2017-10-24

LEĆ GŁOSIE PO ROSIE

Konkurs wykonania tradycyjnych pieśni z Roztocza Gorajskiego

Jędrzejówka, gm Goraj 12.11.2017

Udział w konkursie polega na wykonaniu podczas koncertu konkursowego jednej z tradycyjnych pieśni ludowych z Roztocza Gorajskiego (okolice Goraja Frampola, Radecznicy i Turobina)

Pieśni wykonywane będą bez akompaniamentu i bez podkładu muzycznego.

Zgłoszenia przyjmujemy do dnia 9 listopada.

Szczegółowe informacje, zasady uczestnictwa  i formularz zgłoszeniowy na stronie www.konkurs.muzykaroztocza.pl

Na stronie znajdziecie również kilkanaście nagrań i podpowiedzi innych źródeł repertuaru.

Przyjmowane będą zarówno zgłoszenia indywidualne, jak i grupowe (maksymalnie do 4 osób).

Dla wykonawców wyróżnionych w konkursie przewidziane są nagrody rzeczowe.

Koncert konkursowy odbędzie się dnia 12 listopada 2017 o godz. 16.00 w remizie OSP w Jędrzejówce (gm. Goraj)

Po koncercie zapraszamy na potańcówkę przy starodawnej muzyce z regionu.

Organizatorem konkursu jest Gminny Ośrodek Kultury w Goraju przy współpracy Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura ? Interwencje 2017

Szczegółowe informacje i zasady konkursu

Udział w konkursie polega na wykonaniu podczas koncertu konkursowego w dniu 12 listopada 2017 jednej z tradycyjnych pieśni ludowych z Roztocza Gorajskiego (terenu gmin Goraj, Frampol, Radecznica, Turobin, Chrzanów, Dzwola)

Przez ?tradycyjne pieśni ludowe? rozumiemy utwory miejscowego pochodzenia lub tradycyjnie wykonywane na tym terenie pieśni pochodzące z wiejskiej tradycji, lokalnego przekazu międzypokoleniowego. Sugerujemy wykorzystanie pieśni z repertuaru świeckiego (obrzędowe, liryczne a nawet przyśpiewki), choć lokalne warianty utworów o charakterze religijnym również są dopuszczalne.

Pieśni wykonywane będą bez akompaniamentu i bez podkładu muzycznego.

Konkurs kierujemy do mieszkańców Roztocza Gorajskiego, ale także osób z innych regionów ? zarówno początkujących, jak i już zajmujących się śpiewem.

Uczestnicy do zaprezentowania wybiorą jedną pieśń spośród:

–        przykładowych nagrań archiwalnych udostępnionych wcześniej przez organizatora na stronie internetowej konkursu www.konkurs.muzykaroztocza.pl (materiały pojawią się 25 października)

–        pozyskanych/nauczonych samodzielnie od wiejskich wykonawców z regionu ? z przekazu rodzinnego, poznanych przez kontakt z lokalnymi śpiewakami starszego pokolenia

–        opublikowanych w wydawnictwach płytowych lub książkowych, a także pochodzących z archiwów placówek naukowych i instytucji kultury (podpowiedzi poniżej).

Wybór i źródło pochodzenia wykonywanego materiału będzie zaznaczane przez uczestnika w formularzu zgłoszeniowym.
W sytuacji, gdy wielu uczestników konkursu zadeklaruje w zgłoszeniu wykonanie tego samego utworu, organizator może uzależnić przyjęcie zgłoszenia od zmiany repertuaru.
Przedmiotem oceny, oprócz walorów artystycznych wykonania, będzie zgodność stylu z miejscową tradycją, a w przypadku repertuaru spoza zestawu propozycji przedstawionych przez organizatorów również sam repertuar, jego oryginalności i autentyczność.
Prezentacje konkursowe oceniać będzie jury, którego skład wyłoniony został spośród badaczy i praktyków folkloru muzycznego regionu oraz wybitnych wykonawców starszego pokolenia.
Dla wykonawców wyróżnionych w konkursie przewidziane są nagrody rzeczowe. Fajne, choć raczej skromne.

Po koncercie zapraszamy na potańcówkę przy starodawnej muzyce z regionu.

Organizatorzy festiwalu nie zapewniają uczestnikom noclegu, wyżywienia ani zwrotu kosztów dojazdu.

Przyjęcie zgłoszenia konkursowego stanowi decyzję organizatora. O przyjęciu uczestnicy informowani są przez organizatora.

Termin zgłoszeń upływa 9 listopada 2017, jednak w przypadku dużej ilości zgłoszeń organizatorzy zastrzegają sobie możliwość wcześniejszego zamknięcia naboru, radzimy więc nie zwlekać do ostatniego dnia. Maksymalna ilość wykonawców w konkursie to 12 ?podmiotów?

Prosimy o wypełnienie formularza i przesłanie go w pliku doc. lub pdf e-mailem na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. (preferowane) lub pocztą na adres: Towarzystwo dla Natury i Człowieka, ul. Głęboka 8a 20-612 Lublin

Przesłanie zgłoszenia oznacza akceptację niniejszych zasad oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie i przechowywanie danych osobowych do celów realizacji konkursu, zgodę na wykonywanie dokumentacji audiowizualnej oraz zgodę na przekazanie praw autorskich do wykonania (nagrania występu), w tym do jego publikacji.

Przykładowe źródła repertuaru:

-?Dajcie stołka cisowego. Muzyka tradycyjna Roztocza Gorajskiego? (płyta CD załączona do książki) (wyd. GOK Goraj 2016)

-płyty z serii ?Muzyka Źródeł? Polskiego Radia (?Lubelskie?, i inne)

– ?Anna Malec i kapela Braci Bździuchów? (w serii ?Muzyka Źródeł?) Polskie Radio/RCKL 2014

-?Spod Niebieskiej Góry? , In Crudo 2009

– www.muzykaroztocza.pl

-Archiwum Instytutu Sztuki PAN cadis.ispan.pl, www.dismarc.org/ (zasoby można przeszukiwać według miejscowości, wykonawców, autorów nagrań)

– Polska pieśń i muzyka ludowa. Źródła i materiały. Lubelskie cz I-V. Lublin 2011 (nagrania na CD załączonych do książki oraz słowa i zapisy nutowe)

?Stanisław Fijałkowski z Chrzanowa. Portret śpiewaka? In Crudo 2011

– Jan Adamowski ?Śpiewanejki moje? Lublin 2003; ?Śpiewanejki moje. Część druga? Lublin 2005 (słowa i zapisy nutowe)

– wydawnictwa lokalne np.

Z uwagi na specyfikę materii muzycznej sugerujemy wykorzystanie w pierwszym rzędzie zapisów dźwiękowych. Przede wszystkim zachęcamy jednak do eksplorowania żywej pamięci i źródeł lokalnych (muzea, ośrodki kultury).