały: kwietnik w kształcie rozlanej farby wraz z konstrukcją w kształcie tubki, zasadzono wrzosy, lampion inspirowany ludowym pająkiem, lampion w kształcie nuty, instalacja z kolorowych tasiemek wokół altany, mural: geometryczna Mona Lisa oraz dziewczynka czytającą książkę i symbole świąteczne( piernik, skarpeta Św. Mikołaja i choinka).

Celem projektu było „ożywienie” przestrzeni publicznej i uatrakcyjnienie jej poprzez sztukę. Wykonanie obiektów sztuki odbyło się wokół budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju i ma również spełniać rolę uatrakcyjniania rzeczywistości w trakcie pandemii, wprawiania w dobry nastrój  i nasuwania dobrych skojarzeń. Czas grupy i młodzieży spędzony podczas powstawania obiektów był nową forma rozwoju artystycznego i rozbudzenia kreatywności.


 

Komunikat Biblioteki

Email Drukuj PDF

Komunikat

Zamknięcie biblioteki dla czytelników do 27 grudnia 2020.

 

Udostępnianie zbiorów dla czytelników może się odbyć przed nowym wejściem do biblioteki /od altany/.

Preferuje się usługę „książka na telefon”

- czytelnik zamawia książki e-mailowo

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub telefonicznie pod numerem 84/6858085

Biblioteka  przyjmuje zamówienia na książki i zwroty od poniedziałku do piątku od 8.00 do 15.00,

w soboty w godz. 10.00 -14.00.

Można  umawiać się na konkretną godzinę  w godzinach pracy biblioteki.

 

Informacja biblioteczna

Email Drukuj PDF

W związku z  dużą liczbą osób zakażonych koronawirusem i perspektywą wzrostową w najbliższych dniach oraz wynikającą z nich konieczności  zatrzymania transmisji zakażeń w społeczeństwie

na podstawie § 6 ust. 11a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

wprowadzono całkowite ograniczenie  działalności biblioteki       od 9 do 29 listopada 2020 roku.

Wszelkie   sprawy  uzgadniać   telefonicznie -  numer  telefonu  84/6858085

 

UWAGA!

Email Drukuj PDF

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów

z dnia 6 listopada 2020 r., zmieniającym

rozporządzenie w sprawie ustanowienia

określonych ograniczeń, nakazów i zakazów

w związku z wystąpieniem stanu epidemii,

czasowe zamknięcie instytucji kultury, muzeów,

domów kultury i bibliotek  oznacza, że nie będą

mogły być w nich organizowane wydarzenia

z udziałem publiczności oraz realizowane

czynności związane z bezpośrednią obsługą

zewnętrznych użytkowników.

Zakaz obejmuje również organizowanie wydarzeń na otwartej przestrzeni.

Powyższa informacja dotyczy również Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju

od 7 listopada 2020 r.,

Prosimy o kontaktowanie się z nami drogą telefoniczną lub elektroniczną:

telefon: 84 685 80 43

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Artystyczna kreacja przestrzeni

Email Drukuj PDF

Nie tylko na żółto i na niebiesko, ale na różowo, fioletowo, czerwono, a nawet neonowo zmienia się przestrzeń wokół budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju. Nieformalna Grupa „Aarcia” działająca przy GOK pracuje nad sztuką w przestrzeni publicznej w ramach programu „Działaj Lokalnie”.

Pierwszym etapem projektu były spotkania z młodzieżą w celu zapoznania z projektem i zaplanowaniem działań. Kolejnym krokiem było zakupienie potrzebnych akcesoriów i artykułów do wykonania kilku instalacji. Pierwszym obiektem stał się kwietnik w kształcie rozlanej żółtej farby ( żółte chryzantemy) i tubki farby wykonanej z materiałów nieprzemakalnych oraz ozdobienie wrzosami klombów i trawnika. Wszystkie te obiekty powstały na wyremontowanym placu z altaną przy budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju. Kolejnym etapem prac będzie montaż lampionów i kolorowych wstążek przy altanie, postać wykonana z materiałów nieprzemakalnych oraz mural przy wejściu do budynku GOK.

