20-lecie Gminnej Orkiestry Dętej w Goraju

2023-05-22

20-lecie orkiestry, z ubiegłego roku, zostało przeniesione na 21 maja 2023 roku. Od samego rana do wieczora dźwięki instrumentów dętych niosły się po okolicach.  Świętowanie rozpoczęło się od 11.30. Jedna z intencji podczas Mszy Św. została złożona za orkiestrantów jubilatów oraz nieżyjących już członków zespołu. Orkiestranci uświetnili swoim występem uroczystość kościelną. Następnie po sumie urządzili przejazd tzw. Furą po okolicach: Goraj, Łada, Malinie, Zagrody. O 14.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Goraju rozpoczął się kolejny punkt programu jubileuszu orkiestry. Wyjątkowym momentem było odznaczenie Złotym Znakiem Związku OSP RP Jana Woźnicę. Odznaczenie wręczył  dh Wiesław Różyński – członek Zarządy Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Lublinie po odczytaniu uchwały przez  Jana Okuniewskiego – Komendanta Gminnego ZOSP.Następnie na ręce kapelmistrza Gminnej Orkiestry Dętej – Jana Białogłowskiego wręczano liczne dyplomy pamiątkowe, listy gratulacyjne oraz upominki. List okolicznościowy przeczytał m.in Wiesław Różyński w imieniu Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Lublinie- Mariana Starownika. List gratulacyjny czytał również Leszek Gąbka w imieniu Poseł na RP- Beaty Strzałki. Nie zabrakło również obecności i podziękowań ze strony Wicemarszałka Województwa Lubelskiego- Michała Mulawy i Starosty Biłgorajskiego- Andrzeja Szarlipa. Orkiestra otrzymała Wojewódzką Lubelską Nagrodę Kulturalną z okazji jubileuszu 20-lecia. Wiele ciepłych słów oraz upominków orkiestra otrzymała od Burmistrza Goraja – Antoniego Łukasika. Prezenty oraz tort otrzymali również od pracowników Gminnego Ośrodka Kultury oraz upominek od Warszawsko- Lubelskie Orkiestry Dętej. Po części gratulacyjnej odbył się koncert Gminnej Orkiestry Dętej wspomaganej gościnnie przez członków Warszawsko- Lubelskiej Orkiestry Dętej. Po koncercie był czas na smakowanie tortu i biesiadowanie do późnych godzin wieczornych wraz z zaproszonymi gości, wśród których pojawili się byli członkowie orkiestry gorajskiej, orkiestranci z zaprzyjaźnionych zespołów z Dzwoli i Zdziłowic, strażacy, oficjele i przyjaciele orkiestry.

Gminna Orkiestra Dęta w Goraju powstała w 2002 roku na bazie trzech mniejszych orkiestr dętych działających w Jędrzejówce, Zagrodach i Ładzie. Kapelmistrzem orkiestry od początku istnienia orkiestry do  końca 2020 roku był Józef Czerw. Od marca 2021 jest nim Jan Białogłowski. Zespół prowadzi działalność pod patronatem i opieką merytoryczną Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju. Zabezpiecza m.in. oprawę artystyczną i muzyczną wszystkich świąt i rocznic państwowych oraz ważniejszych imprez kulturalnych na terenie gminy i powiatu.

Gminna Orkiestra Dęta ma ogromny potencjał i jest jedną z orkiestr na terenie województwa lubelskiego, która gra nie tylko utwory muzyki rozrywkowej, ale również muzyki tradycyjnej.

Orkiestra chętnie często zapraszana jest: do Lublina na Jarmark Jagielloński, gościnnie grała tam w 2015 i 2016 roku, w 2015 przygrywała na potańcówce w Kazimierzu Dolnym podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, w  latach 2019-2022 zapewniała oprawę muzyczną podczas Festiwalu Fanfara w Chłopkowie, a w 2019 roku zagrała na potańcówce w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej i Domu Tańca w Warszawie w ramach zadania „W Ambasadzie muzy kują 2019-2021”
dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawa.
O orkiestrze można posłuchać na stronie Polskiego Radia: Wiejskie Orkiestry Dęte Roztocza Gorajskiego. Audycja była nagrywana w grudniu 2018 r. , Nagrania można obejrzeć na kanale muzykizakorzenionej na YT np.: z Festiwalu Fanfara.
W 2022 roku orkiestra dwukrotnie zagrała na Bielanach w Warszawie: W  Poniedziałek Wielkanocny Gminna Orkiestra Dęta zagrała
podczas Poniedziałku Mazurkowego i podczas Zielonych Świątek w Lasku Bielańskim. W 2022 roku orkiestra wzięła udział w nagraniu płyty „Ostatnia przysługa” wydanej przez Fundację Piszczałka z Warszawy w ramach dofinansowania programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa _Wspólnie dla dziedzictwa. Na płycie znalazło się kilka utworów zagranych przez orkiestrę z Goraja. Ich utwory znalazły się również na płycie „Dajcie stołka ciosowego”, która była dodatkiem do publikacji: „Dajcie stołka cisowego. Muzyka tradycyjna Roztocza Gorajskiego i jej wykonawcy, wydanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Goraju i Towarzystwo dla Natury i Człowieka w 2016 roku w ramach dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.