Animatorzy kultury z gminy Goraj wytypowani do wyróżnienia przez Starostwo Powiatowe w Biłgoraju podczas Dnia Twórcy Kultury w Biłgoraju

2014-10-29

22 października w Starostwie Powiatowym wręczono wyróżnienia Twórcom Kultury. Osobami z naszej gminy, które otrzymały to wyróżnienie w tym roku to: Bolesław Oleszek i Czesława Dolecka

Bolesław Oleszek ?

Lokalny poeta, animator kultury, społecznik, członek kabaretu GIEZ

Bolesław Oleszek to człowiek o wielkim sercu i wielkim zapale twórczym. Należy do kabaretu GIEZ, który jest prowadzony przez Henrykę Widz, instruktora Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju. Bolesław Oleszek jest na każdej próbie tej grupy, bardzo zaangażowany, sumienny i jak przystało na kabareciarza wesoły. W kabarecie udziela się od początku jego istnienia, czyli od czerwca 2010 roku. Kabaret ma na swoim koncie występ podczas XI i XII Wojewódzkich Spotkań Kabaretowych w Kąkolewnicy: II nagrodę w 2010 roku i I nagrodę w 2011 roku. Ponadto Bolesław Oleszek jest osobą, która bierze aktywnie udział w wielu imprezach np. jest aktorem podczas Nocy Świętojańskiej, jest aktorem wielu przedstawień: jasełek, misterium Męki Pańskiej, spektakli okolicznościowych, jest uczestnikiem gier ulicznych w Goraju, biegów Cebularza. Aktywnie działa w stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych ?Zagrodzanie?. Jest również lokalnym poetą. Pisze wiersze, które czasami publikuje w lokalnej prasie, bierze udział w konkursach poezji. Bolesław Oleszek to człowiek wielu talentów. Zawsze uśmiechnięty, otwarty na ludzi. Pracownicy domu kultury zawsze mogą liczyć na jego pomoc.

Czesława Dolecka,

Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych ?Zagrodzanie?

Wulkan ? nie kobieta. Tak można powiedzieć o Czesławie Doleckiej, energią może zarażać nawet małe dzieci. Jest nie tylko prezeską stowarzyszenia, ale też kobietą która ma mnóstwo zainteresowań. Czyta wiele książek, pięknie szydełkuje, interesuje się ogrodnictwem i kulinariami. Piecze słynne na całą okolice  ptysie, których nie może zabraknąć na żadnej imprezie kulturalnej w gminie Goraj. Zawsze chętnie towarzyszyła i pomagała przy projektach ?Młodzież w działaniu? realizowanych przez  Nieformalną Grupę Cebularze. Jest inicjatorką stowarzyszenia ?Zagrodzanie?, które istnieje od 2011 roku. W ramach stowarzyszenia wraz z innymi jej członkami organizowała trzy razy piknik rodzinny: Maliniaki, wycieczki krajoznawcze, warsztaty z wykonywania ozdób wielkanocnych, warsztaty zdrowego żywienia, ogrodnictwa. Wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury stowarzyszenie organizowało Święto Wiosny w 2013 roku, Noc Świętojańską w 2013 i 2014 roku.  Zagrodzanie brali również aktywnie udział  m.in. w Festiwalach Grillowania, Gorajskim Kolędowaniu, Święcie Cebuli, grach ulicznych. A wszystko pod przewodnictwem pani Czesławy. Czesława Dolecka dużo czasu i wysiłku wkłada w pracę stowarzyszenia, jest ?motorem? który napędza innych do działania. Poza tym jest bardzo towarzyska i sama często oferuje pomoc, nie oczekując niczego w zamian.