Wspomnienie -Henia

2022-12-07

Z wielkim żalem informujemy, że wczoraj ( 6.12.2022r.) odeszła nasza emerytowana instruktorka, artystka i mama naszej koleżanki z pracy: Henryka Widz.

Taką będziemy pamiętać Henię

Była to nietuzinkowa postać i osoba o niewyobrażalnej wręcz kreatywności. Mówiąc o kulturze gorajskiej nie można jej nie wspomnieć. Wszystkie ważne i wyjątkowe wydarzenia z dziedziny kultury  zaczynały się właśnie od niej, od jej pomysłów. To ona tworzyła amatorski teatr, to ona pisała i zdobiła przepiękną Kronikę Gorajską, to spod jej rąk wychodziły cudowne dekoracje i scenografie, do dzisiaj wiele tablic informacyjnych widnieje na terenie Goraja, które wykonała własnoręcznie. To ona współtworzyła Gorajską Kapelę QŃ i pisała teksty piosenek zespołu, to ona założyła kabaret GIEZ, to ona prowadziła kółko teatralne i kółko plastyczne, to ona pisała scenariusze teatralne (Jasełka, Misterium Męki Pańskiej, Diabełki, imprezy okolicznościowe)i piosenki dożynkowe, biesiadne, a także wiersze. Malowała, rzeźbiła, zajmowała się rękodziełem. Chętnie inicjowała warsztaty artystyczne, poznawała wciąż nowe techniki, wykonywała przepiękne bombki i pisanki. Jeszcze rok temu wspólnie jeździliśmy na warsztaty ceramiczne do Ani Raganki w Komodziance i tak bardzo cieszyła się, że może na emeryturze jeszcze coś z nami  artystycznie „pomajstrować”. Można by tak było wymieniać i wymieniać, bo jej wkład w kulturę i miłość do sztuki była widoczna w każdym aspekcie jej życia.

Jej działania zawodowe zaczęły się z pewnością od ukończenia Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Wkrótce po tym zaczęła pracę w Wiejskim Domu Kultury w Goraju (dzisiejszy Gminny Ośrodek Kultury) jako instruktor plastyki. Po pół roku awansowała na kierownika tej placówki. W międzyczasie pracowała jako nauczyciel wychowania fizycznego, biologii, prowadziła też kółko plastyczne w Zbiorczej Szkole Gminnej. W latach 1975- 1977 pracowała w Urzędzie Gminy w Chrzanowie i Dzwoli jako referent do spraw kultury i oświaty. Pod koniec 1977 roku powróciła do pracy na stanowisku instruktora GOK w Goraju i tam pracowała przez 38 lat. Pasjonując się teatrem zaczęła prowadzić grupy teatralne i kabaretowe, które cieszyły dużym zainteresowaniem dzieci, młodzieży i dorosłych. Na przestrzeni lat odniosła wiele sukcesów, do najważniejszych można zaliczyć dwie nagrody Ministra Kultury za scenariusz do widowiska „Wigilia” oraz w „W adwencie” . Jej wychowankowie zdobyli m.in. I miejsce w Przeglądzie Zespołów Teatralnych w Krasnymstawie w latach 80-tych,  przez wiele sezonów byli nagradzani w Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wiejskich w Tarnogrodzie.

Henryka w wolnych chwilach malowała obrazy w technice olejnej, wykonywała bombki i pisanki, wykonywała anioły w technice powertex, malowała na szkle, robiła kompozycje z roślin, wieńce dożynkowe. Dużą przyjemność sprawiało jej obserwowanie ptaków, czytanie książek, zajmowanie się ogrodnictwem i sadownictwem, zbieranie ziół. 23 grudnia skończyłaby 70 lat. Miała 6 dzieci i 12 wnuków.

Serdeczne wyrazy współczucia dla męża, dzieci oraz wnuków składają pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Goraju

Heniu! Do zobaczenia w Lepszych Świecie!