Nagrodzeni na uroczystościach powiatowych

2018-10-17

13 października w Biłgorajskim Centrum Kultury w Goraju odbył się Powiatowy Dzień Twórcy Kultury oraz Powiatowy Festiwal Piosenki Ludowej. Mieszkańcy Gminy Goraj zostali tam wyróżnieni i docenieni.

W tym roku nagrodę Powiatowego Twórcy Kultury z Goraja otrzymał Patryk Widz. Patryk Widz to młody i bardzo utalentowany mieszkaniec Goraja. Od lat współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Goraju. Obecnie jest studentem psychologii na UMCS w Lublinie. Patryk odkąd zamieszkał w Goraju w sposób szczególny zaangażował się w życie społeczne i kulturalne miejscowości. Zaczął uczęszczać na zajęcia teatralno- recytatorskie. Był laureatem konkursów recytatorskich. Patryk często angażował się w różne spektakle i widowiska. Przez kilka lat był lektorem przedstawienia świętojańskiego w Dzień Kupały, od wielu lat jest również aktorem widowiska sylwestrowego pn. ?Diabełki?, które  przygotowywane jest przez strażaków gorajskich w każdy sylwestrowy wieczór. Po ukończeniu szkoły w Goraju jego zaangażowanie mimo wielu zajęć w technikum nie zmniejszało się. Patryk w 2016 i 2017 roku brał udział w Narodowym Czytaniu organizowanym prze GOK i Bibliotekę. Trzykrotnie, jako model, brał udział w kalendarzu stylizowanym wydawanym przez GOK. Kończąc gimnazjum w Goraju otrzymał nagrodę Osobowości Gimnazjum.  W powiecie biłgorajskim znany jest z licznych konkursów recytatorskich i literackich min.: w 2015 i 2017 roku zdobył I nagrodę w regionalnym konkursie ?Booktalking czyli gawęda o książce? organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu. W 2016 roku Patryk otrzymał nagrodę najlepszego mówcy podczas Debat Oxfordzkich organizowanych w BCK w Biłgoraju. W 2017 roku Patryk został członkiem Parlamentu Dzieci i Młodzieży Województwa Lubelskiego, był jedynym uczniem ze szkół biłgorajskich, który zasiadał w jego ławach. Jednym z jego ostatnich osiągnięć było wydanie książki ?Lir. Przebudzenie?. Patryk jest najmłodszym autorem publikacji beletrystycznej o tematyce fantastycznej w historii gminy Goraj. Miał dużą potrzebę podzielenia się z kimś tym, co mu w duszy drzemie. Kreując postacie i wydarzenia w książce inspirował się ludźmi z otoczenia oraz ulubioną literaturą fantastyczną taką jak: ?Wiedźmin? czy dzieła Tolkiena. Już teraz planuje wydanie kolejnej części ?Lira?, a w przyszłości również napisanie innych książek, nie tylko o tematyce fantastycznej.

Tego samego dnia w BCK odbył się również Powiatowy Festiwal Piosenki Ludowej. Wszystkie prezentacje konkursowe oceniało jury w składzie: Kornelia Rudy, Ewa Maciocha, Zofia Siek, Jan Szymaniak. Gminę Goraj reprezentowały dziewczęta z Młodzieżowego Zespołu Wokalnego prowadzonego przez Dianę Adamską. Grupa zajęła II miejsce. Na scenie zaprezentowały się również Zespół Wokalno – Instrumentalny „Zawierucha”, działający przy MDK, Ludowy Zespół Śpiewaczy ?Aleksandrowiacy?, Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej, Zespół Wokalny „Gospa” z Karolówki, Zespół Majdanianki z Majdanu Nepryskiego, Zespół Muzyczny ?Odnowa? z Rogali, Zespół Folkowy ?Za horyzontem? z Zawadki, Zespół Wokalny Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, Zespół Wokalny „Iskierki” z Turobina i Kapela Turobińska.

.