Czcionka: A A+ A++ Kontrast Kontrast

Kalendarz już jest

2017-12-11

Zdjęcia do szóstego stylizowanego kalendarza gminy Goraj zakończyły się 25 września, ale kalendarz można oglądać dopiero od 8 grudnia.  W tym dniu odbyło się spotkanie podsumowujące projekt ?Kiedy Goraj był Ładą czyli gorajscy Słowianie w obrazkach? w ramach, którego powstał kalendarz. Motywem przewodnim była mitologia słowiańska.

W tym roku padł rekord w ilości wykonanych zdjęć podczas 12 sesji  fotograficznych: ok. 5,5 tysiąca ( jest to szósta edycja kalendarza stylizowanego). Z tej liczby zostało wybranych 12 najlepszych zdjęć, które  umieszczono na każdy miesiąc kalendarzowy. Modelami do kalendarza zostali mieszkańcy gminy Goraj.  Pierwsza grupa bohaterów kalendarza została wyłoniona podczas castingu, druga grupa to osoby, które według realizatorów zadania najbardziej odpowiadały wyobrażeniom o słowiańskich postaciach mitologicznych.

Wśród bohaterów kalendarza pojawili się: Perun wraz z synkiem Peruńcem (Mariusz i Oskar Krzos), Kupała i Kostroma (Agata Skurzak i Antoni Widz), Swarożyc (Patryk Widz), Żywia(Paulina Walec), Północnica (Justyna Skurzak), Południca (Urszula Widz), Mokosz (Anna Garbacz), Płanetnik (Jarosław Małek), Wiły (Agata Piętak, Patrycja Wlizło, Izabela Więcław), Marzanna (Milena Kot), Leszy (Sławomir Miszczak) i Dziewanna (Patrycja Gzik). Kalendarz został wydany w nakładzie 400  i jest produktem rozdawanym w celach promocyjnych gminy Goraj i Programu Działaj Lokalnie X. W ramach projektu oprócz kalendarza został wykonany również mural o tematyce słowiańskiej  tuż przy siłowni plenerowej w Goraju. Mural powstał w ramach warsztatów plastycznych dla młodzieży w połowie października i przedstawia boginię Ładę. Młodzież biorąca udział w warsztatach oraz realizatorzy projektu pod koniec września odwiedzili również Gród Słowiański w Wólce Bieleckiej w powiecie Łęczyńskim. Tam poznawali życie dawnych Słowian, mieli możliwość zapoznania się z literami słowiańskimi, strzelaniem z łuku, wybijaniem monet, tańcem słowiańskim.

Bibliografia do tekstów w kalendarzu:

Czesław Białczyński, Mitologia słowiańska, 2009 r.

Aleksander Gieysztor, Mitologia Słowian Warszawa 2016 r.

Paweł Zych, Witold Vargas, Bestiariusz Słowiański, część 1 i 2, 2016.

www. domczarow.blogspot.com

www,slawoslaw,pl

www.słowianskibestiariusz.pl

Katarzyna Berenika Miszczuk, Sekretnik Szeptuchy, Warszawa 2017 r.

Sponsorzy kalendarza:
– P.W. Mikołaj Sajewski
– PHU Stanisław Gawda
– Apteka przy Rynku- Renata Klenk
– Gospodarstwo Rolne- Patryk Kowalski
– Bank SKOK Wisła
– Księgarnia SPINACZ

Projekt dofinansowano ze środków Programu ?Działaj Lokalnie X? Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w oraz Ośrodka Działaj Lokalnie Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej i  partnerów Gminę Biłgoraj oraz Miasto Gmina Biłgoraj.

Styczeń WIŁY

zdjęcia niepublikowane:

Luty PŁANETNIK

zdjęcia niepublikowane:

Marzec MARZANNA

zdjęcia niepublikowane:

Kwiecień DZIEWANNA

Zdjęcia niepublikowane:

Maj ŻYWIA

Zdjęcia niepublikowane:

Czerwiec KUPAŁA I COSTROMO

ZDJĘCIA NIEPUBLIKOWANE:

LIPIEC POŁUDNICA

ZDJĘCIA NIEPUBLIKOWANE:

SIERPIEŃ SWAROŻYC

ZDJĘCIA NIEPUBLIKOWANE:

WRZESIEŃ LESZY

ZDJĘCIA NIEPUBLIKOWANE:

PAŹDZIERNIK PERUN I PERUNIC

ZDJĘCIA NIEPUBLIKOWANE:

LISTOPAD PÓŁNOCNICA

ZDJĘCIA NIEPUBLIKOWANE:

GRUDZIEŃ MOKOSZ

ZDJĘCIA NIEPUBLIKOWANE:

 

Ostatnio dodane