Czcionka: A A+ A++ Kontrast Kontrast

Podsumowanie X edycji festiwalu

2024-09-18

Czas na podsumowanie X Międzygminnego Festiwalu Muzyki Ludowej im. Anny Malec w Jędrzejówce, który odbył się 15 września 2024 r. 🍂🌳🌿

Jak zawsze był to czas pięknych spotkań, owocnych rozmów, muzyki zapadającej w ucho i serca, a także dobrej energii i niepowtarzalnej atmosfery!

A Wam drodzy uczestnicy bardzo dziękujemy, że mimo uciążliwej pogody i niedogodności z nią związanych byliście, bawiliście się i cierpliwie czekaliście na ogłoszenie wyników konkursu🤝👍👏

Tradycyjnie festiwal rozpoczął się przesłuchaniami konkursowymi, w których wzięło udział 28 wykonawców w trzech kategoriach: soliści, instrumentaliści i zespoły. Byli to artyści z gminy Goraj, Chrzanów, Dzwola, miasto Biłgoraj, Księżpol, Modliborzyce.

Konkurs oceniało jury w składzie:

Dr Kinga Strycharz-Bogacz, etnomuzykolog, adiunkt w Instytucie Nauk o Sztuce KUL. Jej zainteresowania badawcze obejmują żywą tradycję ludowych śpiewów religijnych w Polsce. Bada również regionalne właściwości ludowego śpiewu religijnego, liczne uwarunkowania kulturowe i społeczne, które go ukształtowały, a także gatunki ludowych śpiewów religijnych. Bierze czynny udział w ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach naukowych, głosząc referaty podsumowujące wyniki jej badań. Współpracuje z różnymi ośrodkami naukowymi w zakresie realizacji wielu grantów i projektów badawczych dotyczących tradycyjnej kultury muzycznej. Podejmuje wspólne badania interdyscyplinarne, m.in. z Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej czy Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest członkiem Polskiego Seminarium Etnomuzykologicznego, a także członkiem Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Rady Naukowej „Pisma Folkowego” oraz Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych. Za swoją pracę otrzymała nagrody i wyróżnienia państwowe oraz uniwersyteckie. Pełni również funkcję jurora na festiwalach folkloru muzycznego oraz festiwalach muzyki chóralnej o randze ogólnopolskiej i regionalnej.

dr Agata Kusto – prowadzi zajęcia dydaktyczne w Instytucie Muzyki UMCS (Zakład Teorii Muzyki) na kierunku: edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej (historia muzyki, współczesna kultura muzyczna, zarys etnomuzykologii oraz zagadnienia etnomuzykologii i etnografii, seminarium prelekcji

i krytyki muzycznej oraz seminarium dyplomowe); swoją pracę naukowo-badawczą koncentruje wokół ludowej kultury muzycznej, zwłaszcza Lubelszczyzny. Ukończyła muzykologię w Instytucie Muzykologii KUL .W 2009 obroniła rozprawę doktorską pt. Ludowe pieśni maryjne na Lubelszczyźnie. Studium etnomuzykologiczne, uzyskując stopień doktora nauk humanistycznych w dziedzinie historia – muzykologia. Dokumentuje aktualne działania w zakresie muzyki tradycyjnej i muzyki folkowej. Dwa główne nurty badawcze to: religijny repertuar wokalny oraz ludowa muzyka instrumentalna. Obydwa zakresy tematyczne mają swe odzwierciedlenie w zrealizowanych publikacjach i projektach badawczych. Od września 2013 jest redaktorem naczelnym Pisma Folkowego wydawanego przez Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego oraz UMCS.

dr Sławomir Niemiec – przewodniczący jury- doktor nauk humanistycznych w zakresie kulturoznawstwa, instruktor muzyczny BCK, wykładowca Akademii Zamojskiej. Gra na skrzypcach, altówce i trąbce, ale również na instrumentach ludowych Roztocza: na suce biłgorajskiej, oktawce biłgorajskiej, bębnach i fletach pasterskich. Laureat wraz ze swoim zespołem „Melodia w Polsce” festiwalu „Mikołajki Folkowe”

w Lublinie w 2010 roku, festiwalu „Nowa tradycja” w Warszawie (2011 ). Jego aranżacja zdobyła 2 miejsce na festiwalu „Asia Folk” w Mongolii (2020), a w roku 2021 razem z kolegą z Iranu zdobył

3 miejsce na tym samym festiwalu. Pan Sławek jest prawnukiem Franciszka Bździucha ze słynnej Kapeli Bździuchów, z którą występowała Anna Malec.

