Z wielkim żalem przyjęliśmy informację o śmierci pana Jana Kulnianina, który odszedł do Domu Pana 30 stycznia 2025roku.
Jan Kulnianin już od wielu lat nie mieszkał w Goraju, ale z Gorajem był związany od początku przeprowadzki do Lublina, na emeryturze. Na swoim blogu hist.flog.pl prowadził swego rodzaju kronikę gorajskich wydarzeń i galerię postaci związanych z Gorajem. A od 2009 roku nieprzerwanie do 2024 roku pisał do gazety lokalnej „Cebulanki”. Jego artykuły ukazywały się w każdym numerze, a pisał o tym co było mu najbliższe: historii. Jego pierwszy artykuł dotyczył „Historycznych herbów Goraja”, a ostatni „Wojennej tragedii Borowa”. Dla redakcji gazety to duża strata ponieważ mało, kto jak Pan Jan Kulnianin potrafił „wygrzebać” historyczne ciekawostki o lokalnej, ale i światowej historii. Jego artykuły czytało się z dużym zainteresowaniem, a poziom wiedzy o różnych faktach mógł imponować nie jednej osobie.
Pan Jan zanim wyprowadził się do Lublina przez wiele lat mieszkał w Goraju. Przez 40 lat pracował w Szkole Podstawowej w Goraju, gdzie przeszedł przez wszystkie szczeble kariery zawodowej, pracując jako nauczyciel, wizytator, metodyk, dyrektor szkoły, gminny dyrektor szkół oraz inspektor oświaty i wychowania. Jego wielką pasją była historia. Jako historyk opublikował 11 artykułów naukowych i 14 recenzji tematycznie, związanych z okresem II wojny światowej. Publikacje te ukazały się m.in. w wydawnictwach Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk („Kwartalniku Historycznym” – nr 4/87, „Dziejach Najnowszych” – nr 2/87), Wojskowym Przeglądzie Historycznym (nr 3/84) oraz „Roczniku Polonijnym” (nr 406/1987). Przez cały okres pracy w Szkole Podstawowej w Goraju prowadził naukę gry na instrumentach muzycznych oraz szkolny zespół artystyczny „Serenada”. Muzyka była jego wielką miłością. Jak wspominał jednym ze swoich artykułów poświęconych w „Cebulance” utworzenie Serenady było zgodne z jego zamiłowaniem: „Jako absolwent Państwowego Liceum Pedagogicznego w Biłgoraju, z dniem 1 września 1963 roku otrzymałem skierowanie do pracy w Szkole Podstawowej w Goraju. Kierownikiem tej placówki był wówczas Jan Skwieciński, doświadczony pedagog, który swoją karierę nauczycielską rozpoczynał jeszcze przed II wojną światową. W przydziale czynności jaki otrzymałem z początkiem roku szkolnego 1963/1964 ponad połowę etatu stanowiły przedmioty, które według obecnej klasyfikacji nazywamy wychowanie muzycznym. Było to w zupełności zgodne z moimi zainteresowaniami i zamiłowaniem, gdyż moja przygoda z muzyką rozpoczęła się na dobre jeszcze podczas pobytu w wyżej wymienionym zakładzie kształcenia nauczycieli. Jako aktywny członek szkolnych zespołów artystycznych doskonaliłem tu swoje umiejętności gry na skrzypcach, akordeonie, kontrabasie i instrumentach dętych. Teraz jako nauczyciel szkoły podstawowej mogłem przekazywać zdobyte umiejętności swoim uczniom”. W swojej 40-letniej historii Zespół Artystyczny Szkoły Podstawowej w Goraju „SERENADA” odbył dziesiątki „KONCERTÓW NA PIĘCIOLINII” w różnych miejscowościach powiatu biłgorajskiego i poza jego granicami. W latach 1963 – 2003 w „SERENADZIE” grało i śpiewało ogółem 386 osób.
W latach 2002-2006 Pan Jan Kulnianin był również Przewodniczącym Rady Gminy w Goraju.
Zapisał się we wspomnieniach wielu osób z Goraja, my będziemy pamiętać go jako rzetelnego, pracowitego i bardzo zaangażowanego nauczyciela, który swoim „lekkim piórem” wprowadzał nas w świat historii.
Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie!