Czcionka: A A+ A++ Kontrast Kontrast

Kalendarz na 2016 rok

2015-09-04

Kalendarz na 2016 rok już jest!

?Dziewczyna z perłą?, ?Dama z łasiczką?, ?Stańczyk? to tytuły nie tylko obrazów Wielkich Malarzy, ale również portrety mieszkańców gminy inspirowane znanymi dziełami sztuk plastycznych. Dwanaścioro z nich można oglądać w kalendarzu na 2016 rok, stworzonym przez Grupę Nieformalną ?Aaricia? z Goraja przy wsparciu Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych ?Zagrodzanie?.

Kalendarz powstał w ramach projektu  ?Zostań twarzą wolontariatu 2016!- w obrazach mistrzów?. Dziewczyny (grupę tworzą same panie) otrzymały  4 775 zł na wykonanie kalendarza na 2016 rok. Projekt trwał od 1 maja do 31 sierpnia 2015 r.

Każdy miesiąc w kalendarzu zakładał wystylizowanie postaci na podobieństwo wybranego obrazu znanego artysty. I tak:

Styczeń ? w role aniołka z obrazu Wlastimila Hofmana wcielił się Jaś Mazurek, bardzo sympatyczny i niezwykle cierpliwy model.

Luty- Kasia Żółw stała się piękną i dostojną damą z łasiczką z obrazu Wielkiego Mistrza Renesansu: Leonarda da Vinici

Marzec ? to miesiąc przemyśleć i zmian w przyrodzie stąd zadumany Piotr Doliński jako Stańczyk Jana Matejki

Kwiecień ? przyroda budzi się do życia, więc uosobieniem tego miesiąca stała się pełna życia Frida Kahlo czyli równie piękna i temperamentna Natalia Ziajko

Maj- ukwiecony miesiąc i Katarzyna Chorębała w liliach jak w obrazie słynnego secesyjnego artysty Alfonsa Muchy

Czerwiec- już nieco bardziej niepokojący, Zatruta studnia (Chimera) Jacka Malczewskiego to obraz symboliczny, w rolę chimery wcieliła się Agata Piętak

Lipiec ? postarzona o kilkanaście lub kilkadziesiąt lat Bożena Czubacka w roli ?Żydówki z cytrynami? Aleksandra Gierymskiego

Sierpień ? Bardzo podobna i bardzo piękna Ola Pyda jako Pola Negri z obrazu Tadeusza Styki

Wrzesień ? Andrzej Łupina w zamaszystym kołnierzu jako postać z obrazu El Greco

Październik ? słynna ?Dziewczyna z perłą?, wielokrotnie już odtwarzana, powielana przez fotografów, filmowców, u nas wcieliła się w nią Monika Borsuk

Listopad ? Magdalena Mękal w melancholicznym obrazie Olgi Boznańskiej ?Dziewczynka z chryzantemami?

Grudzień ? Tomasz Pąk w roli ?Czytlenika? Auguste Renoir?a.

Z jednej strony kalendarz spełnia rolę edukacyjną: zainspirowanie do poznania dzieł wielkich twórców, utrwalenie znajomości dzieła, z drugiej strony spełnia rolę integracyjną i rozwijał kreatywność osób zaangażowanych przy pracy nad kalendarzem oraz promował wolontariat. Osoby pracujące przy kalendarzy wcieliły się w rolę fryzjerów, wizażystów, stylistów, fotografów, scenografów, reżyserów planu zdjęciowego itp. Modelami byli mieszkańcy gminy Goraj w różnym wieku.

Kalendarz został wydrukowany w ilości 300 sztuk. W ramach prac nad kalendarzem powstało ponad 1000 zdjęć. Niektóre z nich, niepublikowane w kalendarzu można było zobaczyć podczas spotkania podsumowującego 24 sierpnia 2015 r;. w Gminnym Ośrodku Kultury w Goraju.

Dofinansowanie zostało przyznane w ramach konkursu grantowego projektu „Lubelskie Lokalnie Mikrodotacje FIO” , którego operatorem jest Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.

Koordynatorem projektu jest Monika Misa, natomiast pomagali jej: Jadwiga Widz, Urszula Widz, Marta Miszczak, Magdalena Mękal, Łukasz Bracha, Monika Kowalik i kilkanaście osób ? wolontariuszy.

Projekt dofinansowany ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

retusz zdjęć w artykule: Monika Kowalik

Wizaż: Marta Miszczak

Fotografia: Magdalena Mękal, Urszula Widz, Monika Misa, Marta Miszczak, Jadwiga Widz

Stylizacja: Marta Miszczak, Monika Misa, Jadwiga Widz

Retusz w kalendarzu: Łukasz Bracha i Monika Kowalik

 

 

Ostatnio dodane