Sztuka w przestrzeni powstaje w ramach projektu „Na żółto i na niebiesko - optymistyczna kreacja przestrzeni lokalnej po/w trakcie/pandemii w ramach  programu dofinansowano ze środków „Działaj Lokalnie” Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.

Projekt zakłada wykonanie kilku instalacji artystycznych  wokół budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju. Głównym celem projektu jest "ożywienie" przestrzeni publicznej i uatrakcyjnienie jej poprzez sztukę. Projekt zakłada zaangażowanie młodzieży w zmienianie przestrzeni wokół siebie poprzez nowoczesną formę sztuki jaką jest sztuka w przestrzeni (landart). Obiekty z kwiatami już powstały. Drugim obiektem będzie postać (artysta lub pisarz) wspinająca się po budynku GOK lub postać stojąca przy wejściu do biblioteki- wykonana z materiałów nieprzemakalnych na bazie drucianej formy. Trzecim zadaniem będzie mural. Kolejnym obiektem będzie ozdobienie altanki przy budynku GOK kolorowymi elementami uplecionymi z tasiemek i elementów pasmanteryjnych. Naszym celem będzie również wykonanie jednej instalacji z efektami świetlnymi np. kolorowych lampionów. Projekt jest realizowany od 01.06.2020 r. do 30.11. 2020 r.

 

Nagroda Publiczności

Email Drukuj PDF

 

O godzinie 12.00 8 października 2020 roku zakończyło się głosowanie na Nagrodę Publiczności w konkursie VI Międzygminnym Festiwalu Muzyki Ludowej im. Anny Malec w Jędrzejówce, zarejestrowanym 20.09.2020 roku.

Zasady konkursu były proste: od 05.10.2020r. od godziny 15.15 do 08.10.2020r. do godziny 12.00 można było oddawać "lajki" w postach na stronie FB GOK Goraj oraz kanale You Tube GOK Goraj. Nagranie, które otrzymało najwięcej głosów internautów, uprawniało do Nagrody Publiczności.

Największą liczbę głosów zdobyły:  Andrzejkowe Nutki (gmina Radecznica) zdobyły 192 "lajków". Tuż za nimi z liczbą "lajków" 144 uplasowały się "Marianki"(gmina Dzwola) , a z liczbą 140 "lajków" Malinowa Dolina ( gmina Radecznica). Serdecznie gratulujemy Andrzejkowym Nutkom, a internautom za głosowanie!!!!

Konkurs odbył się w ramach projektu "Nie siodoj, nie godoj - tylko tańcz i śpiewaj!" realizowanego przez GOk Goraj dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "EtnoPolska2020".

 

Ogłoszenie wyników i wybieranie nagrody publiczności

Email Drukuj PDF

Uwaga! Uwaga! Wybieramy nagrodę publiczności!

Od 5.10.2020 od godziny 15.15 do 8.10.2020 do godziny 12.00 mozna głosować na najlepsze wykonanie nagrane podczas VI Międzygminnego Festiwalu i.m Anny Malec w Jędrzejówce, który odbył się 20.09.2020 roku w ramach projektu "Nie siodoj, nie godoj - tylko tańcz i śpiewaj" dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "EtnoPolska 2020" .

Zasady głosowania: sumujemy tylko i wyłącznie "lajki" na stronie FB GOK Goraj oraz "lajki" na kanale you tube GOk Gok Goraj

 

Publikujemy wyniki obrad jury:

Nagrody i dyplomy będą do odebrania po 8 października 2020 roku w poszczególnych ośrodkach kultury.

 

Informacje samorządowe

Email Drukuj PDF

 

Potańcówka w Zagrodach

Email Drukuj PDF

27 września 2020 roku w remizie w Zagrodach(gmina Goraj) odbyło się ostatnie wydarzenie w ramach projektu „Nie siodoj, nie godoj- tylko tańcz i śpiewaj” realizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Goraju. Było to połączenie koncertu z potańcówką.