W trakcie przerwy pomiędzy przesłuchaniami wystąpił zespół Hajda Banda / Гайда Банда, który porwał publiczność do tańca i rozsłuchania.🎻🎼🎤Zespół to białorusko-polska grupa wykonująca tradycyjny repertuar taneczny i wokalny z Podlasia, zachodniej Białorusi i Polesia.

24 lutego 2023 nakładem Karrot Kommando ukazała się debiutancka płyta zespołu, zatytułowana “Hajda!”. Album zajął III miejsce w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2023 oraz III miejsce w plebiscycie publiczności Wirtualne Gęśle na najlepszą płytę z muzyką folkową 2023. Wydanie płyty wsparło ponad 120 fanów grupy w ramach zbiórki crowdfundingowej. W maju 2022 roku grupa zdobyła III miejsce, Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie podczas XXIV Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.

Hajda Banda / Гайда Банда powstała jesienią 2021 roku z inicjatywy skrzypaczki Darii Butskiej i od tego momentu zagrała ponad 70 koncertów w Polsce i poza jej granicami. Mieszkający w

Warszawie, Bielsku Podlaskim, Rybniku i Krakowie muzycy zespołu swoje doświadczenia gromadzą także w innych zespołach i projektach, takich jak Sw@da, Kapela Brodów, Orkiestra Taneczna Bonanza i Duality.

Po wysłuchaniu koncertu odbyła się II część przesłuchań konkursowych. Po nich komisja udała się na obrady, a publiczności czas w deszczu umilała Gminna Orkiestra Dęta. 🎺🎷🎼

Zwieńczeniem wieczoru było ogłoszenie wyników:

W kategorii zespoły:

* wyróżnienie otrzymali:

– Stowarzyszenie Kobiet Goraja – Kobieta Aktywna

– Zespół Śpiewaczy „Roztoczanki”

– Zespół Śpiewaczy „Branwiacy”

– Zespół śpiewaczy „Kocudzanki”

– Zespół „Borowiacy”

III miejsce zajęła Grupa Wokalna „Zawierucha” z Biłgoraja oraz Zespół Ludowy z Księżpola

II miejsce zajął zespół Śpiewaczy „Chrzanowianki” oraz Zespół Śpiewaczy „Facelia”z Modliborzyc

I miejsce zajęły dwa zespoły: KGW „Biała Łada” oraz Zespół Śpiewaczy „Marianki” z Kocudzy

W kategorii soliści:

*wyróżnienie otrzymali: Katarzyna Rączka z MDK Biłgoraj i Lidia Wróblewska z MDK Biłgoraj

III miejsce zajęła Jadwiga Skoczylas

II miejsce zajęła Maria Liwak oraz Dorota Chorębała

I miejsce zajął Antoni Gilas

W kategorii instrumentaliści:

III miejsce zajął Jerzy Mazur

II miejsce zajęli Bronisław Rawski i Andrzej Klimczak

I miejsce zajął Antoni Gilas

Gran Prix festiwalu za piosenkę Anny Malec otrzymała Alina Myszak

Serdecznie wszystkim gratulujemy👏❤👏❤👏❤👏❤ i tym nagrodzonym i tym, którym w tym roku nie udało się zdobyć żadnej nagrody. Dziękujemy za trud jaki wkładacie w pielęgnowanie muzyki tradycyjnej!

Festiwalowi towarzyszyła również bardzo ciekawa grupa: Stowarzyszenie „Grodzisko Sąsiadka Dawny Sutiejsk”.

Jest to drużyna działająca oficjalnie od 2018 roku. Ma na koncie wiele występów w imprezach o wysokiej randze rekonstrukcyjnej jak i wydarzeniach medialno-kulturalnych. Często współpracują ze szkołami i domami kultury. Zajmują się odtwarzaniem dawnego życia na terenach Polski. Począwszy od ubioru, jedzenia i wyrobów rzemieślniczych, aż po dawne uzbrojenie i prezentacje możliwości bojowych z tamtego okresu. Głównie wzorują się na źródłach dotyczących grodziska w Sąsiadce: dawnego Grodu Sutiejsk.

