Twórcy Kultury wyróżnieni

2015-10-15

15 października w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju odbył się Powiatowy Dzień Twórcy Kultury. W tym roku wyróżniono z terenu gminy Goraj Chór Parafialny oraz ks. Kanonika Adama Marka za duży wkład w działalność kulturalną.

Po wręczeniu wyróżnień i upominków  w części artystycznej zaprezentował się Chór Parafialny z Goraja, który zebrał wiele słów uznania.

ks. kan. Adam Marek – Proboszcz parafii pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Goraju w latach 2002 – 2015. Ks. Adam to człowiek otwarty, życzliwy, zawsze chętnie służy radą i pomocą. Podczas swojej posługi kapłańskiej wspierał wiele przedsięwzięć kulturalnych w gminie Goraj. Współpracował z Gminnym Ośrodkiem Kultury przy wydawaniu przewodnika o Gminie Goraj, książki „Dzieje Goraja” oraz kalendarza na 2014 rok. Z jego inicjatywy powstał chór parafialny. Dzięki wsparciu i motywacji ks. Adama chór mógł rozwijać swoje umiejętności i zdolności, co pozwoliło na osiąganie sukcesów w konkursach muzycznych na szczeblu powiatowym, regionalnym, wojewódzkim i międzynarodowym.

Chór parafii p. w. św. Bartłomieja Apostoła w Goraju

Skład Chóru Diana Adamska – dyrygent, Maryla Kołtyś, Marzena Kaziród, Małgorzata Duma, Ewelina Mazur, Eliza Widz – Jagusztyn, Teresa Lewczyk, Andżelika Kalinowska, Małgorzata Łukaszczyk, Malwina Frąckowska – Chrut, Małgorzata Kurek, Anna Garbacz, Natalia Bracha, Mariola Dolińska, Joanna Torba, Anna Pintal, Karolina Fiedurek, Monika Prus, Ewelina Bojanowska, Mariusz Kalinowski, Jan Zapora, Zbigniew Skrok, Tomasz Pąk, Jerzy Odrzywolski, Józef Duma, Marcin Widz, Jacek Kwapisz, Krzysztof Lewczyk, Mieczysław Duma, Jacek Doliński.

Powstał z inicjatywy ks. Adama Marka w 2009 r. Założycielem i dyrygentem chóru jest Diana Adamska. Chór aktywnie uczestniczy w tworzeniu kultury Gminy Goraj. We współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury organizuje różnego rodzaju koncerty i imprezy artystyczne. Od kilku lat w Goraju odbywają się Koncerty Pieśni Maryjnych „Królowej Anielskiej śpiewajmy” z udziałem chórów Ziemi Biłgorajskiej. 11 listopada 2014 r. chór przygotował akcję wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych p.t. „Zgodnym chórem dla Ojczyzny”, w której brała udział cała społeczność zgromadzona podczas gminnych obchodów Święta Niepodległości. Ponadto chór ma na swoim koncie liczne wyróżnienia i nagrody na festiwalach muzycznych regionalnych, wojewódzkich i międzynarodowych, m.in.: I miejsce na II Regionalnym Przeglądzie chórów w Lubaczowie w 2013 r., I miejsce w Konkursie Pieśni Partyzanckiej w Aleksandrowie w 2014 r., i wiele innych.