Na potańcówce uczestniczy wydarzenia mogli posłuchać lokalnej Gminnej Orkiestry Dętej oraz Zespołu Jarzębina z Kocudzy i Kapeli Bornego z Podzamcza (Lublin).

 

Koncert odbył się w ramach projektu dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska” realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w projekcie „Nie siodoj, nie godoj – tylko tańcz i śpiewaj!”. Współorganizatorami wydarzenia w Zagrodach było Towarzystwo dla Natury i Człowieka z Lublina.

 

Koncert jesienny

Email Drukuj PDF

Takiego koncertu w naszej gminie jeszcze nie było. W jesienny wieczór, bez sceny, na trawie, gdzie głos instrumentów i muzyków odbijał się od roztoczańskich pagórków. 25 września w Hosznii Ordynackiej odbył się koncert muzyki tradycyjnej w ramach Jesiennej Fanfary.

Jesienny koncert rozpoczął się występem Hosznianek oraz wspomnieniem o Eugenii Czajce, która przez wiele lat śpiewała w w/w zespole, a która odeszła w czerwcu tego roku. Następnie na tej podwórkowej scenie pieśni z Goraja i okolic zaprezentowały w duecie: Agnieszka Szokaluk-Gorczyca i Janina Pydo. Klimatu dopełnił występ Orkiestry Tanecznej Bonanza, która wykonuje od tradycyjnych oberków i polek, przez nowsze fokstroty, tanga, slowfoxy i walce, aż do radiowych przebojów. Zespół wykonuje tradycyjny repertuar taneczny znany z miejskich dancingów i podmiejskich zabaw połowy XX wieku.

Koncert odbył się w ramach projektu dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska” realizowanego przez Towarzystwo  dla Natury i Człowieka z Lublina. Współorganizatorami wydarzenia w Hosznii był Gminny Ośrodek Kultury w Goraju.

 

Koncert- Potańcówka

Email Drukuj PDF

Miejsce: plac przy remizie lub w razie niepogody remiza w Zagrodach

 

VI Międzygminny Festiwal Muzyki Ludowej im. Anny MAlec

Email Drukuj PDF

VI Międzygminny Festiwal Muzyki Ludowej im. Anny Malec

Inaczej, ponieważ w formule nagraniowej odbył się VI Międzygminny Festiwal Muzyki Ludowej im. Anny Malec . 20 września 2020 roku remiza w Jedrzejówce rozbrzmiewała nie tylko od pieśni śp. Anny Malec, ale również od melodii tradycyjnych Roztocza Gorajskiego.

Formuła festiwalu była podyktowana wytycznymi  rządowymi w czasie pandemii oraz formą festiwalu zapisaną podczas aktualizacji wniosku  do NCK w czasie lockdawn’u. Wydarzenie zostało zrealizowane w projekcie GOK „Nie siodoj, nie godoj – tylko tańcz i śpiewaj!” dofinansowanym z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020.

Do tej nietypowej formuły festiwalu zgłosiło się piętnaście grup i solistów z pięciu gmin: Goraj, Radecznica, Turobin, Dzwola i Chrzanów. Na scenie można było obejrzeć 14 występów. Wszystkie nagrania artystów wkrótce zostaną udostępnione na stronie FB GOk Goraj i w podanym przez organizatorów czasie będzie można oddać głos na ulubione wykonanie. Wykonanie, które zdobędzie największą liczbę "lajków" otrzyma nagrodę publiczności. Oprócz nagrody publiczności zostaną przyznane nagrody komisji konkursowej – wyniki komisji podamy wraz z ogłoszeniem głosowania internetowego.

W skład komisji oceniającej występy na żywo wchodzili:

Przewodnicząca komisji: dr Agata Kusto - prowadzi zajęcia dydaktyczne na uczelni UMCS; swoją pracę naukowo-badawczą  koncentruje wokół ludowej kultury muzycznej, zwłaszcza Lubelszczyzny. Ukończyła muzykologię w Instytucie Muzykologii KUL .W 2009 obroniła rozprawę doktorską pt. Ludowe pieśni maryjne na Lubelszczyźnie. Studium etnomuzykologiczne, uzyskując stopień doktora nauk humanistycznych w dziedzinie historia – muzykologia.
h. Od września 2013 jest redaktorem naczelnym Pisma Folkowego wydawanego przez Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego oraz UMCS.W tym roku Pismo Folkowe otrzymało nagrodę Oskara Kolberga podczas 45 edycji „Za zasługi dla kultury ludowej”.

Pozostali członkowie komisji:

-Diana Adamska instruktor ds. muzyki w GOKu, założyciel i dyrygent chóru parafialnego w Goraju, opracowuje pieśni ludowe, laureat Konkursu Kompozytorskiego Melodie Regionalne w opracowaniu w 2014 r. ,współautorka badań i publikacji "Dajcie stołka cisowego. Muzyka tradycyjna Roztocza Gorajskiego i jej wykonawcy". Zaangażowana w projekty: w 2017 z Narodowego Centrum Kultury "Muzyka! Roztoczańskie Kluby Tańca" oraz z "Ej za stodołą ścieżka. Muzyczny rok obrzędowy Roztocza Gorajskiego" dofinansowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Iwona Paszko – absolwentka kulturoznawstwa UMCS o specjalizacji folklor. Uczestniczka wielu badań terenowych i nagrań pieśni z Roztocza Zachodniego.  Obecnie pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Goraju. Miłośniczka muzyki tradycyjnej Roztocza Gorajskiego i współorganizator projektów realizowanych przez GOK w Goraju dotyczących koncertów, potańcówek i konkursów o muzyce tradycyjnej.

Pierwsze zaprezentowały się Kobiety z KGW "Biała Łada" z gminy Chrzanów, które zaśpiewały:

1. "Gnała wołki dolinką"
2. "Cóżeś dziewcze"

Pani Jadwiga Skoczylas wystąpiła poza konkursem, ponieważ w ubiegłym roku zdobyła Grand Prix i zgodnie z regulaminem w tym  roku obowiązywała ją karencja. Pani Jadwiga Skoczylas zaśpiewała:

1. "Ej drobny groszek, drobny"
2. "Przez ten gęsty las"

Pan Stanisław Kowalik z Huty Turobińskiej jako jedyny uczestnik zagrał na instrumencie:  harmonijce ustnej. Zagrał następujące melodie:

1. "Cztery córy miał tata"
2. "Głęboka studzienka"

Zespół artystyczny „Hosznianki” z Hoszni zaprezentował:

Zaprezentują:

1. "Pod winem, pod zielonym barwinem"
2. "Oj, co to za wesele"

 

Zespół "Malinowa dolina" z gminy Radecznica wykonał:

1. "Zachodzi słoneczko"
2. "A wy goście nie żałujcie"

"Andrzejkowe nutki" również gminy Radecznica -

  1. "Oj ty rzeko"
  2. „Po boru chodziła”
  1. Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych "Zagrodzanie zaprezentowało takie utwory:

1. "Piejo kury, piejo"
2. "Czemu ty dziewcze w lesie stoisz

Stowarzyszenie Kobiet Goraja - Kobieta Aktywna wykonało:

1. "Tam na polu sosna"
2. "Stalowe zegary smutno biją"

Pani Grażyna Dolińska z Łady wykonała:

1. "W moim ogrodzie"
2. "Była Kasia"

"Roztoczanki" z Branwi  z gminy Dzwola zaśpiewały:

1. "U mojej mamy"
2. "Zalicołem się dziewczynie"

Zespół "Marianki" z gminy Dzwola wykonał:

1. "Jasio kunia poiół"
2. "A tem w lesie jagodzina"

 

Zespół "Kocudzanki wykonały”:

1. "Szełem sobie drużynejkom "
2. "Zielone liście"

Zespół "Branwiacy" z gminy Dzwola zaśpiewał:

1. "Szumiała dąbrowa"
2. "Jak żem jechał do dzieweczki"

 

Pani Alina Myszak z Kocudzy wykonała:

  1. "Tem na wzgórzu"
  2. "Sła se Kasia"
  3. "

Red.

