Narodowe Czytanie 2018

2018-09-12

8 września w całej Polsce odbywała się siódma akcja „Narodowego Czytania”. W Goraju miała miejsce po raz trzeci. W tym roku lekturą było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbyła się w roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

W Goraju akcja czytelnicza miała miejsce w skwerku gorajskim. W czytaniu wzięły udział osoby wyznaczone przez organizatorów oraz ochotnicy: Marta Miszczak-Najda, Iwona Paszko i Urszula Widz z Gminnego Ośrodka Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej, Andrzej Świca, Joanna Wieleba ?Kuźma, Łukasz Bracha, Joanna Sobstyl oraz Celina Klenk z Urzędu Gminy, Elżbieta Różańska- dyrektor ZS, Marek Papierz – nauczyciel, Marta Bracha-nauczyciel, Ewa Skiba- nauczyciel,Gabriela Gąbka i Roksana Rożek – uczennice ze Zespołu Szkół w Goraju, ksiądz proboszcz Tadeusz Bastrzyk, Janina Łupina i Kamil Wykrętek oraz Olga Wykrętek.

„Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracająć uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także błędy i zaniechania.

Narodowe Czytanie odbyło się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.

Organizatorami wydarzenia w Goraju był Gminny Ośrodek Kultury w Goraju oraz Gminna Biblioteka Publiczna.