Diabełki

2013-01-04

Hejże, ludu Goraja i wsi  okolicznych!

Jak co roku, wołamy was na rynek śliczny,

Żeby znów, wszyscy razem, wesoło, ochoczo,

Z nadzieją powitali świeży Nowy Roczek,

Który za godzin parę niechybnie nastanie.

Tymi słowami Narrator przywołał mieszkańców gminy i okolicznych miejscowości do obejrzenia tradycyjnego widowiska plenerowego w Sylwestra. Przedstawienie od ponad 100 lat rozgrywa się na rynku, tuż po godzinie 17.00 czyli po zakończeniu Nieszporów- wieczornej mszy św. Pożegnanie Starego Roku i Powitanie Nowego Roku potocznie zwane ?Diabełkami? jest spektaklem wyjątkowy pod względem niepowtarzalności w innych rejonach Lubelszczyzny, a może nawet i kraju. Od dawna w ten jeden wieczór w roku, mieszkańcy gminy zbierają się tłumnie na gorajskim rynku i uczestniczą w pożegnaniu mijającego roku. Strażacy wspólnie z pracownikami GOK wystawiają na rynku widowisko mające na celu pożegnać Stary Rok i powitać Nowy Rok. Akcja ?Diabełków? rozgrywa się tuż po zmroku.  Stary Rok w towarzystwie diabłów, czarownic i różnych straszydeł trzy razy objeżdża na ciągniku lub innym pojeździe skwerek gorajski, nie chcąc pogodzić się z faktem, że to już ostatnie godziny jego panowania. Później na rynku prowadzone są dialogi. Diabły, wiedźmy, Żyd wytykają błędy, natomiast aniołowie stają w obronie Starego Roku. Ich rozmowa najczęściej jest burzliwa i dotyczy dokonań (udanych i nieudanych) Starego Roku. Scenariusz każdego roku jest modyfikowany, tak aby wpasował się do aktualnej sytuacji gospodarczej, politycznej i społecznej Goraja oraz kraju. I tak oto w tym roku rozmawiano:

Wiedźma:

Rozwaliłeś dom kultury

I zrobiłeś zeń ruinę

Przez co wiele zubożyłeś

O rozrywkę całą gminę

Stary Rok:

Ten co przyjdzie skończy dzieło,

Które przy mnie się zaczęło.

Ja wszystkiego nie zdążyłem?

Chociaż tak mi zależało

(?)

Nowy Rok

? Tym czasem obiecać wam mogę, że ile sił moich

Zechcę się do waszych wymagań dostroić.,

Wszelkie inwestycje zaczęte- dokończę.

Dobre z pożytecznym zgrabniutko połączę.

Będziecie mieć drogi wygodne, chodniki.

Po osobnych pasach rowery, ciągniki

Będą się poruszać. Strażacy ochotniczej

Z nowego budżetu kasiorki doliczę

Na nowy samochód bojowy. Lecz baczcie,

By mi w trudzie pomóc. Jeśli nie- nie płaczcie

I nie posyłajcie w końcu do kaduka. ?

Po zakończonych dialogach rozpalano ognisko  na rynku, które jest symbolem końca i początku: pożegnaniem Starego Roku i powitaniem Nowego Roku.