Czcionka: A A+ A++ Kontrast Kontrast

Festiwal Śladami Singera już niedługo

2022-07-06

Już niedługo, coraz bliżej, z niecierpliwością czekamy…..

Zapraszamy na XII edycję Międzynarodowego Festiwalu „Śladami Singera”. W tym roku festiwal odwiedzi 14 miejscowości: Bychawę, Kraśnik, Lubartów, Piaski, Kock, Łęczną, Janów Lubelski, Szczebrzeszyn, Stary Dzików, Biłgoraj, Józefów, Goraj, Krasnobród i Lublin. W Goraju będzie gościł 25 i 26 lipca.

W programie:

25 lipca

godz. 18.00  – Gminny Ośrodek Kultury w Goraju

– Projekcja filmu dokumentalnego „Gimpel the Fool returns to Poland” (Gimpel Głupek wraca do Polski). Autorem filmu jest Howard Rypp – aktor, reżyser, twórca działającego w Tel Avivie Teatru Nephesh. Howard Rypp był uczestnikiem VIII edycji festiwalu w 2018 roku i prezentował wtedy na scenie adaptację opowiadania I.B. Singera „Gimpel Głupek”. Film jest jego osobistą relacją dotyczącą tamtego festiwalu, jego idei, tworzących go osób, jego patrona – I. B. Singera, a także współczesnej Polski oraz relacji polsko-żydowskich. Praca nad filmem wciąż trwa, dlatego prezentowana wersja jest wersją roboczą.

– Projekcja skróconej wersji programu publicystycznego „W powiększeniu – Isaac Bashevis Singer”. Dzięki bohaterom programu poznajemy ważne fakty dotyczące życia i twórczości Noblisty.

26 lipca

godz. 19.00 – Gminny Ośrodek Kultury w Goraju

„Ostatni Demon” – monodram inspirowany opowiadaniem I.B. Singera o tym tym samym tytule w wykonaniu Witolda Dąbrowskiego z towarzyszeniem Mateusza Strzempy (akordeon). Specjalna festiwalowa wersja z odniesieniami do lokalnej historii Goraja.

Godz.20.00 – Rynek

„Przyjaciele Sztukmistrza 2022”. Spektakl plenerowy z muzyką na żywo z elementami cyrku, akrobatyki powietrznej, tańca, beatboxu, teatru ognia. W spektaklu pod kierownictwem artystycznym Arkadiusza Ziętka biorą udział artyści z Polski, Czech, Izraela, Argentyny i Chile.

Na wypadek niepogody spektakl będzie prezentowany w Gminnym Ośrodku Kultury.

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY

W ramach festiwalu wystąpią tacy artyści jak:

Fabian Vasquez

Aktor fizyczny, żongler, reżyser i nauczyciel cyrku. Prowadzi swoje badania i pracę od ponad 17 lat wokół sztuk performatywnych i cyrku społecznego. Poprzez laboratoria badawcze bada linie mowy ciała, takie jak manipulacja przedmiotami, teatr fizyczny, teatr masek i taniec. Pracował jako nauczyciel cyrku w instytucjach w Chile, Brazylii, Hiszpanii, Brazylii, Argentynie i Polsce.

Lena Witkowska

Wokalistka, Aktorka. Z wykształcenia kulturoznawca (US, UAM), ukończyła XII Akademię Praktyk Teatralnych Gardzienice. Obecnie twórczyni zespołu REJS (muzyka w inspiracji piosenki aktorskiej), współtwórczyni zespołu  CUKRY (folk wiejski, folk miejski). Zdobywczyni Grand Prix, Tukana Publiczności i i Tukana Dziennikarzy na 42 Festiwalu Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2022.

