Czcionka: A A+ A++ Kontrast Kontrast

Hej Sobótka!

2014-06-24

Tradycyjne widowisko sobótkowe, mini koncert zespołu KIPIKASZA oraz pokaz fire show ? taki był program magicznej nocy sobótkowej w Zastawiu k/Goraja. Noc Świętojańska odbyła się 22 czerwca, rozpoczęła się korowodem o 21.00.

 

Korowód sobótkowy wiódł z rynku w Goraju, ulicą Dymitra w kierunku źródełek w Zastawiu. Towarzyszył mu zespół Kipikasza z Sandomierza oraz Jan Smyk z Goraja, którzy przygrywali na instrumentach muzycznych. Nie zabrakło również dziewcząt i chłopców, którzy nieśli wianki oraz pochodnie. W kolejnej części imprezy nad źródłami odbyło się widowisko odtwarzające  zwyczaje sobótkowe. Dziewczęta z zespołu wokalnego prowadzonego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Goraju dopełniały nastrojowy klimat Nocy Świętojańskiej takimi pieśniami jak: ?Koło Jana, koło Jana?, ?Niedaleko Jeziora?, ?Zarżyjże, zarżyjże?. Dziewczętom towarzyszyła  również śpiewaczka ludowa Janina Pydo. Po części artystycznej odbył się koncert duetu żeńskiego Kipikasza. Zespół  czerpiący inspiracje z polskiej muzyki tradycyjnej i dziadowskiej piosenki w pełni tego słowa znaczeniu, wprowadził publiczność w świat bajek i opowiastek wywodzących się z wierzeń ludowych. Zwieńczeniem świętojańskiego wieczoru był fire show w wykonaniu grupy ogniowej działającej przy Nieformalnej Grupie ?Cebularze?.

Organizatorami imprezy byli: GOK Goraj, OSP Goraj, Stowarzyszenie ?Zagrodzanie? oraz ?Cebularze?, pod patronatem Wójta Gminy Goraj.

Ostatnio dodane