 

Zapowiedź festiwalu online

Email Drukuj PDF

 

Festyn z tradycjami

Email Drukuj PDF

 

O tradycjach kultury polskiej i słowiańskiej można opowiadać nie tylko poprzez wykłady naukowe i książki, można to zrobić poprzez muzykę i spotkania z rekonstruktorami dawnych zwyczajów, rzemiosł i zawodów. W ten sposób z kulturą dawną zapoznawali się uczestnicy Festynu z tradycjami, który odbył się 24 sierpnia 2020 r. na placu gminnym przy szkole w Goraju.

Festyn odbył się  w ramach projektu "Nie siodoj, nie godoj - tylko tańcz i śpiewaj" dofinansowanego z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami w ten dzień i sprawili, że to, co dawne i to, co tradycyjne jest piękne, kolorowe i wartościowe. Za wspaniałe pyszności dziękujemy KGW Goraj i Stowarzyszeniu Kobiet Goraja - Kobieta Aktywna, Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych „Zagrodzanie", Stowarzyszeniu na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Miejscowości, Gminy i Parafii Goraj "Cebularze", Stowarzyszeniu Biała Łada. Za kącik historyczny dziękujemy Stowarzyszeniu Przyjaciół Ziemi Gorajskiej "Gorajszczyzna". Za udostępnienie placu i pomoc techniczną pracownikom szkoły i urzędu gminy. Za przepiękne występy i muzykę, która porywała do tańca dziękujemy: Gminnej Orkiestrze Dętej, Jadwidze Skoczylas, Andrzejowym Nutkom z gminy Radecznica, Janinie Pydo, Zespołowi Śpiewaczemu "Hosznianki", Folk Kapeli "Góralska Hora", Kapeli Drewutnia oraz Zespołowi Roxait. W sposób szczególny dziękujemy Grodowi Słowiańskiemu z Wólki Bieleckiej za wspaniałe interakcyjne zabawy: tańce słowiańskie, pokaz mody słowiańskiej, przedstawienie dożynkowe, disco słowiańskie oraz taniec z ogniem. Wiosce Ginących Zawodów z Koronowa dziękujemy za przypomnienie zawodów ginących takich jak świecownik, prząśniczka, powroźnik czy garncarz. Dziękujemy również za przepiękne garnuszki. Dziękujemy strażakom z OSP Gorajza pomoc w utrzymaniu porządku oraz pracownikom biblioteki za pomoc w utrzymaniu reżimu sanitarnego. Sławkowi Kwietniowi i ekipie za scenę i nagłośnienie -wspaniała współpraca. Serdeczne podziękowania dla Mariusza Gumieniaka za stoisko gastronomiczne. Ogromne dzięki wszystkim uczestnikom, a najbardziej tym, którzy obdarzali dobrym słowem, uśmiechem i wspólną zabawą.

Organizatorami wydarzenia byli: Gminny Ośrodek Kultury w Goraju i Wójt Gminy Goraj

 

Kto zagra i zaspiewa na festynie w Goraju?

Email Drukuj PDF

Kto zagra i zaśpiewa na festynie w Goraju? Oprócz naszych rodzimych. lokalnych muzyków takich jak: Gminna Orkiestra Dęta, Jadwiga Skoczylas, Janina Pydo i Hosznianki na scenie wystąpią również:

Folk Kapela "Góralska Hora"

Zespół Góralska Hora jest folk kapelą muzyczną z polskich gór oraz ze Słowacji.Nazwa zespołu pochodzi od nazw szczytów górskich, określanych tak w Tatrach i Beskidach, jak również w całych Karpatach.Folk Kapelę Góralska Hora tworzą muzycy pochodzący z Polskich Gór oraz ze Słowacji. Zespół góralski - Góralska Hora z przyjemnością prezentuje skoczne i żywiołowe utwory inspirowane melodiami :
- słowackimi,
- węgierskimi,
- rumuńskimi,
- bałkańskimi,
- cygańskimi,
- żydowskimi.