Tiny Beat

Beatboxer  z Czech z pasją do muzyki elektronicznej i 15-letnim doświadczeniem na scenie. Wielokrotny czeski mistrz beatbox  i TOP 16 na Wolrd Beatbox Battle Championship. Obecnie bardziej niż na rywalizacji skupia się na byciu dobrym wykonawcą, lubi łączyć swoją sztukę beatboxingu z innymi muzykami i artystami wszelkiego rodzaju. (Beatbox – sztuka artykułowania zrytmizowanego dźwięku ustami)

Gilad Shabtay

Klaun i cyrkowiec z Izraela mieszkający w Berlinie. Studiował cyrk w Hiszpanii, taniec w Izraelu, teatr we Francji i grał różne spektakle w 23 krajach. Z wielką pasją do niewerbalnej komedii gra teraz postać Włóczęgi, którym jest… on sam.

Paula Passaro

urodziła się w Argentynie. W 2004 roku rozpoczęła karierę w cyrku. Kiedy już tam weszła, odłożyła na bok wszystkie swoje poszukiwania, by odkryć ten ŚWIAT. Specjalizuje się w akrobatyce powietrznej, ale rozwija się także w innych dyscyplinach. Szuka nowych form i nowych wyzwań. Występuje w Ameryce Łacińskiej i Europie. Artystka w ruchu, między powietrzem, a ziemią.

Mateusz Roger Strzempa

pianista akordeonista, kompozytor, aranżer, organizator wydarzeń na terenie Lublina oraz Warszawy. Na swoim koncie zapisał udział w wielu koncertów i festiwalach organizowanych w Polsce i za granicą. Muzyka którą wykonuje jest bardzo zróżnicowana, jednak cały czas pozostaje w klimatach rozrywkowych i jazzowych. Laureat nagrody akompaniatora na VI Ogólnopolskim Festiwalu Wschody.

Aleksandra Klimasz Vasquez

Akrobatka. W wieku 6 lat rozpoczęła swoją przygodę z akrobacjami sportowymi. Jest złotą i srebrną medalistką Mistrzostw Polski i Europy w kategorii grup i par kobiet. Po zakończeniu kariery akrobatycznej i ukończeniu studiów zaczęła występować w cyrkach na całym świecie, m.in. w Chile, gdzie wygrała festiwal South American Traditional Circus, a także w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii i na Malcie.

Michał Rycaj

” Piłkarski Freestyler oraz 3-krotny Mistrz Świata Freestyle Football (2013, 2015, 2018). Przygodę z trikami rozpoczął w 2005 roku. Jego drugą pasją jest tworzenie muzyki. Michał jest producentem muzycznym i gitarzystą. Aktualnie pracuje nad swoim debiutanckim albumem instrumentalnym.

Arkadiusz Ziętek

twórca teatralny urodzony w Lublinie. Wieloletni kierownik artystyczny Interkunst e.V. w Berlinie. W swoich międzynarodowych projektach łączy różne dyscypliny sceniczne zapraszając do nich aktorów, muzyków, tancerzy, artystów cyrkowych. Kładąc duży nacisk na interaktywność i spontaniczność stara się zacierać granice między sceną i widownią. Jako reżyser, aktor, trener, scenarzysta angażuje się w projekty dotyczące problemów społecznych

Witold Dąbrowski

animator kultury, aktor, storyteller. Zastępca dyrektora Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, w którym organizował lub współorganizował setki wydarzeń kulturalnych. Jednym nich jest ten festiwal, w którym od początku pełni rolę dyrektora.

A sam dyrektor festiwalu o wydarzeniu pisze tak:

