Czcionka: A A+ A++ Kontrast Kontrast

Jubileusz Chóru ?NOSTER?

2019-09-02

 

Pełen wzruszeń i pięknych chwil był dzień 31 sierpnia 2019 r. dla chórzystów i przybyłych gości  na jubileusz 10-lecia działalności artystycznej Chóru ?Noster? Parafii pw. Św. Bartłomieja w Goraju. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w intencji chórzystów.

?Śpiew jest głosem Kościoła, niezbędną częścią jego uroczystości, czyni piękną nawet pustynię, daje zajęcie Aniołom, jest duchową ozdoba niebiańskiej republiki? ?Św. Bazyli Wielki. Cytat ten idealnie odzwierciedlał charakter jubileuszu. To, co zaprezentowali chórzyści przyprawiło odbiorców o łzy wzruszenia i pozwoliło na obcowanie z kulturą wysoką. Na potwierdzenie pięknego koncertu chór otrzymał długie owacje na stojąco. Koncert był podzielony na kilka części. W pierwszej części  chór zaśpiewał ? Laudate Dominum? – Charlsa Gounod?a, ?Salve Regina? ? Roberta Pearsall?a oraz ?Adoramus Te Christe?-Palestriny. W kolejnej cześci chór wykonał kompozycje ze współczesnej muzyki chóralnej: ?To miłość?- Jana Krutula, ?Ubi Caritas?- Oli Gjeilo, ?Gaudeamus hodie?- Earlene Rentz. Partię solową wykonała Ewelina Wójcik. Akompaniował na fortepianie Marcin Widz, a na flecie zagrała Monika Fijałkowska.

Chór zaprezentował również dwie pieśni patriotyczne: ?Czerwone maki na Monte Cassino? oraz ?O mój rozmarynie?. W ostatniej części koncertu chór wystapił z kwartetem smyczkowym ?Inny kwartet? z Zamościa, z którym zaprezentowali: ?Ave Maria? ? Jana Sebastiana Bacha i Charlsa Gounod?a- pieśń wykonała Anna Koziara, ?Panis angelicus- Cesara Franck?a, w której partię solową zaśpiewała Eliza Widz- Jagusztyn, ?Ave verum? ? Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Po koncercie odbyły się liczne podziękowania i gratulacje dla chóru z okazji jubileuszu. Specjalny list okolicznościowy wystosował do chórzystów pasterz naszej diecezji, biskup Marian Rojek. Gratulacje składał również m.in.: wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, wójt Gminy Goraj Antoni Łukasik i. ks. proboszcz parafii gorajskiej Tadeusz Bastrzyk oraz kanclerz kurii diecezji zamojsko-lubaczowskiej Michał Maciołek. Ponadto dyrygent chóru Diana Adamska otrzymała odznakę honorową ?Zasłużony dla Kultury Polskiej? ? polskie odznaczenie ministerialne przyznawane osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochrony kultury przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z okazji Jubileuszu Marszałek Województwa Lubelskiego  uhonorował dyrygentkę chóru oraz cór okolicznościowymi grawertonami i nagrodą okolicznościową. Oba odznaczenia i nagrodę wręczył Starosta Biłgorajski- Andrzej Szarlip. Nie zabrakło również gratulacji i prezentów od delegacji chórów z powiatu biłgorajskiego i zamojskiego, od stowarzyszeń i kół gospodyń wiejskich oraz od grup, które współpracują z chórem. Liczne podziękowania otrzymali chórzyści w postaci wyróżnień i dyplomów okolicznościowych. Również chór dziękował sponsorom, instytucjom i osobom, które w sposób szczególny przez ostatnie 10 lat wspierały działalność chóru.

Chór ?Noster? powstał we wrześniu 2009 roku z inicjatywy ówczesnego księdza proboszcza gorajskiej parafii ? Adama Marka. Chór  śpiewa przede wszystkim pieśni sakralne. Ale również ma w swoim repertuarze pieśni patriotyczne i ludowe. Prowadzi aktywną działalność koncertową, uczestniczy w licznych konkursach, przeglądach i festiwalach o randze wojewódzkiej, ogólnopolskiej i międzynarodowej zdobywając czołowe miejsca. W grudniu 2017 roku chór nagrał płytę z kolędami : ?Chwała niesie się po drogach?. Chór brał również udział w prestiżowych formach wokalno-instrumentalnych: ?Requiem? Wolfganga Amadeusza Mozarta i ?Oratorium Terezjańskie? Zbigniewa Małkowicza.

Ostatnio dodane