Zespół Góralska Hora to jedna z bardziej cenionych grup muzycznych z polskich gór, która jest częstym gościem na różnego rodzaju festiwalach i koncertach w całym kraju, a także poza jego granicami.

 

Kapela Drewutnia

zespół wokalno-instrumentalny, który gra  utwory inspirowane tradycyjną muzyką Ziem II Rzeczpospolitej, a zwłaszcza muzyką terenów, gdzie stykały się i przenikały różne kultury i tradycje. Stąd w ich repertuarze zarówno utwory łemkowskie, ukraińskie, rusnackie, jak i pieśni z Ziemi Lubelskiej, Śląskiej czy Małopolski.

Specyfiką  muzyki jest łączenie tradycyjnego słowiańskiego folkloru z nowymi brzmieniami i własnym opracowaniem. Koncertują na terenie całego kraju oraz poza granicami, uświetniając festiwale, imprezy plenerowe, folkowe zabawy taneczne, wesela i bankiety.
Współpracują z ośrodkami kulturalnymi Lubelszczyzny, Zakładem Tekstologii i Gramatyki Języka Polskiego UMCS, Muzeum Wsi Lubelskiej, mniejszościami etnicznymi i Stowarzyszeniem Integracji z Artystami Niepełnosprawnymi "Dom Muzyki".

Kapela była pomysłodawcą i głównym organizatorem pierwszego w Polsce międzynarodowego Folkowego Festiwalu Kolęd Słowiańszczyzny "Kolędowe Gody z Folkowej Zagrody".

Roxait


To zespół znany nie tylko gorajskiej publiczności. Bez nich festyn praktycznie nie ma prawa się odbyć.
To zespół, który z wielką przyjemnością zagra państwu Waszą ulubioną piosenkę.

 

Nie tylko o gruszce i pietruszce

Email Drukuj PDF

Mimo deszczu i upałów przychodzących falami V Gra Uliczna w Goraju odbyła się. Na przekór pogodzie pogoda ducha  i śmiech towarzyszyły drużynom biorących udział w zmaganiach o nagrodę główną. 9 sierpnia na kilka godzin Goraj zamienił w się w miejsce pełne zadań i … gruszek.

 

Gra  odbyła się pod hasłem „ O Gruszce i  o pietruszce”, czyli dotyczyła zadań z różnych dziedzin. Wydarzenie rozpoczęło się odprawą w parku gorajskim, gdzie na starcie każda z drużyn otrzymała mapy, kolejność odnajdowania  postaci, gadżety promocyjne i ogólne zasady uczestnictwa. Ostatecznie w grze wystartowało sześć drużyn: Okazejszyn, Wybrzeże Klatki Schodowej, Normalni, Bezimienni, Zagrodzanki i Cebularze. Zadaniem drużyn było odnalezienie ośmiu postaci, a każda z nich przygotowywała dla nich specjalne zadanie. Grucha zlecał wykonanie nakryć głowy przypominających natkę pietruszki  i wykonanie zdjęcia w tych „czepcach- koronach” przy drzewie-gruszy. Znachorka przepytywała uczestników ze znajomości ziół oraz dodatkowo prosiła o odnalezienie miłorzębu japońskiego w Goraju. Głodna przeprowadzała test wiedzy ogólnej i sprawdzała znajomość liści. Za słabe odpowiedzi postać wymagała nakarmienia ją dowolną potrawą. Mozartyna urządziła konkurs „Jaka to melodia”. Zadaniem drużyn było odgadywanie utworów muzycznych( kościelnych, patriotycznych i  klasycznych) po ilości nut. Picassyna zlecała drużynom namalowanie gruszki i pietruszki w wylosowanym stylu w sztuce ( np. w surrealizmie, fowizmie, dadaizmie, impresjonizmie czy też ekspresjonizmie). Pietrucha przeprowadzała kalambury literackie. Horseboy uczył przecinać drewno piłą. Igłonitka natomiast sprawdzała umiejętności taneczne drużyn. W między czasie drużyny miały wykonywać zdjęcia gruszkom, porozrzucanym lub ponaklejanym przez organizatorów oraz rzeczom, które kształtem przypominają gruszki. Ostatnim zadaniem było zwerbowanie przechodniów do swoich drużyn i utworzenie korowodu, którego trasą było przejście wokół parku.

