Dzień Europejski w Goraju

2013-03-15

Poznanie Europy może być bardzo ciekawe, czego przykładem był Dzień Europejski w Gimnazjum Publicznym w Goraju. 14 marca, był okazją do poznania poszczególnych krajów poprzez konkurs wiedzy, zagadki, prezentacje multimedialną oraz piosenki w językach obcych.

Pierwszym etapem imprezy szkolnej był Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Europie. Wzięli w nim udział finaliści z trzech szkół: Gimnazjum Publicznego w Goraju, Turobinie i Gimnazjum nr 2 im. Stefana Batorego w Biłgoraju. Wcześniej zostali wyłonieni w drodze testu na szczeblu szkolnym. Podczas Dnia Europejskiego 10 finalistów zmagało się z pytaniami dotyczącymi polityki, geografii, historii, kultury, religii krajów europejskich. W formule ?1 z 10? wyłoniono trzech laureatów. I miejsce zajął Mateusz Wiater ze szkoły turobińskiej, II miejsce Anna Kawęcka oraz III miejsce Karolina Jasińska- obie uczennice ze szkoły gorajskiej. Laureaci  i finaliści otrzymali nagrody rzeczowe. Specjalną nagrodę dodatkową wręczyła Anna Chomicz, asystentka z Biura Poselskiego Poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Leny Kolarskiej ?Bobińskiej. Były to trzy vouchery na edukacyjną podróż po Warszawie, które obejmują zwiedzanie Starego Miasta, wizytę w Domu Unii Europejskim, w sejmie RP oraz obiad w stołówce parlamentarnej. Vouchery otrzymali uczniowie, którzy najlepiej odpowiadali z poszczególnych szkół: Mateusz Wiater z Turobina, Anna Kawęcka z Goraja i Filip Mróz z Biłgoraja.

W kolejnych częściach imprezy uczennice gimnazjum (Małgorzata Kawalec, Maria Duma, Katarzyna Kowal, Katarzyna Furlepa, Karolina Jasińska,Karolina Łazur) prezentowały piosenki w języku angielskim, można było też oceniać przebrania za postacie kojarzone z krajami europejskimi. W międzyczasie odbywały się zagadki i gry oraz prezentacja multimedialna o Wielkanocy w Niemczech (przygotowana przez Magdalenę Wołoszuk i Dominikę Kawęcką). Zwieńczeniem imprezy była degustacja dań europejskich przygotowanych przez uczniów.

Organizatorem konkursu był Gminny Ośrodek Kultury w Goraju przy współpracy z Biurem Poselskim Poseł do Parlamentu Europejskiego Prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej, Grupą Nieformalną „Cebularze”, Gimnazjum Publicznym oraz Gminną Biblioteką Publiczną w Goraju. Patronat honorowy nad konkursem objęła prof. Lena Kolarska-Bobińska, Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Czesław Małyszek – Wójt Gminy Goraj. Patronat medialny na konkursem objęli portal bilgorajska.pl, Kronika Tygodnia oraz Nowa Gazeta Biłgorajska