Realizujemy projekty

2016-06-03

2016 rok okazał się dość łaskawy  dla Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju na pozyskanie funduszy  ?z zewnątrz? na realizację projektów miękkich.  Po wielu próbach, pisaniu wniosków?. Udało się! Będziemy realizować dwa projekty.

Pierwszy z nich jest dofinansowany z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn.? Dajcie stołka cisowego. Dokumentacja i popularyzacja muzyki tradycyjnej Roztocza Gorajskiego? w ramach Programu Dziedzictwo Kulturowe 2016 Kultura ludowa i tradycyjna. Pozyskaliśmy 25 tys. zł na realizację tego zadania. Projekt dotyczy utrwalenia i upowszechniania muzyki ludowej Roztocza Gorajskiego. Pierwszym działaniem w ramach projektu będzie pozyskanie informacji: zbieranie pieśni, opracowanie i wydanie płyty, zbieranie zdjęć archiwalnych i aktualnych twórców ludowych. Kolejnym krokiem będzie pozyskanie archiwalnych nagrań z instytutów i organizacja ośmiu warsztatów wokalnych. Następnie kolejnym zadaniem będzie wydanie leksykonu muzycznego i nagranie płyty oraz organizacja koncertu z udziałem, muzyków pracujących nad projektem oraz przedstawicieli najstarszego pokolenia ?mistrzów tradycji?. Współorganizatorami projektu jest Towarzystwo dla Natury i Człowieka z Lublina oraz Inicjatywa wydawnicza In Crudo.

Drugim projekt dofinansowany jest  ze środków Programu ?Działaj Lokalnie? IX Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Gminę Miasto Biłgoraj i Gminę Biłgoraj, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Projekt  pn. ?GorajMovie? realizuje Gminny Ośrodek Kultury w imieniu Nieformalnej Grupy ?Aaricia? .

Na realizacje otrzymaliśmy grant w wysokości  5 tys. zł. Celem projektu jest promocja wolontariatu i upowszechnianie kultury filmowej. Założeniem projektu jest zrealizowanie i wydanie kalendarza stylizowanego pod tytułem ?Filmy, o których trudno zapomnieć?. Grupa ?Aaarcia? przygotuje stylizacje, fryzury, makijaże, wykona zdjęcia, zadba o scenografię. Następnie wybierze i wyretuszuje zdjęcia do kalendarza. A inspiracjami do projektu będą filmy znane, kultowe, polskie i zagraniczne. Zwieńczeniem projektu będzie spotkanie podsumowujące prace nad kalendarzem i promujące wolontariat.

Realizacja obu projektów potrwa do końca listopada 2016 r.

Red.