W 2011 roku Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie stworzył projekt letniego międzynarodowego festiwalu „Śladami Singera: Spotkania. Warsztaty. Sztuka”. Od pierwszego zrealizowanego projektu festiwal ten ewoluuje, korzystając z doświadczeń kolejnych edycji i wpisując się coraz mocniej w krajobraz kulturowy miejsca, w którym wyrósł – Lubelszczyzny. Powstał festiwal, który jest jednocześnie przedsięwzięciem i regionalnym i uniwersalnym na styku kultury, dziedzictwa, sztuki, turystyki i edukacji. Przedsięwzięciem możliwym tylko tutaj, ze względu na okoliczności powołania go do życia. O jego wyjątkowości zdecydowała twórczość Icchaka Baszewisa Singera, jednego z najważniejszych pisarzy XX wieku. Wartość jego literatury została doceniona najważniejszą nagrodą – literackim Noblem, przyznanym w 1978 roku. Jego twórczość, w języku jidysz stanowi integralną część także polskiego dziedzictwa kulturowego. Odnajdujemy w niej obrazy nieistniejącej już dziś na terenie naszego kraju tradycyjnej społeczności żydowskiej. Jest to szczególnie widoczne tutaj we wschodniej Polsce, będącej swoistym „jidysz landem”,  krainą, w której język noblisty był językiem blisko 1/3 wszystkich mieszkańców. To także miejsce, w którym dokonała się ich Zagłada. Wśród wielu miejscowości, w których pisarz umieścił losy bohaterów swoich opowiadań znajduje się kilkadziesiąt miast i miasteczek regionu lubelskiego. I choć mamy świadomość, że funkcjonują one trochę jak literackie figury, to faktem jest że nazwy Lublin, Bychawa, Biłgoraj, Goraj, Janów Lubelski, Józefów, Kock, Krasnobród, Kraśnik, Lubartów, Łęczna, Piaski, Stary Dzików, Szczebrzeszyn wymieniane są, dzięki tłumaczeniom we wszystkich niemal językach świata.

            Jeszcze 90 lat temu w miejscach tych tętniło żydowskie życie. 80 lat temu rozpoczęła się Akcja „Reinhardt”, której celem było zamordowanie wszystkich Żydów znajdujących się na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Wiedzą o tym historycy, wiedzą też czytelnicy Singera w najodleglejszych zakątkach świata. Chcielibyśmy, żeby taką świadomość mieli także współcześni mieszkańcy tych miejscowości? Chcąc im o tym przypomnieć stworzyliśmy projekt festiwalu „Śladami Singera”. Stworzyliśmy go, jako artystyczną i edukacyjną podróż, odwołującą się do literatury noblisty i do lokalnej historii. Zaprosiliśmy do współpracy lokalne samorządy, ośrodki i centra kultury, stowarzyszenia i osoby prywatne. Dzięki współpracy z nimi co roku międzynarodowa grupa artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki (muzyka, teatr, taniec, cyrk, fire show) nazywając się Przyjaciółmi Sztukmistrza ((Jasza Mazur – bohater książki „Sztukmistrz z Lublina”) tworzy unikalne widowiska plenerowe, które bawią, wzruszają, skłaniają do refleksji nad skomplikowaną przeszłością. Na spotkania z taką artystyczną formą przychodzą każdorazowo setki osób. Występujemy zwykle na kameralnych scenach domów kultury, czasem w budynkach dawnych synagog oraz na otwartych placach położonych w centrach, parkach, rynkach.

            Naszą festiwalową przygodę rozpoczęliśmy w 2011 roku. Dotarliśmy wtedy do 5 miejscowości: Tyszowiec, Szczebrzeszyna, Józefowa, Biłgoraja i Lublina. Co roku grono odwiedzanych miast powiększało się o kolejne: w 2012 – Bychawa, w 2013 – Kraśnik, w 2014 – Krasnobród, w 2015 – Kock, w 2016 – Piaski, w 2017 – Janów Lubelski, w 2018 – Chełm, w 2019 – Goraj, w 2020 – Łęczna, w 2021 – Lubartów, w tym roku – Stary Dzików. Przed nami kolejne miejscowości opisane przez Singera. Odwiedzanych miejsc wystarczy na wiele festiwalowych edycji.

            Festiwal mocno wpisuje się w filozofię działania organizatora – Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, odkrywającego i dokumentującego ślady żydowskiej obecności, nie tylko w Lublinie, ale także w Regionie.

            Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, abyśmy w tym roku po raz kolejny mogli się wybrać w festiwalową podróż.

                                                                       Witold Dąbrowski – dyrektor festiwalu

„Projekt realizowany jest w ramach programu Przestrzenie Sztuki Lublin, który jest finansowany ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Lokalnym operatorem projektu jest Centrum Kultury w Lublinie.”

Ostatnio dodane