Zwieńczeniem gry był wspólny poczęstunek i  wręczenie nagród. Nagrodą główną był voucher do wykorzystania w agroturystyce w powiecie janowskim. Najwięcej punktów zdobyła grupa Okazejszyn, która przebrała się za postacie nawiązujące do serialu „Dom z papieru”.

Organizatorem wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury przy udziale przyjaciół GOK i Nieformalnej Grupy Aaricia.

 

Festyn2020

Email Drukuj PDF

zasady.pdf

regulaminogolny.pdf

regulamin.pdf

oswiadczenie.pdf

Drodzy Państwo bardzo prosimy o zapoznanie się z regulaminami, zasadami i oświadczeniem i klauzulą RODO przed uczestnictwem w festynie. Wszystko w trosce o Państwa zdrowie.

W związku z rządowym zniesieniem ograniczeń limitów publiczności (do 150 osób) na imprezach kulturalnych informujemy, że, uczestnictwo w „Festynie z tradycjami" jest całkowicie bezpłatne, jednak przed wejściem na teren placu imprezy musicie Państwo wypełnić oświadczenie o stanie zdrowia i klauzulę RODO (do wglądu i do pobrania tutaj: WWW. gok_goraj.pl).

Nasz teren będzie wydzielony. Na placu gminnym przy szkole ilość osób będzie ograniczona. Uczestnicy będą zobowiązani do zachowywania między sobą 1.5 metrów odległości, a przebywając na świeżym powietrzu i zachowując ten dystans nie muszą zasłaniać nosa i ust. Stosowanie maseczek lub przyłbic jest obowiązkowe w pomieszczeniach, toaletach, podczas składania zamówień w stoiskach i innych sytuacjach, kiedy stykamy się z innymi i nie ma możliwości zachowania odległości 1.5 m od innych uczestników. Prosimy, by o tym pamiętać i zawsze nosić przy sobie własne maseczki. Ze swojej strony udostępniamy oczywiście środki dezynfekcyjne. Zasady te dotyczą również dzieci, obowiązek noszenia maseczek nie dotyczy dzieci poniżej 4 roku życia.  Uczestnicy Festynu zobowiązani są do zajmowania miejsc według wytycznych Organizatora. Uczestnikom  nie wolno zmieniać położenia krzeseł, ławek i innych miejsc siedzących na terenie wydarzenia. Na miejscach siedzących przeznaczonych dla więcej niż jednej osoby należy zachować odległość 1,5 m między uczestnikami. Z obowiązku zachowywania 1,5 m odległości od siebie wyłączeni są członkowie najbliższej rodziny oraz osoby mieszkające razem

W celu rejestracji uczestników prosimy o przybycie na wydarzenie przynajmniej 30 minut przed rozpoczęciem czyli  o 15.30

 

No i się zaczęło!

Email Drukuj PDF

No i się zaczęło! Zdjęcia do 9 edycji kalendarza stylizowanego rozpoczęte! Za nami 3 sesje zdjęciowe:D Temat nad którym pracujemy to "Glamour w każdym wieku" W ruch poszły ciuchy, kosmetyki, akcesoria. Tym razem zdjęcia studyjne:) Nie chcemy zdradzać być wiele, by nie odbierać przyjemności z niespodzianki:)

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 1 z 14

Copyright © 2010 GOK - Goraj,
wyk. Łukasz Bracha