A na koniec podziękowania kierujemy dla tych wszystkich, którzy pomogli nam w organizacji X edycji festiwalu: dziękujemy Patrykowi Widzowi za konferansjerkę na wysokim poziomie, niezawodnym: Sławkowi i Sebastianowi za nagłośnienie, panu Edmundowi za scenę, pracownikom Urzędu Miejskiego za pomoc w przewiezieniu większych gabarytowo przedmiotów i rozstawienie namiotów, Stowarzyszeniu Kobiet Goraja- Kobieta Aktywna za przepyszne jadło i opiekę nad zespołami, księżom parafii Goraj i Radzięcin za promocję wydarzenia, pani Marii ze sklepu za cierpliwość i pomoc w ogarnianiu, panu Stanisławowi Kapicy za pomoc w sprawach porządkowych i organizacyjnych.

Bardzo dziękujemy Gminnej Orkiestrze Dętej za bardzo energetyczny koncert, gościowi festiwalu: Hajda Banda / Гайда Банда za cudowne brzmienia i głosy, dziękujemy Drużyna Grodu Sutiejsk za bardzo ciekawe stoisko i ciekawe rozmowy. Dziękujemy komisji, która ma coraz trudniejszą pracę. Dziękujemy włodarzom za obecność i uczestnikom konkursu za wysoki poziom i przygotowanie dużej ilości piosenek Anny Malec.

No i oczywiście Wam droga publiczności wielkie dzięki!

Organizatorem wydarzenia byli: Burmistrz Goraja i Gminny Ośrodek Kultury w Goraju

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Tygodnik Zamojski, Kronika Tygodnia, Nowa Gazeta Biłgorajska, www.bilgorajska.pl i www.bilgoraj.com

początek festiwalu
Stoisko Grodu Sutiejsk
Stoisko Grodu Sutiejsk
Jadwiga Skoczylas- zdobywczyni III miejsca w kategorii soliści
„Roztoczanki”z Branwii- zdobywczynie wyróżnienia
Bronisław Rawski- zdobywca II miejsca w kategorii instrumentalista

Alina Myszak- zwyciężczyni Grad Prix
Branwiacy- zdobywcy wyróżnienia w kategorii zespoły
Stanisław Rawski- występ pozakonkursowy, roczna karencja
Kocudzanki- zdobywczynie III miejsca w kategorii zespoły
Wiesław Oleszko
Zawierucha MDK Biłgoraj- zdobywczynie III miejsca w kategorii Zespoły
KGW „Biała Łada” -zdobywczynie I miejsca w kategorii zespoły
Dorota Chorębała – zdobywczyni II miejsca w kategorii soliści
„Marianki”- zdobywczynie I miejsca w kategorii Zespoły
Feliks Kuna
Zespół Ludowy z Księżpola – zdobywczynie III miejsca w kategorii zespoły
Stowarzyszenie Kobiet Goraja – Kobieta Aktywna – zdobywczynie wyróżnienia w kategorii zespoły
Janina Pydo – występ gościnny, roczna karencja
„Chrzanowianki” zdobywczynie II miejsca w kategorii zespoły
j.w.
Maria Liwak- zdobywczyni II miejsca w kategorii soliści
„Borowiacy” – zdobywcy wyróżnienia w kategorii zespoły
Antoni Gilas- zdobywca I nagrody w kategorii: soliści oraz instrumentaliści
„Facelia” – zdobywczynie II miejsca w kategorii zespoły
Jerzy mazur – zdobywca III miejsca w kategorii instrumentaliści
„Majdanianki”
Hajda Banda / Гайда Банда
Hajda Banda / Гайда Банда
Katarzyna Rączka – zdobywczyni wyróżnienia w kategorii soliści
Lidia Wróblewska- zdobywczyni wyróżnienia w kategorii soliści
Andrzej Klimczak- zdobywca II miejsca w kategorii instrumentaliści
Hajda Banda / Гайда Банда
Hajda Banda / Гайда Банда
publiczność
Komisja festiwalu i publiczność
Goście festiwalu
stoisko kulinarne Stowarzyszenia Kobiet Goraja- Kobieta Aktywna
Gminna orkiestra Dęta
Tańce przy dźwiękach orkiestry dętej
tańce
j.w.
rozdanie nagród
pamiątkowe zdjęcie nagrodzonych i jury

Ostatnio dodane