Muzyka Roztocza w Goraju

2014-11-27

Przedmiotem zajęć będzie technika naturalnego śpiewu „otwartym głosem”, charakterystycznego dla folkloru muzycznego Lubelszczyzny i Roztocza, do dziś praktykowanego  przez najwybitniejsze ludowe śpiewaczki i zespoły śpiewacze, kultywujące autentyczny styl i dawny repertuar. Warsztaty obejmują ćwiczenia oddechowe i głosowe, poznawanie (m.in z nagrań archiwalnych) i naukę wybranych pieśni – weselnych, lirycznych, kołysanek oraz stylu charakterystycznego dla zachodnioroztoczańskiej tradycji.

Prowadzenie: Agnieszka Szokaluk (Lublin)

Mistrzowie tradycji z Roztocza – wykład

niedziela, 7 XII , godz 17.30

Opowieść o dawnych muzykach z okolic Goraja – Jędrzejówki, Radzięcina Gródek i innych miejscowości. Prezentacja archiwalnych nagrań i fotografii: usłyszymy wydobyte z archiwów głosy i grę muzyków

urodzonych w XIX wieku – przodków wielu dzisiejszych mieszkańców okolic Goraja

(miejsce: Zespół Szkół w Goraju)

Koncert „Roztocze Kolberga”

niedziela 7 XII  godz 18.30

W programie:

– pieśni i melodie „od Frampola, Dzwoli, Radecznicy, Turobina„, spisane w latach 50.

i 60. XIX wieku przez Oskara Kolberga

– melodie nagrane w 1950 roku Radzięcinie, Kocudzy, Jędrzejówce, Podlesiu zachowane w warszawskich archiwach

– pieśni weselne i oberki nauczone od roztoczańskich mistrzów

Wykonawcy to młodzi muzycy z Lublina, Warszawy i Krakowa – uczniowie najwybitniejszych współczesnych wiejskich śpiewaków i skrzypków m.in z zachodniego Roztocza

(miejsce: Zespół Szkół w Goraju)

Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny

Wydarzenie odbywa się w ramach Roku Oskara Kolberga

Rok 2014 ogłoszony został przez Sejm RP Rokiem Oskara Kolberga – jednego z najwybitniejszych europejskich etnografów, który w latach 50. i 60. zapisywał m.in pieśni z okolic Dzwoli, Frampola, Turobina.

Organizator: Towarzystwo dla Natury i Człowieka, Lublin ul Głęboka 8a www.ekolublin.pl, facebook.com/tdnicz

www.muzykaroztocza.pl

encyklopedia muzyki tradycyjnej Roztocza

Warsztaty śpiewacze

5-7 XII piątek – niedziela

Nauka śpiewu tradycyjnego i starych pieśni z okolic Biłgoraja, Frampola i Janowa.

Zajęcia przeznaczone są dla kobiet.
Ilość miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy.
zapisy i szczegółowe informacje: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. 81-743-71-04

wymagane jest uczestnictwo we wszystkich zajęciach

pierwsze spotkanie piątek (5 XII) 16.00 – 19.00