Czcionka: A A+ A++ Kontrast Kontrast

IX Międzynardowy Festiwal Śladami Singera w Goraju

2019-07-26

Fenomenalny, fantastyczny, fascynujący- w tych trzech słowach można podsumować IX Międzynarodowy Festiwal Śladami Singera w Goraju. Przez dwa dni: 22 i 23 lipca 2019 mieszkańcy gminy  i okolic mieli okazję uczestniczyć w festiwalu, który odbył się po raz pierwszy w Goraju.

 

Festiwal ?Śladami Singera? odbywa się co roku w lipcu, od 8 już lat. Przede wszystkim nawiązuje do kultury żydowskiej oraz postaci i twórczości Isaaca Singera.  Gorajanom pisarz powinien być dobrze znany, a przynajmniej jego pierwsza książka: ?Szatan w Goraju?. ?Szatan w Goraju? była pierwszą książką Singera i odniosła ogromny sukces, a zdaniem wielu krytyków literackich jest to jego najlepsze dzieło. Autor książki jednak nie odtwarza dokładnie topografii Goraja, tak naprawdę jest to topografia Biłgoraja. Goraj przedstawia jako miejsce gdzieś na końcu świata, oddalone od innych miejscowości, nieco mroczne i pełne chaosu. Singer w pierwszym rozdziale Goraj opisywał tak: ?Goraj zawsze był odcięty od świata. Dokoła na milę rozciągały się pagórki i gęste lasy. Zimą na drogach czyhały niedźwiedzie, wilki i dziki. Od czasu kozackiej masakry te złe bestie bardzo się rozpleniły?.

Na mapie festiwalowej Goraj pojawił się po raz pierwszy. Tym bardziej dla okolicznych odbiorców było to wydarzenie wyjątkowe i niezwykłe. W dzień po biesiadzie festynu rodzinnego przenieśliśmy się w świat pełen czarów, wspomnień i kultury przez duże ?K?. Pierwszego dnia o godzinie 18.00 odbył się wernisaż instalacji artystycznej ?Terytorium pamięci? autorstwa Stefanii Jabłońskiej.  Temat instalacji ustawionej na gorajskim rynku odnosił się do szeroko rozumianej pamięci, zarówno o żydowskich mieszkańcach odwiedzanych miasteczek jak i bohaterów książkowych Isaaka Baszewisa Singera. Dominującym kolorem instalacji była biel, kolor Żydowskiej żałoby. Jak można było przeczytać na opisie wystawowej Stefanii Jabłońskiej, kolor biały sprawia, że instalacja jest zatrzymana w czasie. Dzięki czemu jeszcze bardziej skłania do refleksji i stawia pytanie o kondycję naszej pamięci, czy jest wyblakła, czy jeszcze żywa.  Po wernisażu był czas na prezentację gazety festiwalowej ?Sztukmistrz Gorajski? informującej o patronie festiwalu, wydarzeniach festiwalowych oraz tworzących go artystach. Następnie w Gminnym Ośrodku Kultury w Goraju odbył się spektakl w wykonaniu Teatru NN z Lublina ?Siedem opowieści nie tylko dla dzieci?. Spektakl nawiązywał tytułem do znanych ?Opowiadań dla dzieci? Singera. Na scenie pojawił się aktor ?opowiadacz czyli Witold Dąbrowski- dyrektor festiwalu oraz towarzyszący mu muzycy grający na kontrabasie i skrzypcach. Spektakl dostarczył uczty wyobraźni. Zakończeniem wieczoru był film fabularny ?Sztukmistrz z Lublina? wyreżyserowany przez Menahema Golana na podstawie książki Izaaaka Baszewisa Singera o tym samym tytule.

Drugi dzień festiwalowy odbył się na gorajskim rynku. Był to spektakl „Przyjaciele Sztukmistrza” z muzyką na żywo, fragmentami opowiadań Singera, historiami lokalnymi z elementami cyrku, akrobatyki powietrznej, tańca, teatru ognia. Spektakl wyreżyserował Konrad Biel- aktor Teatru Andersena z Lublina. Muzykę na żywo przygotowali Maciej Hanusek- gitarzysta, kompozytor i menadżer muzyczny, Buba Badje Kuyateh- kompozytor z Gambii oraz Agnieszka Mendel- wokalistka, aktorka i trenerka głosu. Na scenie wystąpili: Sofiia Popova- tancerka z Ukrainy, Jan Żórawski ? aktor, magister muzykologii, Krzysztof Kostera ? aktor cyrkowy i teatralny, Lital Natanzon- izraelska tancerka ognia, Nicole Lewicka- akrobatka sportowa, Aude Cattin ? artystka cyrkowa ze Szwajcarii. Widowisko przyciągnęło dużą grupę festiwalowiczów. Zachwyt nad widowiskiem malował się nie tylko w oczach, dzieci wyrażały swoje zadowolenie żywiołowym zachowaniem a dorośli gromkimi brawami i skupieniem.

Już teraz czekamy na kolejny rok i mamy nadzieję, że Goraj będzie nieodłączną częścią Festiwalu Śladami Singera.

Współorganizatorami wydarzenia była Gmina Goraj i Gminny Ośrodek Kultury w Goraju.

fot. Maciej Oleszczuk

 

 

Ostatnio dodane