Konkurs na teledysk do muzyki tradycyjnej

2019-06-14

KONKURS NA TELEDYSK DO MUZYKI Z ROZTOCZA -Regulamin

Gminny Ośrodek Kultury w Goraju we współpracy z Towarzystwem dla Natury i Człowieka zaprasza do udziału w konkursie na krótki materiał filmowy ilustrowany muzyką tradycyjną pochodzącą z regionu Roztocza Zachodniego.

Zgłoszenia przyjmowane są  do 15 września 2019 r.

Uczestnicy konkursu

Konkurs skierowany jest do młodzieży w wieku 13-35 lat z terenu całej Polski.

Filmy

Konkurs dotyczy filmów krótkometrażowych (1-5 minut) wykonanych w dowolnej technice

(film cyfrowy, analogowy, animacja cyfrowa lub poklatkowa, non-camera i in.)

Do wyboru uczestników pozostawiamy również formułę. Może to być filmowa impresja, inscenizacja aktorska, fabuła lub abstrakcja, klasyczny video-clip z udziałem wykonawców, a nawet ciekawie i autorsko zaaranżowana dokumentacja występu muzycznego.

Podstawowym warunkiem jest wykorzystanie w filmie ścieżki dźwiękowej w postaci nagrań muzyki tradycyjnej z regionu Roztocza Gorajskiego ? jednego utworu lub fragmentu, ew fragmentów kilku utworów (wiązanka). Nagrania te powinny stanowić główny element ścieżki dźwiękowej filmu.

Filmy zgłaszać można niezależnie od daty ich powstania.

Muzyka

Jako tło dźwiękowe wykorzystane mogą być nagrania instrumentalne lub wokalne, zarówno archiwalne jak i współczesne, w tym zrealizowane specjalnie na użytek filmu. Powinny zawierać  pieśni lub melodie tradycyjnie wykonywane w okolicach Batorza, Goraja, Frampola, Radecznicy, Szczebrzeszyna czy Turobina.

Możliwe jest wykorzystanie nagrań opublikowanych w dostępnych wydawnictwach płytowych lub zasobach internetowych (przykładowy spis dostępnych publikacji poniżej). W takim przypadku kwestia praw autorskich stanowi pewne ograniczenie dla ewentualnej publikacji filmów. Niewykluczone jest jednak pozyskanie zgody wydawcy lub wykonawców.

Zachęcamy również do kontaktu z muzykami i śpiewakami wykonującymi dawny roztoczański repertuar, zarówno wiejskimi mistrzami jak i ich naśladowcami i uczniami. Możemy w tym pomóc.

Wdzięcznym i bardzo charakterystycznym dla regionu materiałem muzycznym mogą też być ?staromodne? utwory wykonywane przez działające na Roztoczu orkiestry dęte, również te aktualnie działające (np. Goraj, Zaburze, Zdziłowice, Frampol, Dzwola)

Dobrą okazją do wykonania nagrań, kontaktu z wykonawcami i poznania muzyki są koncerty, potańcówki, warsztaty przygotowywane na lato m.in. przez organizatorów konkursu (np. ?Fanfara? w Chłopkowie 27-31.08.2019)

Organizatorzy zachęcają do kontaktu i konsultacji wybranego repertuaru, mogą również udzielić innej pomocy dotyczącej muzycznej strony prac konkursowych.

Kontakt:

Koordynator konkursu ? Krzysztof Gorczyca tel 81/743-71-04,  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Ocena i nagrody

Dla zwycięzców przewidziano nagrody rzeczowe. Za I miejsce nagroda rzeczowa o wartości 1000 zł, za II miejsce nagroda o wartości 500 zł, za III miejsce nagroda o wartości 300 zł oraz dwa wyróżnienia: dwie nagrody o wartości 100 zł.

Laureatów wybierze komisja konkursowa powołana przez organizatora.

Przedmiotem oceny będzie zarówno filmowe rzemiosło jak i sam pomysł, ?współbrzmienie? obrazu z muzyką, dobór materiału muzycznego.

Nie przewiduje się podziału na kategorie, jednak w przypadku dużego zróżnicowania komisja może przyznać oddzielne wyróżnienia w wydzielonych kategoriach np. wiekowych.

Oddzielne wyróżnienie przewidziano dla najlepszego filmu z Gminy Goraj

Wręczenie nagród i ogłoszenie wyników nastąpi podczas koncertu finałowego konkursu planowana na październik 2019

Na filmy czekamy do 15 września 2019

Maksymalna długość filmu 5 minut

Film w postaci pliku MPEG lub MP4 wraz z formularzem zgłoszeniowym należy dostarczyć do dnia 15.09.2019 na nośniku (CD/DVD lub pamięć przenośna) do Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju (ul. Frampolska 23 )

lub e-mailem jako link do ściągnięcia na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. (preferowane)

Film powinien zawierać tekstowe określenie twórców oraz wykonawców muzyki

Przesłanie zgłoszenia oznacza akceptację niniejszych zasad konkursu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie i przechowywanie danych osobowych do celów realizacji konkursu, a także zgodę na wykonywanie na publikację i publiczne odtwarzanie zgłoszonego filmu oraz zgodę na utrwalanie wizerunku w trakcie gali finałowej na potrzeby dokumentacji i promocji konkursu.

Podpowiedzi dotyczące źródeł repertuaru muzycznego

• Encyklopedia muzyki tradycyjnej Roztocza i okolic www.muzykaroztocza.pl
  • CD ?Dajcie stołka cisowego. Muzyka tradycyjna Roztocza Gorajskiego? (płyta CD załączona do książki) (wyd. GOK Goraj 2016)
  • CD „Ku onej dolinie. Muzyka tradycyjna Roztocza Szczebrzeszyńskiego” (Płyta CD załączona do książki) (wyd. GCK w Radecznicy 2017)