Zdjęcia zakończone

2018-09-06

5 września zakończyły się zdjęcia do kalendarza stylizowanego na 2019 rok. W tej edycji motywem przewodnim były muzy, ale nie w tradycyjnym rozumieniu lecz w nowej, awangardowej, nietuzinkowej odsłonie.

Modele wcielili się w role dziewięciu muz greckich. Dziesiątą postacią została muza Filmu i Telewizji, gdyż tak popkultura okrzyknęła te dziedziny kultur.y Natomiast jedenasty i dwunasty miesiąc (w kalendarzu zajęli rodzice muz czyli Zeus i Mnemosyne. Każda z postaci została wystylizowana w innym charakterze. Założeniem projektu „Muzy-łobuzy. Awangardowe oblicza patronek sztuki i nauki” było przedstawienie postaci w strojach wykonanych z tkanin i materiałów wtórnych. I tak:

–  Erato, patronka poezji epickiej, wystąpiła w sukni wyszywanej sztucznymi kwiatami, jej atrybutem była mała lira.

–  Euterpe, muza poezji lirycznej, wystąpiła w sukni wykonanej z folii bąbelkowej, jej atrybutem był flet.

– Kalliope, muza poezji epicznej, wystąpiła w używanej sukni ślubnej, w opasce wykonane z włóczek i kwiatów, jej atrybutem była tabliczka i rylec.

– Klio, muza historii, wystąpiła w sukni z papieru, jej atrybutem był zwój papirusu

– Melpomene,  muza tragedii śpiewu, wystąpiła w gorsecie wykonanym z kory i sukience z gałęzi, jej atrybutem była maska tragiczna

-Talia, muza komedii, wystąpiła w ubraniu wykonanym z włóczek, pomponów i serwetek, jej atrybutem była maska komiczna

-Terpsychora, muza tańca, wystąpiła w sukni z tiulu, jej atrybutem była duża lira

– Urania, muza geometrii i astronomii, wystąpiłą w ubraniu z kubków plastikowych, jej atrybutem była kula i cyrkiel

– Polihymna, muza sakralnej poezji chóralnej, wystąpiła w sukni z weluru

– Muza Filmu i Telewizji wystąpiła w sukni z lateksu i peruce z taśm kaset magnetofonowych, jej atrybutem były stare kasety video

– Zeus -ojciec muz, wystąpił w marynarce z płyt CD, jego atrybutem był grom

– Mnemosyne, matka muz, wystąpiła w stylizacji złoto-cekinowej, jej atrybutem był kaganek

Modelami byli mieszkańcy gminy Goraj i okolic. Większość z nich stanowiły kobiety. W tej edycji kalendarza bardzo czasochłonne okazało się przygotowanie kostiumów i atrybutów muz. Przy powstawaniu kostiumów angażowali się nie tylko realizatorzy projektu lecz również pracownicy i przyjaciele GOK-u oraz młodzież. Zdjęcia powstawały w wielu miejscach: kościele, w kopalni piasku, w budynku GOK, w starych opuszczonych budynkach.  W ramach przygotowań do kalendarza odbyły się również warsztaty charakteryzatorskie dla młodzieży w lipcu oraz warsztaty projektowania ubioru. Projekt, w ramach którego powstały zdjęcia jest dofinansowany jest z z Programu ?Działaj Lokalnie X? Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w oraz Ośrodka Działaj Lokalnie Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej i  partnerów Gminę Biłgoraj oraz Miasto Gmina Biłgoraj.Pracują przy nim: Marta Miszczak-Najda, Monika Misa, Barbara Garbacz, Jadwiga Widz, Kamil Wykrętek, Magdalena Mękal i Marta Bracha.

Kalendarz będzie gotowy pod koniec listopada 2018.

A oto kilka zdjęć zza kulis powstawania kalendarza:

Ostatni „klaps” czyli zdjęcie wieńczące wszystkie sesje zdjęciowe: