Śpiewaczki ludowe z Goraja nagrodzone na Festiwalu Folkloru

2011-05-06

3 maja w Janowie Lubelskim odbył się XXXVI FESTIWAL FOLKLORU – eliminacje do 45 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Gminę Goraj reprezentował zespół ludowy „Zastawianki” oraz dwie solistki – Stanisława Dolińska i Janina Pydo.

Komisja konkursowa w składzie: prof. Jan Adamowski z UMCS, Andrzej Sar – instr. ds. folkloru WOK w Lublinie oraz Barbara Nazarewicz z Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim oceniało uczestników w czterech kategoriach: kapel ludowych, instrumentalistów, śpiewaków ludowych oraz zespołów ludowych.

XXXVI Festiwal folkloruXXXVI Festiwal folkloru

Stanisława Dolińska, która wykonywała ballady ludowe, zajęła II miejsce w kategorii śpiewaków ludowych, a Janina Pydo za pieśni pogrzebowe zajęła III miejsce. W kategorii Zespołów ludowych ?Zastawianki? dostały wyróżnienie za wykonanie ludowych pieśni weselnych. Bronisław Bida będący również pod opieką Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju zdobył II miejsce w kategorii instrumentalistów. Ponadto Stanisława Dolińska z Zastawia jako najstarsza uczestniczka przeglądu (88 lat) dostała specjalne wyróżnienie za wykonanie pieśni sierocej.

Pieśni ludowe są swoistym nośnikiem kultury i tradycji ludowej. Zarówno pieśni obrzędowe jak i okolicznościowe stanowią pewien kanon zachowań przekazywany z pokolenia na pokolenie. Naszym obowiązkiem jest pielęgnowanie treści zawartych w tym przekazie. W dobie umasowienia kultury należy sięgać do tradycji i właśnie w kulturze ludowej odnajdować elementy naszej tożsamości, „Pieśń ujdzie cało” jak pisze poeta, a wraz z nią nasz system wartości. ? mówi Andrzej Szarlip , folklorysta.