Bel Canto ma już 10 lat!

2010-11-18

Wiele prób i występów, setki godzin spędzonych na szlifowaniu głosu, tysiące różnych emocji: radości, niepokoju, uniesienia. Przez 10 lat uzbierało się tego dużo. Chór Bel Canto ma na swoim koncie wiele sukcesów i wiele nagród.

Uroczystość jubileuszowa odbyła się 17 października 2010 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Goraju. Podczas imprezy na scenie wystąpili chórzyści, którzy przez 10 lat śpiewali w chórze. Przez te lata śpiewało w nim łącznie ponad 90 osób.

Jubileusz uświetniły piosenki patriotyczne, ludowe, rozrywkowe i religijne w wykonaniu dziewcząt, które śpiewały i śpiewają w Bel Canto. W międzyczasie został zaprezentowany pokaz multimedialny, opowiadający o historii chóru. Pokaz został przygotowany przez nauczyciela z Gimnazjum Publicznego w Goraju ? Łukasza Brachę.

Chór od początku swej działalności prowadzony jest przez Dianę Adamską ? instruktora GOK. Przez okres 10-ciu lat działalności zespół wypracował bogaty dorobek muzyczny, który obejmuje pieśni patriotyczne, okolicznościowe, religijne (wielkopostne, maryjne i inne), kolędy i pastorałki oraz muzykę rozrywkową. Repertuar wielokrotnie dostosowywany był do różnego rodzaju imprez odbywających się zarówno w Gminnym Ośrodku Kultury, jak i w Gimnazjum Publicznym w Goraju. Dlatego też są to różnorodne formy muzyki wokalnej t.j.: wielogłosowe utwory chóralne a cappella, śpiew zespołowy z akompaniamentem i śpiew solowy. Chór od 2000 do 2009 roku działał przy Gok-u i Gimnazjum w Goraju. Od września 2009 działa tylko przy Gok-u.

10-lecie chóru Bel Canto - Diana Adamska10-lecie chóru Bel Canto

10-lecie chóru Bel Canto10-lecie chóru Bel Canto

Ważniejsze sukcesy chóru:

• I miejsce ? VII Rejonowy Festiwal Piosenki Patriotycznej i Legionowej w Biłgoraju, 10 listopada 2002 roku
  • I miejsce ? VII Rejonowy Festiwal Piosenki Patriotycznej i Legionowej w Biłgoraju, 30 listopada 2003 roku
  • Laureat –  X  Rejonowy Festiwal Piosenki Patriotycznej i Legionowej w Biłgoraju, 7 listopada 2005 roku
  • I miejsce ? Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek w Biszczy, 29 stycznia 2006 roku
  • I miejsce ? Powiatowe Spotkania Kolędnicze „Z Dunajem po Ziemi Biłgorajskiej” w Łukowej, 2 luty 2006 roku
  • I miejsce ? Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej i Tańca Ludowego w Warce, 2 kwietnia 2006 roku
  • II miejsce – Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek w Biszczy, 27 stycznia 2008 roku

Nagrody za szczególne zaangażowanie w rozwój muzyki wokalnej i wyróżniającą się pracę w chórze Bel Canto otrzymali: Maryla Smagała, Natalia Rożek, Magdalena Polska, Natalia Więcław, Anna Jarosz, Łucja Rachul, Beata Żółw, Ewa Papierz, Ewelina Bargiel, Malwina Frąckowska, Ewelina Mazur, Monika Łupina, Monika Smyl, Dominik Smyl, Ewa Malec, Paulina Król, Maria Smyk, Karolina Kowal, Diana Momot, Karolina Fiedurek, Marlena Kulasza, Anna Łupina, Paulina Gzik.

Fundatorami nagród byli: Piotr Doliński – przewodniczący RG, firma „Budokomlex” Krzysztofa Dolińskiego. Upominki przygotował również Wójt Gminy Goraj ? Czesław Małyszek. W pomoc imprezy zaangażowali się również nauczyciele gimnazjum m.in.: Maria Furmanek i Łukasz Bracha, oraz członkowie chóru parafialnego, którzy przygotowali poczęstunek dla uczestników: Anna Pintal, Renata Gawda, Małgorzata Łukaszczyk, Marzena Kaziród, Małgorzata Duma, Agnieszka Łazur, Stanisław Malec i Barbara Kotlik. W przygotowanie poczęstunku włączyły się również panie ze stowarzyszenia „Kobieta Aktywna”.

Organizatorami imprezy byli: GOK i Gimnazjum Publiczne.

Marta Miszczak