Koło Jana, Koło Jana

2013-06-18

Noc Sobótkowa inaczej zwana Nocą Świętojańską odbywa się w Wigilię Św. Jana czyli 23 czerwca. W Goraju święto to miało miejsce 16 czerwca, o tydzień wcześniej. Rozpoczęło się o godz. 21.00 korowodem z rynku do źródełek w Zastawiu.

??Koło Jana, koło Jana
– Tam dziewczęta się schodziły
Sobie ogień nałożyły,
Tam ich północ ciemna naszła.
Nocel mała, kopiel moja??

Korowodowi towarzyszyli chłopcy z pochodniami, dziewczęta z wiankami oraz zespół bębniarski  z Biłgoraja ( grupa zorganizowana przez Michała Szulca). Po przybyciu na miejsce odbyło się tradycyjne widowisko sobótkowe: puszczanie wianków na wodę, odpędzanie widziadeł i czarownic, palenie ziół w ognisku i skakanie przez ogniska. Nie zabrakło również tańców i szukania kwiatu paproci. Imprezę uświetniali bębniarze i  chór Bel Canto, który śpiewał takie pieśni jak: ?Koło Jana?, ?W moim ogródeczku?, ?Matulu Moja? czy też ?Tam w ogródecku lelija?.

??- Tam dziewczęta się schodziły
Sobie ogień nałożyły,
Tam ich północ ciemna naszła…
…Koło Jana, koło Jana,
Tam dziewczęta się schodziły,
Sobie ogień nałożyły,
Tam ich północ ciemna naszła??

Imprezę zakończył pokaz Tańca z ogniem w wykonaniu grupy młodzieżowej: Bychawskiej Grupy Fireshow.

Organizatorami imprezy byli: Nieformalna Grupa ?Cebularze?, ?Gminny Ośrodek Kultury w Goraju i OSP w Goraju.

??Tam na górze ogień gore,
Na tej górze dwoje drzewa.
Jedno drzewo, boże drzewo,
Na tym drzewie kolebeczka.
W tej kolebce panna Hanna,
Kołychali, dwa braciszki.
Kołychali, rozbombali,
Rozbombali ? wyrzucili (?)

– Nocel mała, kopiel moja, Nocel mała, kopiel moja
– Nocel mała, kopiel moja Nocel mała, kopiel moja…?

Noc Świętojańska odbyła się w ramach projektu ? Coolturalny Goraj? realizowanego  przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu ?Młodzież w działaniu?