Stój bo strzelam!

2014-09-08

Już po raz trzeci Cebularze z gminy Goraj zorganizowali grę terenową. W tym roku odbyła się z okazji 100 letniej rocznicy wybuchu I wojny światowej pn. ?Stój bo strzelam!?. Na kilka godzin 07.09.2014 r.Goraj zamienił się w poligon, a uczestnicy w żołnierzy.

Każda drużyna, a było ich siedem, miała za zadanie odnaleźć raport z 1914 roku, wysłany przez sekretarza gminnego Bielaka do Naczelnika Powiatowego informującego o mobilizacji sił zbrojnych. Uczestnicy gry przebrali się również w wojskowe ubrania. Zanim dotarli do miejsca ukrytego raportu musieli rozwiązać dziewięć zadań nawiązujących do czasów I wojny światowej i historii z początku XX wieku. Podczas wędrówki po Goraju spotykali różne postacie, u których należało wykonać zadanie. W świat muzyki oraz wiedzę z zakresu piosenki rozrywkowej i patriotycznej z początku XX wieku wprowadzała Pola Negri. Logiczne myślenie sprawdzał Sergiej ? żołnierz rosyjski, który brał do niewoli drużyny. Szczypiornista przygotował tor przeszkód, a kucharz polowy oceniał sprawność w obieraniu ziemniaków i krojeniu cebuli. Major sprawdzał znajomość całego hymnu narodowego oraz znajomość języka rosyjskiego w tłumaczeniu tekstu. Nauczycielka przepytywała z historii, a wodzirejka wprowadzała w świat sztuki i kultury z początku XX wieku. U zielarki należało wykazać się znajomością ziół, natomiast u lekarza znajomością wiedzy z zakresu ratownictwa medycznego. Graczom towarzyszyła Cyganka, która w zależności od humoru, pomagała lub utrudniała drogę do celu. Finał gry miał miejsce na placu przy cmentarzu parafialnym. Zwycięską grupą okazała się drużyna pn. ?Komandosi? w skład której wchodzili: Łukasz Gorzkowski, Dariusz Wlizło, Stanisław Malec i Patryk Widz. Wygrali bilety wstęp udo Parku Linowego w Janowie Lubelskim. Wszystkie pozostałe drużyny otrzymały nagrody pocieszenia czyli voucher?y na usługę gastronomiczną w Kawiarni ? Pizzeri ?Impresja? w Goraju.

Grę zrealizowano w ramach ?Nasza przeszłość nadaje kształt naszej przyszłości? przez Nieformalną Grupę Cebularze działającą przy Gminnym Ośrodku Kultury w Goraju. Dofinansowano ją ze środków Programu ?Działaj Lokalnie VIII? Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej, Gminę Miasto Biłgoraj, Gminę Biłgoraj i Firmę AMBRA SA.