Święto Kobiet – dzień drugi

2024-03-12

Wzruszenie, refleksja, poczucie ukojenia – zapewne te i cała gama innych pięknych uczuć mogły towarzyszyć uczestnikom drugiego dnia Gminnego Święta Kobiet w Goraju. 10 marca kobiety z naszej gminy i okolic mogły posłuchać dwóch przepięknych koncertów: w wykonaniu Gabrieli Dumy i Sylwii Żółw oraz Adama Szabata i Waldemara Korzeniowskiego pn. „Usiądźmy przed drogą”.
Dziewczęta pracujące pod okiem Diany Adamskiej wykonały utwory znanych polskich artystów. Sylwia zaśpiewała „Dobranoc panowie”, „Wymyśliłam Cie”, „Na brzozowej korze” oraz „Kiedyś byłam różą”, a Gabriela zaśpiewała „Zacznij od Bacha”, „Małe tęsknoty” i „Kocham Cię życie”. Głosy dziewcząt zachwyciły od pierwszych słów.
W drugiej części wystąpił Adam Szabat przy akompaniamencie Waldemara Korzeniowskiego. Zasłuchana publiczność nie mogła oderwać się od przejmujących tekstów i pięknych męskich głosów.
Adam szabat od niemal trzydziestu lat piszę i wykonuję utwory w nurcie piosenki literackiej. 15 lat temu założył w Hrubieszowie Teatr Piosenki Młyn – towarzystwo twórców i wykonawców piosenki i prozy.
Wydał sześć płyt: z TPM – „Piosenki z miasteczka H” (2010), „Wysłuchajmy błazna, kiedy śpiewa” (2014), „Na trzy” (2017), „Pieśni Kresów Naszych” (2021) „Usiądźmy przed drogą” (2022) oraz wydane ostatnio „Szabat u Leśmiana” (2023).
„Usiądźmy przed drogą”, koncert zagrany w Goraju, to nie tylko nawiązanie do wschodniego zwyczaju koncentracji przed podróżą, ale przede wszystkim zaproszenie do podróży. To zachęta do poznania i przeżywania
historii ludzi, którzy w różnym czasie, w różnej rzeczywistości, musieli zmierzyć się z codziennością – niekiedy tylko niełatwą, a czasem dramatyczną. To jednocześnie próba nakłonienia
widza do refleksji nad życiowymi wyborami człowieka i emocjami, które nim kierują.
Podczas wydarzenia panie otrzymały również kwiatki i słodkie upominki od Burmistrza Goraja- Antoniego Łukasika, Przewodniczącego Rady Miejskiej- Stanisława Kapicę i Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej- Zbigniewa Kość. Wydarzenie było organizowane przez Burmistrza Goraja, Przewodniczącego Rady Miejskiej, Gminny Ośrodek Kultury w Goraju i Gminną Bibliotekę Publiczną w Goraju.