Czcionka: A A+ A++ Kontrast Kontrast

Podsumowanie 2020 roku w gorajskiej kulturze

2021-01-04

Nowy Rok  skłania do przemyśleń, do robienia podsumowań. Co udało nam się zrealizować?

Mimo dwóch poważnych przeszkód: generalnego remontu budynku GOK i pandemii udało nam się zrealizować 11 imprez, kalendarz stylizowany, wydać  ?Cebulankę?, zrealizować dwa projekty dofinansowane z NCK i Działaj Lokalnie ? pozyskać 39 tys. zł. Nie zabrakło prac fizycznych, biurowych i twórczych. Zebraliśmy także materiały do książki o osobach pochowanych w zabytkowych grobach nekropolii gorajskiej oraz uaktualniliśmy informacje do nowego informatora turystycznego.

 

Styczeń

Może nie wszyscy wiedzą, ale rok zaczął się nam baaaaardzo ciężko. Wymiana pieca w styczniu! Prace remontowe w pełni. I w tych szalonych budowlanych warunkach udało nam się przygotować do XII Gorajskiego Kolędowania oraz brać czynny udział w I Orszaku Trzech Króli. Jeszcze w styczniu udało nam się ostatnim rzutem na taśmę złożyć wniosek do NCK.

A pod koniec stycznia Dziecięcy Zespół Wokalny przygotowany przez Dianę Adamską zdobył III miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Puławach.

Luty

W lutym organizowaliśmy wyjazd do kina dla młodzieży na film ?Małe kobietki? i to było ostatni wyjazd dla uczestników zajęć artystycznych pod szyldem GOK w 2020 roku. W połowie lutego zorganizowaliśmy wspólnie z Towarzystwem dla Natury i Człowieka potańcówkę ?Blacha nie marznie? z udziałem Warszawskiej Orkiestry Tanecznej Bonanza z Warszawy oraz Gminnej Orkiestry Dętej z Goraja. Tańce do późnych godzin nocnych odbyły się remizie w Zagrodach.

 

Marzec

Dzień przed wprowadzeniem restrykcyjnych obostrzeń, 10 marca zorganizowaliśmy Dzień Kobiet w Zespole Szkół w Goraju z udziałem kabaretu Czwarta Fala z Kielc. Od 11 marca zawieliśmy zajęcia artystyczne z dziećmi i młodzieżą. Była też dobra wiadomość w marcu: otrzymaliśmy dotację w wysokości 35 tys .zł, na realizację projektu ?Nie siodoj, nie godoj tylko tańcz i śpiewaj!? z Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska. W marcu świętowaliśmy również 90-lat Janiny Pydo- ludowej śpiewaczki z Zastawia oraz 80-lat kapelmistrza Gminnej Orkiestry Dętej ? Józefa Czerwa. Z tej okazji przygotowaliśmy szczególne prezenty od GOK-u  oraz  portrety jubilatów wykonane linorytowo przez Barbarę Garbacz.

 

Kwiecień

Był miesiącem zawieszenia, przeobrażenia i planowania. Zaczęliśmy pracę nad dwiema publikacjami, których finał będzie miał miejsce w 2021 roku: aktualizacją Informatora Turystycznego, Książki o biogramach osób pochowanych w najstarszych nagrobkach na cmentarzu ?Odczytanie z kamienia?(tytuł roboczy).

Instruktor ds. plastyki pracowała nad obrazami, grafikami do wykorzystania na gadżetach promocyjnych, które mieszkańcy gminy oraz goście mogli  dostać podczas różnych wydarzeń.

Maj

To miesiąc przeniesienia wielu działań do Internetu: stworzenie galerii retro, szkoleń online i wydarzeń online.

Czerwiec

Otrzymaliśmy dotację na realizację projektu ?Na żółto i na niebiesko – optymistyczna kreacja przestrzeni lokalnej po/w trakcie/pandemii? z Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej w ramach Programu Działaj Lokalnie. Kwota dotacji: 4 tys. Wniosek o grant został napisany w kwietniu.

Ponadto braliśmy udział w część konkursowej- przygotowaliśmy konkurs wiedzy o gminie, Porytowym Wzgórza i parafii gorajskiej.

Zaczęliśmy również zbierać kostiumy i rekwizyty do kalendarza na 2021 i nieśmiało negocjować ceny z artystami na koncerty sierpniowe i wrześniowe.

Lipiec

Mimo ciągłych obostrzeń epidemicznych zaczęliśmy planować imprezy i wydarzenia kulturalne z zachowaniem reżimu sanitarnego. W lipcu również ruszyliśmy ze zdjęciami do Kalendarza stylizowanego na 2021 rok oraz spotkaniami organizacyjnym w sprawie realizacji projektu dotyczącego sztuki w przestrzeni w ramach programu Działaj Lokalnie.

 

Sierpień

Mimo deszczu i upałów przychodzących falami zorganizowaliśmy V Grę Uliczną w Goraju  pn.: ? O gruszce i o pietruszce?. Gra dotyczyła zadań z różnych dziedzin. Wydarzenie rozpoczęło się odprawą w parku gorajskim, gdzie na starcie każda z drużyn otrzymała mapy, kolejność odnajdowania  postaci, gadżety promocyjne i ogólne zasady uczestnictwa.

24 sierpnia w dzień odpustu w Goraju zorganizowaliśmy  Festyn z tradycjami. Festyn odbył się  w ramach projektu „Nie siodoj, nie godoj – tylko tańcz i śpiewaj” dofinansowanego z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020. Na festynie można było posmakować smakołyków kgw i stowarzyszeń. Na scenie posłuchać lokalnych wykonawców oraz gości: Andrzjeowych Nutek, Góralskiej Hory, Drewutni oraz Roxait.   W świat tradycji i dawnych rzemiosł wprowadził nas  Gród Słowiański z Wólki Bieleckiej oraz Wioska Ginących Zawodów z Koronowa.

 

Wrzesień

Jesień obfitowała w wydarzenia. Początek tradycyjnie rozpoczął się Narodowym Czytaniem. Wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną czytanie zainscenizowaliśmy przy starym domostwie śp. Mieczysława Omiotka.

W drugiej połowie września przygotowaliśmy VI Międzygminny Festiwal Muzyki Ludowej im. Anny Malec. Festiwal odbył się inaczej, ponieważ w formule nagraniowej. 20 września 2020 roku remiza w Jedrzejówce rozbrzmiewała nie tylko od pieśni śp. Anny Malec, ale również od melodii tradycyjnych Roztocza Gorajskiego.

Jeszcze we wrześniu miały miejsce dwa wydarzenia kulturalne. Takiego koncertu w naszej gminie, jaki miał miejsce w Hoszni Ord. nie było. W jesienny wieczór, bez sceny, na trawie, gdzie głos instrumentów i muzyków odbijał się od roztoczańskich pagórków. Koncert muzyki tradycyjnej odbył się w ramach Jesiennej Fanfary organizowanej wspólnie z Towarzystwem dla Natury Człowieka z Lublina. Podczas klimatycznego koncertu zaśpiewały Hosznianki, Janina Pydo z Agnieszką Szokaluk ?Gorczycą oraz Warszawska Orkiestra Bonanza z Warszawy. Podczas wydarzenia odbyło się również wspomnienie Śp. Eugenii Czajka, śpiewaczki ludowej.

27 września 2020 roku w remizie w Zagrodach (gmina Goraj)  odbyło się ostatnie wydarzenie w ramach projektu ?Nie siodoj, nie godoj- tylko tańcz i śpiewaj? realizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Goraju. Było to połączenie koncertu z potańcówką. Na potańcówce uczestnicy wydarzenia mogli posłuchać lokalnej Gminnej Orkiestry Dętej oraz Zespołu Jarzębina z Kocudzy i Kapeli Bornego z Podzamcza (Lublin).

 

Październik i listopad

Dla nas był to czas urlopów. W lecie nie mogliśmy pozwolić sobie na zwolnienie tempa. Oprócz urlopów przez dwa miesiące intensywnie pracowaliśmy przy realizacji  naszego  drugiego projektu dofinansowanego z zewnątrz. Projekt nosił nazwę ?Na żółto i na niebiesko – optymistyczna kreacja przestrzeni lokalnej po/w trakcie/pandemii w ramach  programu dofinansowano ze środków ?Działaj Lokalnie? Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.W ramach projektu powstały: kwietnik w kształcie rozlanej farby wraz z konstrukcją w kształcie tubki, zasadzono wrzosy, lampion inspirowany ludowym pająkiem, lampion w kształcie nuty, instalacja z kolorowych tasiemek wokół altany, mural: geometryczna Mona Lisa oraz dziewczynka czytającą książkę i symbole świąteczne (piernik, skarpeta Św. Mikołaja i choinka). Na początku miesiąca zorganizowaliśmy głosowanie online w na najlepszy występ podczas festiwalu Anny Malec w Jędrzejówce.

 

W listopadzie również odbyły się skromne uroczystości związane z Odzyskaniem Niepodległości przez Polskę.

 

Grudzień

W pierwszej połowie grudnia otrzymaliśmy efekt kilkumiesięcznej pracy Nieformalnej Grupy ?Aaricia? czyli Kalendarz stylizowanego ?Glaomur w każdym wieku? w nakładzie 600 sztuk.  Przygotowaliśmy  również wystawę zdjęć niepublikowanych i nieretuszowanych. Wystawa wkrótce będzie dostępna dla każdego lub jeśli nie będzie to możliwe przygotujemy ją online.

W miedzy czasie zaczęliśmy urządzać się po remoncie: sprzątać, porządkować i organizować pracę w wyremontowanym budynku.  Nie zabrakło również prac administracyjnych, biurowych i rozliczeń z projektami.

 

Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli, życzliwym i wspierającym za wspólne działania w 2020 roku. Dziękujmy za to, że jesteście ? bo dla Was pracujemy. Życzymy dalszej owocnej współpracy oraz by Nowy Rok przyniósł wiele radości, nowych pomysłów i zapału twórczego.

Jeśli  Państwo czegoś nie wiedzą, coś Państwa intryguje zapraszamy do GOK-u. Przyjdźcie, zapytajcie, napiszcie, zadzwońcie. Jesteśmy otwarci na sugestie, odpowiadamy wyczerpująco na pytania i możemy wprowadzić Was w  świat kultury.

Ostatnio dodane